ye-logo.v1.2

Від сміттєзвалища - до сортування відходів: у Хмельницькому відбулася незвична екскурсія

Суспільство 4454
Маршрут , який розробили фахівці офісу «Розумне довкілля. Хмельницький», складався з п
Маршрут , який розробили фахівці офісу «Розумне довкілля. Хмельницький», складався з п'яти локацій, кожна з яких відповідає за окремий напрямок у роботі з побутовими відходами. Фото: автора

Про вік місцевого полігону побутових відходів, процес рекультивації, обов’язкове сортування сміття через кілька років та безліч інших цікавинок.

Вчора, 15 липня, в Хмельницькому для бажаючих дізнатися більше про полігон побутових відходів, сортування сміття і не тільки вперше провели незвичну «сміттєву» екскурсію. Маршрут, який розробили фахівці офісу «Розумне довкілля. Хмельницький», складався з п’яти локацій, кожна з яких відповідає за окремий напрямок у роботі з побутовими відходами.

Історії про міське сміттєзвалище: минуле та майбутнє

Екскурсію проводила Світлана Каритун, представниця офісу «Розумне довкілля. Хмельницький». Перший екскурсійний об’єкт – міський полігон твердих побутових відходів. Від Світлани дізнаємося, що він був побудований у 1956 році. І на самому початку тут був лише глиняний кар’єр: велика, по суті, яма, куди почали звозити сміття з Хмельницького.

Поступово кількість сміття зростала, і за ці десятиріччя полігон перетворився на велику гору сміття: його площа сягає майже 9 гектарів, а висота «найвищої точки» від рівня землі – 36 метрів. Наявність запахів від купи сміття в прилеглих до нього ділянках міста – залежить від напрямку вітру. Проте, постійно його відчувають жителі приватного сектору, який розташований за мікрорайоном Озерна.

«Ми з колегами рахували орієнтовну кількість сміття, яка сюди вивозиться зі всього міста в рік, - продовжує свою розповідь Світла Каритун. – Отже, орієнтовно ми викидаємо 106 тисяч тонн сміття, а кожної секунди – приблизно два кілограми. Що буде далі з цим сміттєзвалищем? В планах на майбутнє – його рекультивація. Над цим і ми зараз працюємо в офісі «Розумне довкілля. Хмельницький». На це вже є кошти, наразі триває тендер на вибір проєктантів, які, безпосередньо, візьмуться за цю справу».

Наступне питання від «туристів», а що ж таке рекультивація і як вона відбувається? Фахівчиня пояснює, що при цьому процесі сміттєві схили будуть «пересуватися» і рівнятися.

Далі саме сміттєзвалище застеляють спеціальною мембраною – плівкою, на яку будуть висипати ґрунт та каміння. Після чого на сформовану поверхню висаджують кущі та траву: перетворюють сміттєзвалище на «зелену гору».
Проте, під плівкою все ж будуть відбуватися певні процеси – викид різних речовин, серед яких метан. «Звалищний газ» вже зараз збирають за допомогою спеціальних свердловин, які розміщенні всередині сміттєвої гори.

«Таких свердловин у нас тут 80, сьогодні ви також побачите біогазову установку, яка збирає цей газ, - розповідає екскурсовод. – Газ будуть продовжувати викачувати і після завершення робіт з рекультивації».

Сортування сьогодні – за власним бажанням, через декілька років – обов’язок кожного

Найближчим часом в Хмельницькому планують розпочати будівництво сміттєпереробного комплексу. І основну частину сміття, яку виробляє кожен з нас, має бути відсортовано.

За словами фахівчині, зараз цей процес відбувається здебільшого за власним бажанням, але згодом це стане обов’язком кожного. Сміття будуть сортувати як мінімум за п’ятьма фракціями: окремо пластик, скло, пакування, органічні та небезпечні відходи. Проте, все ж таки буде лишатися частина, яка все-таки буде потрапляти на полігон. Зробити його планують за світовими стандартами – максимально дружнім до навколишнього середовища.

Вже зараз можна себе поступово привчати свідомо відноситися до власноруч створеного сміття. В цьому вам допоможе Центр управління відходами. На станцію можна приносити відходи та сортувати їх за тринадцятьма позиціями. Кожний контейнер підписаний, а якщо виникають питання, завжди можна отримати пораду від працівників станції.

До речі, за їх словами у вихідні дні хмельничани масово привозять відсортоване домашнє сміття. Окрім стандартних та звичних видів, є контейнер для меблів, одягу та зламаної побутової техніки.

Те саме місце, куди потрапляють пластикові пляшки

Всі пляшки пластикові пляшки, які збираються в спеціалізовані контейнери, привозять на дільницю сортування комунального підприємства «Спецкомунтранс». Тут їх розділяють за кольором: прозорі, зелені, сині, коричневі та змішані у кольоровій гамі. Потрібно це для того, щоб не з’явилися нові «змішані кольори», які ускладнюють процес сортування надалі. Окремо складають ПЕТ тару з-під олії.

Далі відсортовані пляшки пресують у тюки й пропонують для продажу переробним підприємствам. До речі, більшу ціну дають за брикет з прозорих пляшок. А от змішаний коштує менше.

Екскурсією відвідувачі вражені. Автобусом від точки до точки прямують батьки з дітьми, молоді люди та пенсіонери. Хмельничанка Ольга Гуменюк на екскурсії разом зі своєю донькою. Говорить, що приємно здивована тим, що бачить багато батьків зі своїми дітьми.

«Я вважаю сортування сміття нагально проблемою, тому що не всі у нас у місті знають як це робити, і до яких наслідків це може призвести в майбутньому. Працюю в навчальній сфері, тому зацікавлена отриману інформацію доносити до наших вчителів, щоб вони також навчали нове покоління до свідомого поводження з побутовими відходами», - каже вона.

Інший учасник екскурсії – Олександр – відмічає, що у нього були як позитивні, так і негативні враження. Неприємно вразило споглядання сміттєзвалища, і є розуміння, що так не повинно бути в сучасному світі.

«Зазвичай, у нас люди не хочуть морочитись із сортуванням сміття у себе вдома. А от ми вже довгий час цим займаємося. Окремо викидаємо пластик, скло, небезпечні відходи та органіку, - розповідає чоловік. - Дуже приємно, що моє місто реалізовує найкращий світовий досвід в питаннях екології та сортування сміття. Бо по Україні такі процеси відбуваються тільки в кількох містах. І мені приємно, що Хмельницький серед них. А ще я радий, що невдовзі хмельничани стануть на праведний шлях сортування. Подарунки нащадкам мають бути кращі, ніж сміття».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую