ye-logo.v1.2

Фейки про підвищення цін на електроенергію, дефіцит товарів та наступ з Білорусі: підбірка тижня

Суспільство 1647
Які дезінформації з
Які дезінформації з'явилися у мережі протягом тижня. Фото: volyn.tabloyid.com

Пропагандисти намагаються посіяти паніку серед українців.

Російські пропагандисти в черговий раз дістали старі фейки та загорнули їх у нову обкладинку.

Маніпуляція про підвищення цін на електроенергію

Цього тижня російські пропагандисти поширили маніпулятивну інформацію про те, що всі жителі України «отримали новорічний подарунок від влади» – збільшення тарифів на електрику на 10%. У повідомленні йдеться, що тариф на світло підніматиметься й надалі – до 1 липня 2023 року збільшення вартості становитиме вже 47%. Але це маніпуляція.

Як пише видання Stop Fake, однак це лише чергова маніпуляція пропагандистів. Хоча тарифи на електрику з 1 січня 2023 року справді зросли на 10%, підвищення торкнеться лише непобутових споживачів.

Рішення про підвищення тарифів на електроенергію було ухвалено 21 грудня 2022 року Національною комісією, яка здійснює державне регулювання у галузі енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Рішення передбачає триетапне підвищення тарифу на передачу електроенергії протягом 2023 року (з 1 січня на 10%, з 1 квітня на 13% та з 1 липня – на 13%), а також триетапне зростання тарифів Укренерго на диспетчеризацію (1 січня на 10%, з 1 квітня на 18% та з 1 липня на 18%). Також відбудеться підвищення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії та послуги постачальників універсальних послуг.

Справжньою причиною зростання тарифів є безперервні російські обстріли української енергетичної інфраструктури.
«Незважаючи на ситуацію в енергетиці, яка значною мірою постраждала від руйнувань внаслідок ворожої агресії, а також беручи до уваги актуальне соціально-економічне становище в країні, Комісія обмежила зростання зазначених тарифів. Їх вдалося утримати на збалансованому рівні, що відповідає інтересам усіх учасників ринку електричної енергії, включаючи виробників та споживачів», – йдеться у повідомленні.

Окрім цього, кошти від підвищення тарифів підуть на аварійне відновлення пошкоджених об’єктів електроенергетики та створення аварійного запасу обладнання, а також на закупівлю необхідних для цього товарів та послуг.

Натомість ціна електроенергії для побутових споживачів залишається на нинішньому рівні відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 5 червня 2019 року № 483. Крім цього, у серпні 2022 року Верховна Рада України ухвалила закон, який забороняє підвищення для всіх категорій споживачів тарифів на послуги з розподілу природного газу, теплову енергію (її виробництво, транспортування й постачання), а також послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води. Мораторій діятиме протягом воєнного стану та шість місяців після його завершення.

Фейковий телеграм-канал 46-ї бригади

ЗМІ, в тому числі українські та іноземні, почали посилатися на фейкову сторінку 46-ї бригади, яка захищає Солєдар, у месенджері Телеграм.

Так, 12 січня 2023 року на сторінці каналу CNN опубліковано статтю щодо ситуації в Соледарі з посиланням на фейковий канал 46-ої бригади.



Через кілька годин публікація зникла з ресурсу, а на її місці з'явилась інша стаття, де ситуація щодо Соледара описана уже в більш дипломатичній формі, також в ній не було жодних посилань.

Телеграм-канал має назву «46 окрема десантно-штурмова бригада», але його назва не коректна. За нею можна знайти стару сторінку цієї ж бригади у фейсбуку, однак вона більше не використовується. Натомість було створено іншу.

46 окрема аеромобільна бригада ДШВ ЗС України має лише одну офіційну сторінку у телеграмі із відповідною назвою. Решта каналі поширюють неофіційну інформацію та не мають зв'язку з військовими цієї бригади, пише “Детектор медіа”.

Спроби створити фейкові сторінки офіційних установ, чат-ботів та навіть сайтів благодійних фондів були від самого початку війни. Зокрема, було створено підробку сайту «Повернися живим». Також раніше повідомляли про фальсифікування чат-бота компанії «ДТЕК» та чат-бота голови Полтавської ОВА.

Фейк про дефіцит солі

Інформація про нібито дефіцит солі поширюється анонімними телеграм-каналами на фоні боїв за Солєдар.
Для підтвердження фейку наводять фотографію оголошення, яке було відредаговане у фоторедакторі і не є правдивим, пише Гвара медіа.

Наразі в супермаркетах торговельної мережі АТБ немає обмежень на покупку солі.



Подібне обмеження було введено з 28 лютого 2022 у магазинах АТБ:

«В усіх магазинах торговельної мережі АТБ обмеження щодо продажу соціальної групи товарів одному покупцю. Таке рішення компанія прийняла для запобігання створенню штучного дефіциту та ажіотажу у зв’язку з воєнним станом».
Обмеження було дійсне у травні 2022 року в магазинах АТБ у деяких містах України: тоді на одну людину можна було купити не більше двох пачок солі та 5 кг цукру.

Рішення вводилося тимчасово у зв’язку з припиненням роботи вітчизняного постачальника «Артемсіль» (через постійні обстріли підприємства російськими окупантами) та організацією роботи з іноземними постачальниками.

Наразі в Україні немає дефіциту солі чи інших товарів соціальної групи, як і обмежень на їх закупівлю.

Фейк про наступ з Білорусі

У Києві вранці 14 січня пролунало кілька вибухів, після чого російські пропагандисти почали писати про "наступ із Білорусі" — у Збройних Силах України спростували фейк росіян. Про це повідомив заступник командувача Сухопутних військ генерал-лейтенант Олександр Павлюк, пише “Ліга”.

За словами Павлюка, російські ботоферми та пропагандисти почали розганяти паніку та розповідати про нібито наступ з північного напрямку.

Він зазначив, що жодного наступу противника з Білорусі немає.

Тож варто нагадати правила перевірки повідомлень: визначте першоджерело та/або автора тексту, перевірте правдивість і надійність ресурсу, на якому опублікований матеріал. Зверніть увагу на деталі, факти, дати подій і заяв, про які йдеться в тексті.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую