ye-logo.v1.2

Захисні укриття «Будинок Хоббіта» на Хмельниччині: ефективність, конкуренція та скандали

Суспільство 5371
Навколо встановлення модульних споруд на Хмельниччині виникли скандали
Навколо встановлення модульних споруд на Хмельниччині виникли скандали. Фото: shelter.industriallv.com

В одній з громад встановлення укриття дозволило відновити роботу дитячого садочка, який не працював з початку вторгнення.

У Війтовецькій громаді на Хмельниччині планують купити третій комплект спеціалізованого захисного укриття «Будинок Хоббіта» для Купільського ліцею, незважаючи на відкрите кримінальне провадження щодо неякісних робіт під час монтажу перших двох споруд.

Голова громади Ігор Степанюк зазначає, що провадження виникло через конкуренцію двох підприємців, а самі укриття - надійні, їх погодили представники Державної служби з надзвичайних ситуацій. Їх встановлення дозволило вперше з початку повномасштабного вторгнення відкрити для дітей дошкільний заклад.

“Будиночки” родом з Львівщини

Подібні захисні укриття вперше встановлювали у Львівській області. Вони дійсно зовні нагадують будиночки хоббітів - вигаданих літературних персонажів Джона Толкіна.

«Будинок Хоббіта» — це спільний проєкт компанії ТзОВ «Індустрія ЛВ» та ТзОВ «Хоббіт Хаус».

Так мають виглядати укриття. Колаж: РБК-Україна

На сайті "Індустрія ЛВ" вказано, що проєкт розроблений, сертифікований і запатентований ТОВ «Хоббіт Хаус» у 2022 році. Засновником цієї компанії є Ілона Левковська. В кінці 2022 року виробництво перенесено з виробничої бази “Індустрії” у Львівській області до Києва. Також представники “Індустрії ЛВ” зазначають, що у 2023 році ТОВ «Індустрія ЛВ» не має угоди з ТОВ «Хоббіт Хаус» на реалізацію цих виробів.

Сама споруда виготовляється з бетону класу В35-В40 з додаванням пластифікатора, а при необхідності мікрофібри згідно з чинними нормами для даного виробу.

Такий вигляд має укриття на сайті "Індустрія ЛВ"

Бетон класу В35-В40 відносять до категорії особливо важких бетонів, він застосовується при будівництві об’єктів, вимоги якості та міцності до яких підвищені. Такий бетон використовуються у військовому будівництві для зведення об’єктів, стійких до будь-якого впливу: бункерів, у тому числі із захистом від ядерної зброї.

Перші будиночки на Хмельниччині

У листопаді 2022 року Війтовецька селищна рада Хмельницького району оголосила торги на придбання двох комплектів захисного укриття загальною вартістю 1,1 мільйона гривень.

Мова йшла про придбання комплектів спеціалізованого захисного укриття «Будинок Хоббіта». Такі споруди купляли для Писарівського ліцею та Війтовецького закладу дошкільної освіти “Барвіночок”. Для Писарівського ліцею закуповували чотири модулі, а для дитячого садочка - два модулі.

Виробник зазначав, що укриття має розташовуватись нижче рівня землі на один метр, а висота насипу становитиме 2,1 метра. В одному об'єкті може перебувати від 8 до 146 людей (кількість залежить від типу й варіанту планування модулів).

Відкриті торги виявились невдалими і тоді селищна рада 18 листопада уклала пряму угоду на встановлення модульних споруд з ТОВ "СМБ Захід". Засновниками цього підприємства є Оксана Цицюра, Євген Яценко, Андрій Савран. На сайті фірми “Індустрія ЛВ” компанія “СМБ Захід” вказана як партнерська.

30 листопада селищна рада заплатила мільйон гривень за поставлені укриття.

Оплата за укриття. Скріншот з Єдиного порталу публічних коштів Є-Дата

Але на цьому історія не завершилась.

Скарга та провадження

У березні на сайті “Прозорро” під закупівлею Війтовецької селищної ради з’явилася скарга, яку подала Ілона Левковська.

На думку Левковської, комплект модульного спеціалізованого захисного укриття "Будинок Хоббіта" для Війтовецького ЗДО "Барвіночок" не відповідає вказаним у техзавданні ДСТУ/ТУ, зокрема в частині встановлення вентиляційних отворів.

“Більше того, візуально встановлено, що верхня частина тамбуру (входу) має тріщину та деформований край, а отже документи, що підтверджує якість запропонованого товару, мають ознаки підроблених”, - вказано у скарзі.

Крім того, Левковська відмічає, що у відповідь на адвокатський запит отримала документи, які підрядник надав до селищної ради. Зокрема, сертифікат відповідності наданий ТОВ «Хоббіт Хаус». Після чого заявила про порушення авторських прав.

“Права на використання корисної моделі, зареєстрованої в Державному реєстрі корисних моделей 10 серпня 2022 року, про що свідчить Патент №151558, ТОВ «СМБ Захід” мною не надавалося, ліцензійні договори з вказаною юридичною особою не укладалися. Готові вироби вказаній компанії не продавали. Отже, виготовлення модульних захисних сховищ/укриттів цією особою та подальший їх продаж є незаконними та фальсифікованим”, - вважає Левковська.

Наразі відповіді на це Державна аудиторська служба не надала.

Окрім того, у квітні Левковська подала заяву про вчинення кримінального правопорушення у поліцію нібито за фактом розтрати державного майна.

“Заявник стверджує, що підрядником допущено неякісне виконання договору в частині встановлення комплекту модульного спеціалізованого захисного укриття для Війтовецького ЗДО «Барвіночок». Так, вентиляція вказаного укриття мала ознаки часткового руйнування через місяць після встановлення, що свідчить про наявність ознак неякісного виконання робіт, нецільового використання та розтрати бюджетних коштів”, - йдеться у судовій ухвалі.

16 травня суд дозволив поліції оглянути укриття.

Позиція громади

Селищний голова Ігор Степанюк заявляє, що укриття повністю змонтовані та працюють і питань до якості не виникає. А скарги та заяви Левковської вважає комерційним сперечанням між двома підприємствами.

“Це два конкуренти. Щось між собою не поділили і власниця однієї фірми почала писати скарги. З початку нового року триває ця історія. Вона писала у всі служби і добралась до правоохоронців. Вони відкрили провадження”, - зазначив селищний голова.

За його словами, працівники ДСНС провели перевірку і видали заключення, що укриття може використовуватись.

Вигляд модульного укриття всередині. Фото з соціальних мереж Хмельницької ОДА

“Все нормально зроблено. В нас є заключення експертів після того, як встановлені укриття. До нас з Києва приїздили представники ДСНС, заходили, подивись і сказали, що тепер знають, як воно має бути”, - розповідає Ігор Степанюк.

Щодо тріщини, то він зазначив, що було невелике пошкодження, яке виникло під час перевезення, але стосувалось воно тамбуру, а не самого укриття.

За даними сайту “Прозорро”, селищна рада окремо дозакупила тамбур для укриття за 29 тисяч гривень.

Ігор Степанюк відмічає, що дитячий садок не працював з початку повномасштабного вторгнення, а з березня цього року, після інспекції працівників ДСНС, знов працює.

“Все працює, все стоїть, по якості є висновок експерта”, - сказав селищний голова.

Зараз у громаді планують придбати ще одне таке укриття. Купільський ліцей Війтовецької селищної ради оголосив торги на придбання укриття “Будинок Хоббіту” очікуваною вартістю 915 тисяч гривень.

Ще один проблемний тендер

Війтівці не єдина громада, де купували укриття у вигляді будиночків з книг Толкіна.

У грудні Вовковинецька селищна рада уклала угоду з ТОВ “Тернопільбудінвест” Олени Креховецької щодо придбання комплект модульного спеціалізованого захисного укриття «Будинок Хоббіта» для Коричинецької гімназії. Але в середині січня договір був розірваний через те, що підрядник не зміг підтвердити якість товару.

Скріншот з протоколу щодо розірвання угоди

Після цього громала провела нові торги, на які прийшли ТОВ “Хоббіт Хаус” та ТОВ «СМБ Захід”. Пропозиція останніх була дешевшою, але була відхилена через проблеми з документами, а саме в пакеті документів були відсутні копії сертифікату відповідності виданого на модульне захисне укриття цивільного захисту що відповідає ДСТУ/ТУ «Модульне залізобетонне укриття цивільного захисту», фото запропонованого товару.

“Учасник в складі тендерної пропозиції надав Технічний паспорт на швидкомонтоване модульне бетоне укриття соціального захисту, в якому зазначено довжина виробу 4900 мм, що не відповідає умовам технічної специфікації”, - йдеться у протоколі відхилення.

Тож перемогла фірма Левковської.

Як бачимо, повномасштабне вторгнення створило в Україні новий ринок - ринок захисних споруд. Це й будівництво нових бомбосховищ, це й укриття на зупинках громадського транспорту, це і модульні укриття у школах. Але разом з цим нова сфера надання послуг наповнена не лише креативом та новими розробками. Є й негатив неякісні постачальники, відкриття кримінальних проваджень та суперечки між підприємцями. Утім, треба пам’ятати, що від якості таких споруд буде залежати безпека дітей.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую