ye-logo.v1.2

Як пережити зиму в умовах відключення електрики та опалення

Суспільство 2231

Кожному потрібно готуватися до різних сценаріїв розвитку подій.

Окупанти масовими ракетними обстрілами знищили або пошкодили значну частину енергетичної інфраструктури України. На середину листопада йшла мова про ледь не половину таких об’єктів. Тож через брак потужностей українці змушені страждати від постійних відключень електрики. А деякі люди взагалі залишилися без тепла. Таким чином рашисти тероризують мирне населення, щоб компенсувати свої поразки на полі бою. Тому усім українцям потрібно готуватися до нових ворожих обстрілів і їхніх наслідків. Як же у таких умовах, пережити зиму? Про це поспілкувалися з експертом з енергоефективності — виконавчим директором громадської організації «Хмельницький енергетичний кластер» Артуром Кокаревичем.

За його словами, кожному з нас потрібно мати чіткий план на різні сценарії розвитку подій. Наприклад, що робити, якщо у двадцятиградусний мороз зникне електрика, газ і вода. У такому разі, якщо у вас є маленькі діти, потрібно на деякий час переїхати у село до родичів або друзів, у яких в хаті є піч. Наявність такого плану допоможе не розгубитися у складній ситуації. Щодо підготовки до важкої зими, то універсальних порад не існує, адже в кожної людини індивідуальна ситуація та матеріальний стан. Втім, є базові заходи, про які має подбати кожен. Деякі з них не вимагають суттєвих витрат грошей.

Енергетична тривожна валізка: які запаси слід зробити

Найперше слід мати запас свічок, сірників, ліхтариків, батарейок, заряджених павербанків чи акумуляторів. Також варто купити портативне радіо на батарейках. Чому воно необхідне? Уявімо, що електрика не буде впродовж тижнів. Тоді навіть зникне мобільний зв’язок. Базові станції мобільного зв’язку потребують безперервного живлення. Вбудовані у них акумулятори можуть забезпечити роботу станції на чотири-п’ять годин. Коли ж електропостачання зникає надовго або часто, ці акумулятори не встигають підзарядитися. В таких умовах радіо на батарейках може стати стане чи не єдиним джерелом інформації. Наприклад, про повітряні тривоги чи інші важливі повідомлення від влади.

Надзвичайно важливо, зробити запаси ліків, води та харчів. Потрібно мати продукти, які можна тривалий час зберігати без холодильника та не вимагають довгого приготування. Крім того, потрібні теплі речі, ковдри. Можуть знадобитися й туристичні спальні мішки, адже вони добре тримають температуру.

Також краще мати напоготові туристичний газовий пальник. За його допомогою можна приготувати їжу. Нині такі пристрої особливо актуальні для людей, які мають електроплити. Однак слід розуміти, що через ворожі обстріли надалі також можуть виникнути проблеми з газопостачанням.

«Найперше кожному слід мати енергетичну тривожну валізку», — Артур Кокаревич. Фото: автора

«Найперше кожному слід мати енергетичну тривожну валізку», — Артур Кокаревич. Фото: автора

Про генератори та буржуйки

Приватні будинки на відміну від багатоповерхівок є більш стійкими до надзвичайних ситуацій. У них є більше альтернатив газовому чи електричному опаленню. Наприклад, якщо ви живете у селі й у вас є пічка, то нині саме час її відремонтувати. Якщо у вас є кошти, ви можете придбати твердопаливний котел.

Також для приватного будинку можна придбати бензиновий чи дизельний генератор. Однак ними потрібно користуватися безпечно. Генератори ні в якому разі не можна вмикати в квартирі чи будь-якому іншому замкненому приміщенні. Вони утворюють небезпечний чадний газ. Як наслідок, це може спричинити загибель людей. Наприклад, таким чином на Київщині вже отруїлися дві сім’ї.

Крім того, генератори не можна ставити на балкони квартир. Протипожежна відстань від них до житлових будинків або гаражів має становити не менш як шість метрів. А пальне чи мастило слід тримати як мінімум за десять метрів від них. Генератори заборонено заправляти, коли вони увімкнені або ще не охололи. Це може спровокувати пожежу. Також генератори потрібно тримати сухими та робити перерви в їх роботі.

Буржуйки як і генератори не можна використовувати у квартирах. Фото: з архіву редакції

Буржуйки як і генератори не можна використовувати у квартирах. Фото: з архіву редакції

«Нині можна зустріти дивні поради, як встановити буржуйку у квартирі. У жодному разі не робіть цього. Без правильного димаря буде неможливо відвести дим від неї. Тож ваша родина й сусіди можуть задихнутися від чадного газу. Крім того, може згоріти весь будинок. Втім, жителі багатоповерхівки можуть використовувати буржуйки на дворі для приготування їжі усім під’їздом у разі критичної ситуації», — наголосив Артур Кокаревич.

Найкращим же альтернативним варіантом енергії є сонячні панелі. Завдяки їм можна перетворити дах чи двір приватного будинку на невеличку сонячну електростанцію. Звісно для цього потрібно мати достатньо коштів. Однак є дешевший варіант. Йдеться про портативні сонячні панелі з акумуляторами. Їх вистачить для задоволення дрібних базових потреб. Наприклад, зарядити мобільний телефон, павербанк чи ліхтарик.

Що робити, якщо взимку зникло опалення

Внаслідок російських обстрілів можуть зникнути централізоване теплопостачання та газопостачання. У такому разі багатоквартирний будинок має ще два-три дні утримувати акумульоване тепло. Опісля для людей з маленькими дітьми або з хронічними захворюваннями найкращим варіантом буде спробувати переїхати у будинок з пічним опаленням або твердопаливним котлом.

Якщо все таки залишиться електропостачання, то можна буде використовувати один електрообігрівач. У такому разі усій сім’ї потрібно жити в одній кімнаті. Щоб досягти найкращого ефекту від роботи електрообігрівача, його слід поставити у центрі кімнати.

Обов’язково зашторте усі вікна. Це допоможе зменшити втрати тепла. Також необхідно перевірити чи у вікнах, дверях або стінах немає щілин. Якщо вони є, то їх потрібно заклеїти. Трішки зменшити втрати тепла допоможуть килими, повішені на зовнішні стіни та розстелені на підлозі. Однак, якщо ж опалення є, то штори, меблі чи інші предмети не повинні затуляти батареї. Це зменшує ефект обігріву на 10-40 відсотків.

Якщо ж будинок тривалий час не опалюється, а на дворі морозна погода, слід подбати про сантехніку. Через тривалу відсутність тепла вона у трубах і бойлерах може замерзнути й пошкодити їх. Тому, якщо ви живете у приватному будинку, воду потрібно самостійно злити та залити у сантехніку антифриз.

Відключення електрики, або Як подбати про побутову техніку та енергомережу

Небезпечними для побутової техніки є не відключення електропостачання, а його раптова поява. Різкі стрибки напруги можуть її пошкодити. Тому, якщо зникло світло, необхідно відключити від мережі усі електроприлади або вимкнути запобіжники. Втім, світло можна залишити увімкненим, щоб зрозуміти, коли відновиться електропостачання. Якщо ви вимкнули запобіжники, перш ніж знову їх вмикати, відключіть електроприлади від мережі.

Потрібно подбати й про саму мережу. Різке зростання споживання електрики може нашкодити усій енергосистемі. Зокрема, може спричинити аварійну ситуацію й тоді в усіх знову зникне світло. Тому після відновлення електропостачання прилади потрібно вмикати поступово: спершу освітлення, далі менш потужні електроприлади. Пилососи, пральні машини й обігрівачі краще не вмикати у перші години після відновлення електропостачання.

Порівняння потужності кількох популярних домашніх приладів. Інфографіка: з фейсбуку Укренерго

Порівняння потужності кількох популярних домашніх приладів. Інфографіка: з фейсбуку Укренерго

«Через ворожі обстріли ситуація в енергетичній мережі країни вкрай складна. Тому ми як громадяни теж маємо зменшити власне споживання електрики. Лише так зможемо більш-менш нормально пережити цю зиму й допомогти державі. Може здаватися, що ваш внесок незначний. Мовляв, що зміниться, якщо я не вмикатиму потужний електроприлад чи заміню лампу розжарювання на економку. Насправді ж сукупність таких маленьких вчинків суттєво вплине на енергетичну мережу. Й тоді можливо зменшиться кількість і тривалість відключень світла», — зазначив Артур Кокаревич.

Найпростішим способом заощадити електроенергію є заміна старих ламп розжарювання на енергоефективні. Наприклад, одна лампочка розжарювання споживає стільки ж електрики як сім світлодіодних чи п’ять смартфонів. В умах браку електроенергії прання краще перенести на період з 23-ї години до 7-ї ранку. Повністю завантажуйте пральну машину. Під час часткової завантаженості вона споживає майже стільки ж води та електроенергії, як й при повній.

Якщо ви користуєтеся електрокарником, регулярно видаляйте накип і наливайте лише потрібну вам кількість води. Накип збільшує витрати електроенергії на 30 відсотків. Не ставте холодильник біля кухонної плити або під прямим сонячним промінням. У такому разі він потребуватиме більших затрат електроенергії для охолодження. Також варто його трішки відсунути від стіни, щоб він не стояв до неї впритул. Регулярно розморожуйте холодильник.

До теми: Яку термобілизну обрати – поради

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую