ye-logo.v1.2

Факт в історії: пожежа в Домініканському костелі Кам’янця-Подільського

Суспільство 1191
Домініканський костел є одним з найстаріших храмів міста
Домініканський костел є одним з найстаріших храмів міста. Фото: з архіву

Відновлення будівель продовжується і до сьогодні.

5 липня 1993 року в Кам’янці-Подільському в Домініканському костелі сталася велика пожежа. За однією з версій, пожежа сталася через недбальство працівників швейної фабрики. Будівля зазнала значних пошкоджень – було зруйновано дах костелу, дзвіницю, пошкоджено декоративне оздоблення інтер’єрів – ліпнину та живопис.

Як стверджують історичні джерела, храм святого Миколая, або його більш відома назва Домініканський костел, є одним з найстаріших храмів на Україні. Розташований він в центральній частині Старого міста в Кам`янці-Подільському.

Перші згадки про храм датуються 14 століттям. Тоді він був побудований з дерева і не мав нічого спільного з тією пам’яткою архітектури, яка зберлася до сьогодні. На початку 15 століття будова повністю згоріло. І тільки в 16 столітті сімейству Потоцьких вдалося заново відбудувати храм і надати йому того вигляд, який він має зараз.

Розташований храм в центральній частині Старого міста в Кам`янці-Подільському.

До речі, у часи Османської імперії (1672-1699 роки), коли місто було центром військового округу Османської імперії, костел святого Миколая був мечеттю дружини-фаворитки (хазека-султан) Рабії Гульнуш. Детальніше про цей період читайте у матеріалі «Що залишили по собі турки в Кам’янці-Подільському: мінбар в костелі та згадки про перший фонтан в Україні».

Після звільнення міста від турків фундатором будівлі стає Міхал-Францішек Потоцький. З північного фасаду до монастиря добудовують споруду, яка отримує назву будинок Потоцького. По одній із версій магнат захоронений в криптах костелу.

Після Другої світової війни довгий час приміщення комплексу використовувались під фондосховище державного архіву. Лише 1989 року монастир звільнили і розпочали ремонтно-реставраційні роботи.

Після Другої світової війни довгий час приміщення комплексу використовувались під фондосховище державного архіву. Фото: kray-kp.org.ua

28 травня 1992 року було зареєстровано радою в справах релігії при кабінеті Міністрів України Східний Вікаріат домініканського ордену римо-католицької церкви в Україні. Тоді Вікаріат звернувся з проханням до ХмельницькоЇ обласної державної адміністрації передати релігійній громаді у власність монастир домініканців. Бюрократична переписка затягнулася, комплекс не передали, а в 1993 році, з 5 на 6 липня, у монастирі сталася пожежа. Монастирські будівлі зазнали значних пошкоджень – зруйновано дах костелу, дзвіниці, та було пошкоджено декоративне оздоблення інтер’єрів.

5 липня 1994 року полум’я охопило дзвіницю Домініканського костелу в Кам’янці-Подільському. Фото: podolyanin.com.ua

1997 року приміщення костелу Домініканців з келіями та будинком Потоцьких передано ордену Домініканів, а 1998 року – ордену Павла І Пустельника (отців-паулінів ) в Україні.

Відновлення всіх будівель монастиря продовжується і до сьогодні.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую