ye-logo.v1.2

Як поширюють російські маніпуляції за кордоном: підбірка тижня

Суспільство 1542
Російська пропаганда активно працює за кордоном
Російська пропаганда активно працює за кордоном. Фото: volyn24.com

Китайські медіа поширюють маніпуляції про "азовців".

Російська пропаганда продовжує активно поширювати фейки та дезінформацію за кордоном. У цьому їм допомагають лояльні медіа різних країн та агенти впливу, які поширюють наративи.

“Агент впливу з США”

У мережі поширюють пост у твіттері американського ютуб-блогера Джексона Хінкла. У якому він стверджує, мовляв, коли росія приходить на окуповані території — вона безплатно дає людям квартири, будує парки, дитячі майданчики, театри. Натомість коли Україна звільняє свої території, військові влаштовують репресії, вбивають мирних мешканців та прикриваються ними як живим щитом. Як доказ автор додає фото жінок, прив`язаних до стовпа та облитих зеленкою.

Це дезінформація, відмічає видання “Вокс Чек”.

Фото жінки було зроблене не на деокупованих територіях, а у Львові. Як повідомили місцеві медіа, жінки намагалися обікрасти людей у маршрутці, але їх спіймали та прив`язали до стовпа, потім викликали поліцію. Правозахисники засудили такий спосіб покарання: вчинення самосуду, побиття, є незаконними. У координаційному центрі з надання правової допомоги закликали передавати правопорушників у правоохоронні органи.

Американський блогер Джексон Хінкл має канал на ютубі, де поширює антиукраїнські наративи, дискредитує українську владу, робить неправдиві заяви ніби розширення НАТО спровокувало росію до нападу, а у 2014 році відбувся «державний переворот».

Інформація, ніби росія відбудовує Україну та допомагає їй, — це неправда. Адже без приходу російських військ українські міста не потребували б відбудови. Станом на лютий 2023 року російська армія сильно пошкодила або майже повністю зруйнувала десятки міст України. Наприклад, Рубіжне, Соледар, Попасна, Бахмут, Маріуполь майже повністю знищені.

До того ж після звільнення в українських населених пунктах неодноразово знаходили катівні, масові поховання, також були факти викрадення, ґвалтування цивільних. Так, начальник Головного управління Національної поліції в Київській області Андрій Нєбитов повідомляв, що на Київщині, яку деокупували наприкінці березня минулого року, російські війська здійснили 12 тисяч воєнних злочинів. На Харківщині, станом на лютий 2023 року, після деокупації знайшли 21 катівню та зафіксували понад 12 000 воєнних злочинів. На Херсонщині росіяни створили 10 катівень та вчинили понад 11 000 воєнних злочинів. За останніми доступними даними ООН, із 24 лютого 2022 року по 14 травня 2023 року в Україні загинула 8836 цивільних, ще 14 985 осіб отримали поранення.

Окрім цього, перед відходом російські війська часто руйнують інфраструктуру, як це було у Херсонській та Харківській областях. Після деокупації цих територій українська влада регулярно звітує про відновлення електро- та водопостачання, мобільного зв`язку тощо.

Маніпуляція про зняття готівки у Польщі

Сайт “Є” неодноразово писав, що російська пропаганда постійно намагається вбити клин між українсько-польськими відносинами. Адже Польща є одним з головних партнерів України у спротиві російській агресії.

Так, серед українців росіяни намагаються сіяти меседж, що нібито Польща хоче захопити частину країни, а серед поляків поширюють тезу про небезпечність українських біженців або, що українці в Польщі мають кращі умови за поляків.

Цього тижня фактчекерський проєкт Demagog спростував маніпуляцію про те, що українці можуть знімати в банкоматі кошти безлімітно, на відміну від поляків, для яких є ліміт у 800 злотих.

Так, у польському сегменті Facebook з’явилось відео автор якого повідомляє, що, вибравши в банкоматі українську мову, можна знімати необмежену суму грошей. Фактчекери відмічають, що понад 5000 людей відповіли на публікацію з фейком. А прикріплене до нього відео переглянули майже 400 тисяч.

“Пост у Facebook ставить громадян Польщі в роль жертв, а українців представляє як привілейовану групу. Це викликало хвилю негативних антиукраїнських коментарів”, - відмічають фактчекери.

Як повідомляє компанія Euronet Polska, яка має мережу банкоматів, в коментарі для Demagog, зняття готівки в банкоматах залежить не від мови, а від банків та їхніх індивідуальних угод з мережею, яка підтримує пристрої. Згідно з позицією Euronet Polska, наразі рекомендовані одноразові ліміти зняття коштів у розмірі 800 злотих були встановлені через зростаючі витрати на обслуговування банкоматів, які значно перевищують дохід від транзакцій місцевих банкоматів.

Фейк у Румунії про підтримку рф у світі

Румунське фактчекерське видання Veridica опублікувало спростування матеріалу, яке поширило місцеве медіа, що ретранслює російську пропаганду.

В матеріалі йдеться, що нібито більшість людей у всьому світі схвалюють агресію росії проти України.

Автор статті суб’єктивно трактує статистичні дані, які враховують офіційну позицію держав, а не думку їхнього населення.

“Лише 15 відсотків населення планети засуджує росію за її агресію проти України…. Дуже цікаво, що Україна, хоч і підтримується найбагатшими країнами світу, є найбіднішою країною Європи. На боці Росії Індія та Китай, країни з найбільшим населенням у світі”, - йдеться у публікації.
Таким чином, просувається наратив, що нібито “людство на боці рф”.

Румунські фактчекери відмічають, що з початку війни Генеральна Асамблея ООН прийняла чотири спеціальні резолюції щодо кількох аспектів: виведення російських військ з України; гуманітарні наслідки агресії проти України; виключення Росії з Ради ООН з прав людини; засуджуючи Росію за її рішення анексувати частину України. Простий аналіз голосів кожної держави показує їхню позицію щодо війни в Україні. Таким чином, видно, що лише три держави (Білорусь, Сирія та Північна Корея) повністю підтримують розпочату москвою агресію, тоді як 102 із 193 держав із правом голосу повністю підтримують українську справу. Решта країн утрималися від голосування або підтримали лише частину з чотирьох резолюцій.

Що стосується Індії та Китаю, хоча ці дві держави не приєдналися до заклику Заходу ввести економічні санкції проти росії, їхня офіційна позиція є нейтральною. Крім того, очевидно, що не все населення цих країн поділяє ту саму точку зору, так само, як, незважаючи на те, що Румунія неодноразово офіційно заявляла про свою повну підтримку України, є румуни, які позиціонують себе на стороні росії.

“Якщо строго звернутись до графіка, який цитує автор матеріалу, то можна легко помітити, що насправді переважна більшість держав і населення, приблизно 80 відсотків, зайняли нейтральну позицію, Росія насправді користується підтримкою лише 5 відсотків населення світу, включаючи його власних жителів”, - відмічають фактчекери.

Китайські медіа та російські наративи

Фактчекерський проєкт “По той бік новин” відмічає, що китайські медіа нібито дотримуються нейтральної позиції, висвітлюючи війну в Україні, але часто повторюють російські наративи, зокрема про «нацизм».

Наприклад, у виданні Global Times (таблоїд під егідою головної газети комуністичної партії Китаю) репортер Френк Бро пов’язав Пейтона Гендрона, який вбив десятьох людей в американському місті Баффало (штат Нью-Йорк) із полком «Азов». За версією автора, "Азов" – це «суперечлива ультранаціоналістична збройна група в Україні», яка навчала західних терористів та використовує нацистські символи.


Варто зазначити, що ще до 24 лютого 2022 року, росія за допомогою ЗМІ провела активну пропагандистську кампанію із дегуманізації українців. Фейки про полк “Азов” ук світових медіа з’являються ще з 2015 року.
Одним з прикладів маніпуляції, яку використовували росіяни, є порівняння націоналізму та нацизму, хоча це є різні речі.

Уособленням образу українського націоналіста спочатку був «Правий сектор», а в 2022 році естафету прийняв полк "Аов". Після повномасштабного вторгнення він також став головним об’єктом російської дискредитації.

Global Times називає "Азов" збройним об’єднанням. Але "Азов" ніколи не був неофіційним формуванням. Навіть на початку створення у 2014 році добровольчий підрозділ був підпорядкований Міністерству внутрішніх справ. Потім "Азов" став окремим загоном спеціального призначення військової частини 3057 Національної гвардії України. У лютому 2023 року його розширили до бригади.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую