ye-logo.v1.2

Пенсійну реформу поправили, але не дуже

Суспільство 3705
Фото: колаж Тетяни НОВАК

Основні пункти, які викликали невдоволення - збільшення пенсійного віку та страхового стажу - залишили без змін

Першим документом, який розглянули народні обранці після канікул, стала саме пенсійна реформа. Нагадаємо, що у липні депутати прийняли законопроект у цілому. А у вересні – доопрацювали. Минулого тижня закон підписав Президент України, і він вступить у дію 1 жовтня цього року.

П'ять змін

Саме стільки поправок до закону ухвалили депутати. Дві з них стосуються відтермінування дати набуття чиності реформи - з 1 вересня на 1 жовтня – для звичайних та спеціальних (суддів, прокурорів, військовослужбовців) пенсіонерів. Крім того, держслужбовцям, які раніше отримали дозвіл працювати до 65 років, залишили це право. Новий же закон встановив вік виходу на пенсію для чоловіків-держслужбовців – 62. Також депутати не виправдали сподівання багатьох пенсіонерів на суттєве збільшення пенсій. Адже вони вилучили зі старого закону норму про проведення перерахунку пенсій для нинішніх пенсіонерів з 1 січня 2012 року із застосууванням показників середньої зарплати за 2009 рік. За базу залишили показники 2006-2008 років.

Й остання поправка стосувалася того, у якій власності буде Пенсійний фонд. У попередній редакції закону йшлося про те, щоб Пенсійний фонд з державної власності перейшов у тристороннє управління – державою, роботодавцями та профспілками і міг надавати фінансові послуги. За новою редакцією, Пенсійний фонд залишається у державній власності.

Усі інші нововведення депутати залишили без змін. Це стосується і підвищення пенсійного віку для жінок. Нагадаємо, що вже з 1 січня пенсійний вік для жінок буде поступово підвищуватися – щороку на шість місяців. І вже з 2022 року і жінки, і чоловіки виходитимуть на пенсію в шістдесят років. Так само законом передбачено збільшення тривалості страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком, з 5 до 15 років. При цьому мінімальний розмір пенсії на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлюватиметься за наявності у жінок 30 років, у чоловіків — 35 років страхового стажу. Й надбавка за понаднормовий стаж нараховуватиметься, вже виходячи з цих показників. Максимальний розмір пенсій для нівалідів обмежили на рівні 7 640 гривень. А для держслужбовців заробітна плата для нарахування пенсій знижена з 90 до 80 відсотків.

Передбачається, що пенсійна система у державі складатиметься з трьох складових: обов'язкової солідарної системи, державної обов'язкової накопичувальної та недержавної систем. Сьогодні ж діє лише перший рівень пенсійної системи. Новим законом передбачено введення другого рівня пенсійної системи — накопичувального. Планується, що цей рівень запровадять у рік, коли буде забезпечено бездефіцитність бюджету. Й стосуватиметься система тих, кому у момент її запровадження буде не більше 35 років.
Як зізнаються самі депутати, пенсійну реформу прийняли на догоду Міжнародному валютному фонду. А от представники опозиціних партій пообіцяли опротестувати цю реформу у Конституційному суді.

Пенсійний калькулятор

Про таку новинку днями повідомив Пенсійний фонд. Спеціальна програма, розміщена на офіційному сайті ПФУ (www.pfu.gov.ua), дозволяє самому розрахувати розмір пенсії. Щоправда, не зовсім точно, адже за основу беруться лише два показники – стаж та розмір зарплати. Цю програму можна скачати на свій комп'ютер безкоштовно. Однак, насправді, це виявилося досить непросто, розібратисяз тим, як івстановити цю програму. Принаймні, для неспеціалістів, а тим паче – для людей пенсійного та передпенсійного віку.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую