ye-logo.v1.2

Українці демонструють хороший рівень життєстійкості — результати дослідження

Суспільство 1506
Попри вісім місяців масштабної війни українці надалі залишаються незламними
Попри вісім місяців масштабної війни українці надалі залишаються незламними. Фото: ілюстративне з фейсбуку Міноборони

Найбільше нині громадяни страждають від втоми та нестачі повноцінного сну.

Попри постійні російські обстріли й терор українці залишаються незламними. Загалом громадяни продовжують демонструвати досить хороший рівень життєстійкості. Про це свідчать результати нового загальнонаціонального опитування, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг».

Дослідження «Рейтингу» вказує, що на восьмому місяці масштабної війни українці продовжують демонструвати досить хороший рівень життєстійкості. Його оцінюють у майже чотири бали з п’яти можливих. Жінки мають нижчий рівень життєстійкості, ніж чоловіки. Також відносно нижчий рівень фіксується у наймолодших і найстарших громадян.

Позитивно на життєстійкість людей впливає наявність у них роботи. Люди, які працюють у колективі й отримують зарплатню, водночас покривають дві базові потреби: у безпеці та приналежності до спільноти. Крім того, вищий рівень життєстійкості спостерігається серед українців, чиї родичі захищають країну від російських окупантів.

«Найбільше нині українці страждають від втоми (лише 34% її не відчувають) та нестачі повноцінного сну (лише 47% мають повноцінний сон). Такі реакції організму є природними для стресу і при цьому достатньо виснажливими. Попри це інші емоційні та моральні показники громадян у кращому стані», — зазначили представники Соціологічної групи «Рейтинг».

Наразі життєстійкість українців оцінюють у 3,9 бала. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Наразі життєстійкість українців оцінюють у 3,9 бала. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Про психологічне виснаження

Дослідження психологічних станів українців показало, що з березня до жовтня оцінка людьми власного емоційного напруження зазнала незначних змін. Пік напруженості спостерігався на початку квітня. Натомість у червні його рівень почав знижуватися й у жовтні залишився на тому ж рівні.

Загалом у спокійному та дуже спокійному стані перебувають 24% українців. У напруженому та дуже напруженому — 40%. Насправді це відносно невисокий показник для воєнного часу.

Крім того, залишається достатньо помірним індекс психологічного виснаження. Його оцінюють у два з п’яти можливих балів. З квітня до жовтня він майже не змінився. Лише знизився рівень довіри до людей.

«Побільшало тих, хто вважає, що людям не можна довіряти, та думає, що зі мною може статися щось погане. Останнє, вірогідно, пов’язане з новинами про руйнування та загиблих, та з усвідомленням, що мало залишилося тих, кого це хоча б це опосередковано не торкнулося», — пояснили представники «Рейтингу».

Наразі психологічне виснаження українців оцінюють у два бали. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Наразі психологічне виснаження українців оцінюють у два бали. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Індекс психологічного виснаження надалі утримується через відносно вищий рівень недовіри до інших і сумний настрій. Попри це українці не відчувають себе «мертвими» всередині та все ще можуть покластися на себе. Також більшість не відчуває себе слабкими, а навколишній світ не сприймається ними ворожим і небезпечним.

«Найбільше виснаженими почуваються респонденти наймолодшого та найстаршого віку, жінки, мешканці зі східних і західних областей, ті, хто не працює або на пенсії, змінили своє місце проживання, а також ті, хто мають родичів на війні», — зазначено в дослідженні.

Довідково. 18-те загальнонаціональне опитування «Психологічні маркери війни» тривало впродовж 8-9 жовтня в усіх частинах країни, крім тимчасово окупованих. За цей час представники рейтингу опитали тисячу повнолітніх громадян різних соціальних і вікових груп. Статистична похибка не перевищує 3,1%. Тож результати дослідження зображують загальні настрої українців.

Читайте також: Від ракет до дронів-камікадзе: як за час війни змінилися російські обстріли

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую