ye-logo.v1.2

Заперечення воєнних злочинів на Харківщині, мітинги на підтримку рф та фейкова соціальна реклама: як працює роспропаганда у ЄС

Суспільство 1590
Росія просуває фейки під час мітингів у країнах ЄС
Росія просуває фейки під час мітингів у країнах ЄС. Фото: mon.gov.ua

Роспропаганда намагається заперечувати воєнні злочини.

Російська пропаганда за кордоном запустила кампанію, яка направлена на те, щоб відвернути увагу від воєнних злочинів військових рф на Харківщині. Крім того, росіяни використовують мітинги у країнах ЄС для просування своїх наративів.

Кампанія заради сумнівів у злочинах росіян в Ізюмі

В результаті вдалого контрнаступу українських військ у Харківській області та звільнення Ізюму, Балаклії і Куп’янську правоохоронці продовжують фіксувати численні воєнні злочини росіян.

Зокрема, в Ізюмі знайшли масове поховання з понад 440 тілами загиблих, частина з яких має ознаки неприродної смерті.

Російська пропаганда за кордоном відразу почала інформаційну кампанію з метою поставити під сумнів причетність росіян до злочинів на окупованих територіях.

Як пише польське видання wiadomosci.wp.pl, росіяни називають інформацію про злочини окупантів в Ізюмі “інсценуванням”.

“Однак у своїй брехливій пропаганді кремль стверджує, що це «українська інсценізація». «Це брехня, і, звичайно, ми будемо відстоювати правду в цій історії». Київ проштовхує в Ізюмі той самий сценарій, що й у випадку з провокацією в Бучі”, - цитують російських пропагандистів польські журналісти.

Раніше “Сайт “Є” писав, що за кордоном кремлівська пропаганда просуває власні наративи щодо звірств у Бучі та обстрілу вокзалу у Краматорську.

Тепер така сама тенденція помітна й щодо фактів воєнних злочинів росіян на Харківщині.

Станіслав Жарин, уповноважений уряду з питань безпеки інформаційного простору Республіки Польща, підтвердив, що спростування є частиною кампанії з брехні російської пропаганди.

«Як тільки цей злочин було оприлюднено, росія почала інформаційну операцію, спрямовану на приховування правди про вбивства мирних жителів і маніпуляцію фактами», – сказав він.

Станіслав Жарін підкреслив, що для просування наративів використовуються проросійські акаунти, що працюють на Заході, переважно італо- та іспаномовні.

З його словами, інформаційна кампанія, яка проводиться через ці канали, має дві мети. Пропагується наратив про те, що «Ізюмський злочин» – це «закони» західних країн, тому ніякої відповідальності росії бути не може. Другий наратив, що знайдені тіла - це нібито росіяни поховали загиблих у боях українських військових, від яких була відрізана українська армія.

При цьому, факти про знайдених загиблих з зав’язаними руками та наслідками катувань просто ігноруються.

Протести як елемент маніпуляції

Центр протидії дезінформації повідомляє, що росія використовує протести в європейських країнах як інструмент маніпуляції.


Пропаганду просувають за допомогою мітингів


Зокрема, в Молдові відбулися мітинги за відставку президентки країни Майї Санду. Як повідомляє місцеве видання G4media, велика кількість присутніх не знали, навіщо їх привезли на мітинг.

Головна претензія протестувальників до Санду - високі ціни на енергоносії та інфляція. А єдиний шлях вирішення проблеми, за їх словами, - домовлятися з росією.

На думку ЦПД, мітинги з умовною назвою «спекотна осінь» під приводом енергетичної кризи використовує росія як інструмент маніпуляції.

Мета — залякування росією населення демократичних країн та дестабілізація ситуації в європейському суспільстві.
Вже 2 жовтня акція протесту анонсована в Румунії.

Раніше проросійські мітинги відбулися у Чехії та Німеччині.

4 вересня у німецькому місті Кельні відбувся мітинг в підтримку Росії з вимогою до влади Німеччини припинити постачання зброї України. За даними Reuters, у демонстрації взяли участь близько 2000 осіб – в основному російськомовна діаспора, яка живе у Німеччині. 3 вересня ще більша антиурядова акція відбулась у центрі Праги.

Організатори мітингу протестували через інфляцію, але також звучали заклики зняти з Росії санкції та припинити постачання зброї Україні. Прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала після суботнього мітингу заявив, що у країні працює російська пропаганда і дезінформація, і "хтось їм просто піддається".

Російський агент впливу у Польщі

Для поширення пропаганди за кордоном росіяни активно використовують місцевих “агентів впливу”.

Цього тижня польське видання demagog.org.pl зробило матеріал про фейки у промові Войцеха Ольшанського - польського актора та стрімера, одного із лідерів проросійської організації «Товариство» (польськ. «Kamractwо»).


Facebook промаркував цю інформацію як неправдиву

У «Центрі моніторингу расистської та ксенофобської поведінки» його називають не інакше як «фашистом». У минулому він був актором, займався реконструкторством. А у 2016 році здобув популярність, записуючи ролики на Youtube під псевдонімом «Олександр Яблоновський», які були повні пропаганди насильства, ненависті та антисемітизму. Також Ольшанський був активістом: виступав за вихід Польщі з ЄС, проти мігрантів, проти США, а під час пандемії проти вакцинації (він заперечує коронавірус.

В липні цього року у Бидгощі він виступав з промовою, яка була складена з фейків та наративів російської пропаганди. При цьому відео виявилося вірусним і його переглянули близько 100 тисяч користувачів.

Під час свого виступу Ольшанський неодноразово дублював недостовірну інформацію про депопуляцію поляків та руйнування польської економіки. Він використовував контент для підтримки різних теорій змови та подання загроз, які мають призвести до знищення слов'ян, у тому числі поляків. Водночас, він представив українців як небезпеку для польського народу.

Зокрема, він поширив фейк, що нібито польський офіс компанії Google планує найняти українців, які будуть цензорами для поляків. Також він акцентував увагу у промовах на історичних конфліктах поляків з українцями. Він поширював російський фейк, що нібито українці вимагають зробити мову другою офіційною у Польщі

“Матеріал із промовою Войцеха Ольшанського містив багато хибної інформації, яка використовувалася в конспірологічний риториці, що ґрунтується на страху. У фільмі західні інститути та Україна представлені як загроза Польщі, якій необхідно протидіяти. У записі не згадуються досягнення Польщі з моменту її виходу з соціалізму та загрози, що походять від рф у зв'язку з вторгненням в Україну, що може свідчити про проросійський характер представленого контенту, в чому неодноразово визнавався Войцех Ольшанський”, - підкреслює польські журналісти.

Фейкові плакати у Швейцарії

Швейцарські правоохоронці розпочали розслідування через поширення фейку, що нібито у країні з’явилася «соціальна реклама», яка закликає доносити до сусідів за надто сильне опалення будинків.

Про це пише Reuters.

Появу цього фейку пов’язують з діяльністю російської пропаганди.

Як пише видання “Стоп Фейк”, у соціальних мережах і на російських сайтах масово поширюють інформацію про те, що швейцарців «закликали скаржитися на сусідів, які прогрівають будинки вище за 19 градусів». Про це нібито свідчить плакат із соціальною рекламою на вулицях у Швейцарії. На плакаті вказані номер телефону та зображена емблема, що свідчить про його схвалення федеральниим урядом країни.


Плакат виявився фейком

«Громадянське суспільство Швейцарії» закликає доносити на сусідів, якщо вони опалюють будинок вище за 19 градусів, і пропонує за це гроші. «Ваш сусід підвищує температуру в квартирі понад 19 градусів? Будь ласка, повідомте нам. Винагорода у розмірі 200 франків», – цитують напис на «плакаті» російські ЗМІ та користувачі соцмереж.
Насправді цей плакат є фейковим і не має ніякого стосунку до федерального уряду Швейцарії. «Таких плакатів не існує, і ми не закликаємо людей повідомляти про сусідів-правопорушників», – заявила Симона Хуг, представниця федерального департаменту енергетики, в коментарі швейцарському виданню 20 Minuten. Більше того, плакат, схоже, не був вивішений ніде у Швейцарії.

Марк Оуен Джонс, доцент Університету Хамад бін Халіфа в Катарі, підозрює, що зображення може бути пов’язане з російською пропагандою, яка прагне посіяти страх перед зростанням цін на енергоносії після вторгнення Росії в Україну. Про це Джонс написав у своєму акаунті в Twitter. Масове поширення цього фейку відбувається саме на російських і білоруських сайтах, а також у російськомовному сегменті соцмереж.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую