Гаряча тема:
- Війна
Фейки про донорську кров, електроенергію та деокуповані території: підбірка тижня
Роспропаганда активно поширює фейки про деокуповані території.
Російська пропаганда поширює одні й ті самі фейки через незначний проміжок часу, трохи змінюючи саме повідомлення.
Кілька подібних прикладів було й цього тижня. Так, знову поширювали фейк про трансплантацію органів або донорську кров.
Фейк про донорську кров
Російські пропагандисти поширюють фейк, що нібито в Україні закликають здавати кров школярів. Фейкову світлину оголошення про здачу крові школярами поширюють у соціальних мережах, пише портал “Нота Єнота”.
Але в Україні можна здавати кров лише з 18 років.
На світлині можна побачити невідповідності
До того ж країна повністю забезпечує себе необхідною донорською кровю.
Як розповіла координаторка всеукраїнської платформи ДонорUA Людмила Лінник, за дві доби повномасштабного вторгнення українці повністю забезпечили резерв крові і закрили усі гострі потреби.
На платформі ДонорUA зареєструвалося уже понад 100 тисяч добровольців, що дозволяє закрити усі потреби у крові та її компонентах для військових та цивільних. Від 24 лютого в Україні не було жодного разу дефіциту крові та її компонентів. Ці потреби закривалися і закриваються за допомогою волонтерів та регулярних донорів.
«Зі свідоцтвом про народження кров здати неможливо. Потрібен тільки паспорт. Або військовий квиток, якщо це військовослужбовець», - додає вона.
Також на світлині вказано, що запрошують учнів 12-х класів. на даний момент, в Україні немає учнів 12-го класу.
Наразі триває реформа системи освіти, 12 років вчитимуться діти, які пішли у 1-й клас у 2018 році. Тобто у нас з'являться дванадцятикласники тільки у 2029-му році.
Це не перший фейк, який поширюють про кров. Раніше “Сайт “Є” писав про те, що низка ресурсів кремлівської пропаганди повідомляють про те, що НАТО нібито відправило для поранених українських солдатів донорську кров, і в ній було виявлено ВІЛ та гепатити різних типів. Але Україна не імпортує донорську кров з 2014 року.
Роснаратив про деокуповані території
Ворожа пропаганда намагається поширювати меседж, що нібито Україна не займається відновленням деокупованих територій.
Як пише “Детектор медіа”, проросійські телеграм-канали повідомляють, що влада надає перевагу стабілізаційним заходам, а не відновленню населених пунктів. Зокрема, нібито нещодавно звільнений Херсон перебуває на межі гуманітарної катастрофи. Нібито в місті немає водо- та енергопостачання, недостатньо ліків, пального тощо. Мовляв, така сама ситуація й на деокупованій Харківщині. Нібито так українська влада «віддячує» українцям, які чекали на деокупацію.
Російська пропаганда продовжує маніпулювати інформацією про деокуповані території України. Херсон опинився на межі гуманітарної катастрофи саме під час російської окупації. Після деокупації у місті відновлюють системи життєзабезпечення попри щоденні обстріли з боку російської армії. Станом на 4 грудня у Херсоні відновили енергопостачання на 85%. Також у місті відкрили «Пункти незламності» й розгорнули додаткові центри видачі гуманітарної допомоги. Поступово у Херсоні відновлюють роботу мережі супермаркетів.
Також поступово відновлюється життя у Ізюмі Харківської області. Зокрема, був відновлений автомобільний міст через Сіверський Донець. В цілому на Харківщині активно укладаються договори, щодо відновлення автомобільних шляхів.
В місті відновили роботу мобільного зв’язку та інтернету, газопостачання, в частині будинків вдалося відновити централізоване опалення.
І подібних прикладів багато.
Фейк про продаж електроенергії
Російська пропаганда продовжує поширбвати фейк, що Україна експортує електроенергію у країни ЄС.
Нагадаємо, що “Сайт “Є” писав, що експорт електроенергії з України був зупинений з 11 жовтня за наказом Міністерства енергетики. До 10 жовтня Україна справді експортувала електроенергію в ЄС, чим заробляла для держави відчутні кошти. Після масованої ракетної атаки 10 жовтня експорт припинений і не здійснюється. Цю інформацію легко перевірити в численних європейських відкритих джерелах, насамперед на офіційній платформі даних ENTSO.
Але пропагандисти продовжують поширювати наратив, що нібито відключення електроенергії пов’язані не з ракетними обстрілами, а з продажем за кордон.
Голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький знову запевнив, що Україна не експортує електроенергію з 11 жовтня і не розподіляє доступ до міждержавних ліній електропередач на експорт, повідомляє Укрінформ.
«Ми зараз говоримо виключно про можливість імпорту, щоб пом’якшити дефіцит і закликаємо лідерів громадської думки не поширювати російські фейки. Ми маємо обмеження електропостачання по всій країні не через те, що експортуємо електроенергію в Угорщину чи Румунію, і не через те, що щось повільно ремонтується, а через те, що у нас кожен тиждень практично відбувається масована ракетна атака виключно на українську електричну систему», – наголосив Кудрицький.
Очільник Укренерго пояснює, що енергосистеми з‘єднані між собою, наприклад як українська, молдовська, румунська, угорська, словацька і польська. Між ними існують так звані технічні перетоки.
«Скажімо, якщо ми споживаємо, як країна наприклад 15-16 тисяч МВт. Ці технічні перетоки можуть бути 10 МВт в одну сторону і 15 МВт в іншу. Але завжди сальдо по годині залишається близьке до нуля. Тобто, скільки йде за кордон, стільки ж одразу повертається в країну, тому Україна нічого внаслідок цих технічних перетоків сусідам не віддає. В українській енергосистемі електроенергії менше не стає і вся українська електроенергія, яка генерується українськими електростанціями, залишається в Україні і споживається тут», – зазначив Кудрицький.
За допомогою застосунків шпигують за українцями
Центр протидії дезінформації застерігає, що за допомогою додатків-навігаторів Yandex та 2GIS російські спецслужби шпигують за українцями.
“Незважаючи на блокування доступу до додатків в Україні, багато українців й надалі користуються ними для навігації і, таким чином, допомагають ворогу отримувати дані про скупчення транспорту на дорогах, перешкоди та блокпости, а також маршрути для їх обходу”, - йдеться у повідомленні Центру протидії дезінформації.
Згідно з державними Правилами зберігання інформації, що діють в рф, Yandex та 2GIS зобов’язані зберігати відомості про: реєстрацію користувача; послуги, надані користувачу із зазначенням часу надання; зміну чи доповнення користувачем реєстраційних даних; обробку повідомлень із зазначенням інформації про їх адресатів.
Надалі, згідно Правил, зібрана інформація повинна передаватися відповідним підрозділам ФСБ рф.
Тож ЦПД просить українців не користуйтеся жодними російськими застосунками, щоб не допомагати ворогу.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: