ye-logo.v1.2

Працездатних жителів Хмельниччини можуть залучати до трудової повинності: що це означає

Суспільство 7455
В умовах воєнного стану трудова повинність може буде запроваджена за крайньої потреби
В умовах воєнного стану трудова повинність може буде запроваджена за крайньої потреби. Фото: ілюстративне з архіву редакції

Найперше йдеться про зареєстрованих безробітних.

На Хмельниччині безробітних можуть залучати до суспільно корисних робіт. Наприклад, до розбирання завалів, ремонтів пошкоджених ворожими обстрілами будівель, плетіння маскувальних сіток… Також у деяких громадах у разі нагальної потреби може бути запроваджена трудова повинність, що передбачено правовим режимом воєнного стану. Така праця звісно буде оплачуватися. Про це свідчать два розпорядження першого заступника начальника Хмельницької обласної військової адміністрації Сергія Тюріна.

Найперше військова адміністрація запровадила перелік суспільно корисних робіт на 2023 рік. Серед них є: ремонтно-відновлювальні роботи, розбір завалів і розчищення залізничних колій та автодоріг, будівництво захисних споруд, заготівля дров, ліквідація стихійних сміттєзвалищ, виготовлення маскувальних сіток, фасування гуманітарної допомоги… Однак це не може бути праця, яка пов’язана з ризиком для життя.

Згідно з розпорядженням Сергія Тюріна, до таких робіт можуть залучати зареєстрованих безробітних, людей, які перебувають на обліку в Хмельницькому обласному центрі зайнятості та працівників, які втратили частину заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення.

Що таке трудова повинність?

Можливість запровадження трудової повинності на час воєнного стану передбачена Законом України «Про правовий режим воєнного стану». Йдеться про короткостроковий трудовий обов’язок на період мобілізації і воєнного часу виконання робіт, які мають оборонний характер або пов’язані з ліквідацією наслідків війни.

Згідно з іншим розпорядженням Сергія Тюріна, її за крайньої потреби можуть запровадити Хмельницька районна військова адміністрація спільно з Хмельницькою міською та Чорноострівською селищною радами. Тоді до виконання подібних робіт можуть залучатися працездатні особи, які за віком і станом здоров’я не мають обмежень до такої праці. Винятком є громадяни, які залучені до оборонної сфери, сфери забезпечення життєдіяльності населення і заброньовані за підприємствами у період воєнного стану. Найперше орієнтуватимуться на безробітних.

Втім, наявність такого розпорядження не означає, що трудову повинність дійсно запровадять. Ймовірно воно продиктоване масштабними збитками, спричиненими цивільній інфраструктурі ударами безпілотниками по Хмельницькому району.

Як оплачуються суспільно корисні роботи й трудова повинність?

Згідно з відповідною постановою Кабміну, працівникам функціонуючих в умовах воєнного стану підприємств за виконання суспільно корисних робіт забезпечується оплата відповідно до умов оплати праці, встановлених за професією (посадою), на яку їх зараховано. Розмір такої оплати не може бути нижчим від розміру середньої заробітної плати за основним місцем роботи.

Іншим працездатним особам за виконання суспільно корисних робіт забезпечується оплата відповідно до умов оплати праці, встановлених за професією (посадою), на яку їх зараховано. Розмір такої оплати у разі виконання норми праці не може бути нижчим від розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на дату її нарахування за повністю виконану місячну (годинну) норму праці.

Наразі розмір мінімальної зарплатні становить 6 тисяч 700 гривень на місяць. А в погодинному розрізі — 40 гривень 46 копійок.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую