ye-logo.v1.2

Історії, які надихають боротися: матері з Хмельниччини розповіли про загиблих в Маріуполі синів

Суспільство 1873
Документальні історії, які допомагають зрозуміти весь біль та водночас силу українських матерів
Документальні історії, які допомагають зрозуміти весь біль та водночас силу українських матерів. Фото: автора

Три різних історії від жінок, але вони водночас об’єднані між собою єдиною ниткою: їх сини загинули у війні, боронячи Маріуполь.

У документальному фільмі «Все добре, мам», який був створений платформою пам'яті Меморіал, є дві історії про бійців із Хмельниччини - Антона Гевака та Богдана Демчука. Допрем’єрний показ стрічки відбувся в одному з кінотеатрів міста. У залі – мами полеглих Героїв, дружини та близькі. І сльози.

Про те, що син бере участь у бойових діях, Зінаїда Гевак дізналася від односельчанки. Антон Гевак матері про це не сказав. Підрозділ Антона бився на Волноваському напрямку, намагаючись не допустити оточення Маріуполя. 5 березня 2022 російські війська почали проривати їх позиції. Росіяни застрелили Антона Гевака з кулемета після того, як він підбив танк противника.

Через 10 днів тіло хлопця привезли додому на Хмельниччину. У фільмі мама Антона розповідає, що до сих пір відчуває присутність сина й говорить із ним. А коли приходить на могилу Антона – вмикає його голосові повідомлення, у яких він каже, що в нього все добре, він живий і здоровий.

2014 року Богдан Демчук долучився до Проскурівської сотні – громадського формування з охорони порядку та державного кордону. У 2015 пішов служити в окремий загін спеціального призначення «Азов». Тетяна Демчук так згадує цей період: «Я не хотіла його відпускати, вмовляла його, бо розуміла, що вже йде війна і він може опинитися там будь-якої миті», - розповідає мати Героя Тетяна Демчук.

«А він мені так легенько відповідав, що ні, мамо, ми там будемо займатися іншими справами, що він буде водити тільки машину. Я то відмовляла, але він зробив по-своєму. Богдан завжди мене заспокоював та нічого не розповідав. Єдине завжди: «Все добре, мам. Нормально все, ми тримаємося». 28 квітня 2022 року Богдан Демчук відправив мамі своє останнє повідомлення «Мам, як ви там?». Проте жінка була за містом без зв’язку і не змогла одразу відписати. Через два дні прийшла звістка про загибель сина. До сих пір його тіло родині не віддали, до сьогодні у полоні знаходиться молодший брат Богдана – Олег Демчук.


Історії, які допомагають зрозуміти весь біль та водночас силу українських матерів. Після перегляду стрічки, мама Богдана Демчука знайшла в собі сили та сказала своє слово присутнім у залі людям. «Ми повинні це робити, тому що наші сини заповідали нам бути небайдужими. І ми хочемо розповідати про цей героїзм, як би нам особисто не було це складно робити. І за ту ціну, яку платить наша з вами країна за кожен день війни. Я знаю, що ми впораємося. І буде Перемога. І ми йдемо до неї шляхом дуже важким, але ми повинні його пройти до кінця. Відбудувати незалежну та омріяну Україну».

Зйомки документальних фільмів – один з інструментів для збереження пам’яті. І за їх допомогою команда Меморіалу документує історії людей, яких вже з нами немає, а також надає підтримку та слово родичам та близькім загиблих. Всеукраїнська прем’єра документальної стрічки «Все добре, мам!» відбудеться завтра 14 травня о 12 годині на YouTube-каналі Меморіалу. Її показ приурочили до святкування Дня матері, як дань пам’яті всім українським жінкам, сини яких загинули у війні.

Читайте також: Місце моєї смерті і мого життя: у Хмельницькому показали виставку про захисників Азовсталі

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую