ye-logo.v1.2

Зміни у жовтні: від підвищення мінімальної зарплатні до переведення годинників

Суспільство 5804
Після зростання «мінімалки» у жовтні її на рівень на деякий час «заморозять»
Після зростання «мінімалки» у жовтні її на рівень на деякий час «заморозять». Фото: автора

У жовтні в Україні традиційно стартує новий опалювальний сезон.

Цьогоріч жовтень принесе кілька фінансових змін для українців. Найперше йдеться про підвищення мінімальної зарплатні. Відповідно це вплине на розмір пенсій за віком. Також традиційно у жовтні на нас чекають початок опалювального сезону, перехід на зимовий час і вимога для водіїв цілодобово їздити з увімкненими фарами. Тож кореспонденти сайту «Є» дізналися деталі прийдешніх змін.

«Мінімалка» зросте на 200 гривень

З 1 жовтня в Україні зросте мінімальна зарплатня. Щоправда, лише на 200 гривень. Таким чином «мінімалку» підвищать до 6 тисяч 700 гривень на місяць, а в погодинному розрахунку — до 40 гривень і 46 копійок.

На жаль, це не покриє рівень інфляції. Однак зміну розміру мінімальної зарплатні на деякий час «заморозять». Через дефіцит державного бюджету, спричинений масштабною війною з російськими окупантами, впродовж 2023 року мінімальну зарплатню не планують підвищувати.

Як зміниться розмір мінімальної пенсії

Жовтневий ріст «мінімалки» стане підставою для перерахунку мінімального розміру пенсій за віком. Йдеться про непрацюючих громадян, які досягли 65 років і мають не менше 35 років страхового стажу для чоловіків і не менше 30 років — для жінок. Для такої категорії населення мінімальна пенсія становитиме 2 тисячі 680 гривень.

Також, за інформацією Пенсійного фонду України, з 1 жовтня запроваджується додаткова гарантія громадянам, які досягли 70-річного віку й мають необхідний страховий стаж. Мінімальний розмір їх пенсійної виплати не має бути меншим за 3 тисячі гривень. А тим, у кого пенсія з урахуванням надбавок, підвищень та інших доплат, не досягає 3 тисяч гривень, буде встановлена доплата на суму, якої не вистачає до зазначеного розміру.

«При цьому у пенсіонерів віком 80+ зі стажем 25 років у чоловіків і 20 років у жінок розмір пенсійної виплати не може бути меншим за 2 тисячі 600 гривень, а в осіб віком від 70 до 80 років — меншим за 2 тисячі 500 гривень», — зазначили у пресслужбі Пенсійного фонду.

ЄСВ теж стане вищим

Єдиний соціальний внесок у жовтні для фізичних осіб-підприємців зросте з 1 тисячі 430 гривень до 1 тисячі 474 гривень. Відповідно при платі ЄСВ за IV квартал він становитиме 4 тисячі 422 гривні. Щодо максимальної ставки ЄСВ на місяць, то вона складатиме 22тисячі 110 гривні на квартал, тобто 7тисяч 370 гривень на місяць.

Найважчий опалювальний період і субсидії

У жовтні традиційно стартує опалювальний період. Його початок залежить від температурного режиму. Наприклад, централізоване теплопостачання починають подавати, коли впродовж трьох днів середньодобова температура повітря не перевищує восьми градусів.

Через масштабну війну опалювальний сезон 2022-2023 років може стати найважчим за всі роки незалежності. Проблема не в тарифах, які не будуть зростати, й не у запасах газу, а в російських окупантах. Коли настануть морози, ворог може бити по критичній інфраструктурі: газових і електричних мережах, підстанціях, електростанціях, котельнях… Наприклад, 11 вересня загарбники вже завдали ракетного удару по Харківській теплоелектроцентралі. Тому українцям рекомендують готуватися до різних сценаріїв розвитку подій.

За словами Хмельницького міського голови Олександра Симчишина, місцеві комунальники готові до можливих ворожих обстрілів. Однак хмельничани теж мають подбати про свою безпеку. Найперше — не ігнорувати сигналів повітряної тривоги. Також варто мати хоча б запас питної води, електрочайник, постійно заряджений павербанк… Якщо є можливість встановити у приватному помешканні твердопаливний котел і дизельний генератор, то краще це зробити. Останні теж варто мати кожному багатоквартирному будинку.

«Ми маємо виготовити понад три сотні буржуйок, які за потреби роздаватимемо людям. У багатоквартирних будинках вже відремонтували понад пів тисячі електрощитових. Це надзвичайно важливо, адже, якщо зникне газ, люди увімкнуть електрообігрівачі», — зазначив міський голова.

Субсидії виплачуватиме Пенсійний фонд

Щодо субсидій і пільг на оплату житлово-комунальних послуг, то з 1 жовтня їх призначатимуть і виплачуватимуть органи Пенсійного фонду. Ці виплати будуть проводитись незалежно від того, чи субсидіант є пенсіонером, чи ні.

Однак до 1 грудня порядок звернення за субсидіями й механізм їх призначення не змінюється. Вся інформація для виплат надходитиме до Фонду у електронному вигляді. Тож впродовж жовтня-листопада документи від громадян прийматимуть місцеві органи соціального захисту населення. А вже з 1 грудня — органи Пенсійного фонду.

Для українців, які вже отримували субсидію й у них не змінився склад домогосподарства, її призначать автоматично.

У жовтні можливе «бабине літо»

Цьогоріч жовтень має минути без значних погодних сюрпризів. Синоптики прогнозують, що середня температура становитиме 5..11 градусів вище нуля. Це відповідатиме кліматичній нормі. Також все ще може настати так зване «бабине літо». Однак точний час і його тривалість поки важко спрогнозувати.

Безпосередньо для Хмельницького жовтень буде досить типовим другим місяцем осені. Середня температура повітря становитиме +13 градусів. Проте до кінця місяця вона може знизитися до +10. У період з 1 до 21 жовтня очікуються помірні опади.

Традиційні зміни для автомобілістів

З 1 жовтня до 1 травня водії поза населеними пунктами повинні їздити з увімкненими денними ходовими вогнями. У разі їх відсутності — вони мають вмикати ближнє світло фар. Це правило діє цілодобово, тобто навіть у світлий час. Воно необхідне для уникнення аварій в умовах недостатньої видимості.

Переведення годинників

В останню неділю жовтня Україна традиційно перейде на зимовий час. Цьогоріч стрілки годинників потрібно буде перевести в ніч з 29-го на 30 жовтня на годину назад. Доцільність цього ритуалу щоразу викликає хвилю суперечок. Зокрема, є дослідженнях різного ступеня вірогідності говорять про негативний вплив на здоров’я від переведення годинників. Щоправда, йдеться про літній час. Найважче такі зміни сприймають люди з хронічними серцево-судинними захворюваннями, біполярним розладом, депресіями та іншими психічними проблемами. До того ж дя нас жовтневе переведення годинників насправді є не переходом на зимовий час, а на стандартний, адже відповідатиме географічному розташуванню України.

Читайте також: Десятки мільйонів на медобладнання: як працювали торги на Хмельниччині у вересні

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую