ye-logo.v1.2

Без зелених жаб і червоних дзьобів: найстаріший діючий фонтан Хмельницького оновлять

Суспільство 4462
Фонтан був збудований у 1956 році
Фонтан був збудований у 1956 році. Фото: автора

Фонтан має набути нового вигляду, якого саме – ще вирішують.

У Хмельницькому мають оновити фонтан з жабами та лелеками, який розташований поруч з «Дитячим світом» в центрі міста. Нині зі скульптур зняли верхній шар фарби й вирішують, як його оздобити. За словами архітекторів, є кілька ідей щодо нового вигляду найстарішого діючого фонтану міста. Однак наразі з остаточним варіантом вони ще не визначилися, тож готові почути й пропозиції хмельничан.

«У нас була думка зробити фігури в монокольорі. Але, грубо кажучи, виходить негарно. Варто приділити увагу деталям, підкреслити архітектоніку, яка там існує, - говорить архітектор Тарас Янишин. - Відтворювати оригінальні кольори конструкції – один з очевидних підходів. Але одна з моїх пропозицій була додати більше ідеї в цей фонтан. Назва торгового центру – «Дитячий світ» і фігури поруч не просто так стоять. Вони теж асоціюються з дитячими іграшками та казковим світом. Тож ми хотіли зробити й сам фонтан, умовно кажучи, казковим, використавши для цього приглушені пастельні кольори. На зразок, як у фільмах Веса Андерсена, де фігурує специфічна колористика».

Без додаткового покриття бетон псуватиметься.

Як говорить Тарас Янишин, попередні їхні напрацювання неактуальні, тож зараз вони підготували нові варіанти. Раніше вважали, що фонтан гранітний. У такому випадку його можна було б залишити без покриття, повернувши автентичний вигляд. Однак архітектори виявили, що фігури бетонні та потребують захисту.

«Це типова радянська штамповка. Ми думали, якщо там граніт, ще й такої форми, то це дуже круто. Але коли зняли верхній шар, то разом з колегами побачили просто бетон. Цей фонтан немає цінності культурної, матеріальної. Є лише критерій «сентиментальності», що не менш цінно, бо мешканці міста звикли до нього», - додає він.

Найближчі кілька днів архітектори планують визначитися з кінцевим варіантом, як виглядатиме оновлений фонтан. Наразі відкриті до пропозицій місцевих мешканців.

Зараз зі скульптур зняли верхній шар фарби.

Конструкцію незабаром мають оновити.

Більше про історію давнього хмельницького фонтану сайту «Є» розповів краєзнавець Сергій Єсюнін. За його словами, фонтан вперше пофарбували у звичні для хмельничан кольори наприкінці 90-их років минулого століття. До того основні конструкції були сірими з червоним відтінком.

«На початку 90-их біля «Дитячого світу» у нас був базар, накритий плівкою. Потім, коли Либідь Плаза побудувалася, базар забрали і провели благоустрій скверу. Тоді ж вирішили пофарбувати скульптури. Крім цього фонтану був пофарбований і фонтан «Гімнастка» перед входом до парку Чекмана. Зараз на його місці камінь стоїть», - говорить краєзнавець.

Фонтан з жабами і лелеками у Хмельницькому був облаштований в 1956 році, коли зробили сквер біля новозбудованого універмагу. До того там стояв пам’ятник Сталіну. В 1953 році Сталін помер, через рік його фігуру забрали до міської лікарні, де вона пробула ще кілька років.

Так фонтан виглядав першопочатково. Фото: надане Сергієм Єсюніним

Хмельницький фонтан не унікальний. Такі ж фігури у різних комбінаціях були й в інших містах України. Як розповідає Сергій Єснюнін, для Хмельницької області у той час всі пам’ятники виготовляли на Львівській художньо-скульптурній фабриці. Там фігури відливали за затвердженими лекалами.

«Як кажуть, Радянський Союз не був країною, де були авторські роботи. У нас всі пам’ятники робили на фабриках і фонтани виготовляли за однаковими ескізами. У тому числі й жабки і лелеки, чи окремо жабки. До прикладу, у нас біля залізничного вокзалу стояли дві таких жабки-фонтани. Це був кінець 50 років», - зазначає краєзнавець.

Читайте також: Паровий млин Маранца - як Проскурів став центром переробки зерна

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую