ye-logo.v1.2

Фейки про ЛГБТ, мобілізацію та ВІЛ: добірка роспропаганди за тиждень

Суспільство 1764
Підбірка роспропаганди за тиждень
Підбірка роспропаганди за тиждень. Фото: espreso.tv

Фейки про ЛГБТ - одна з основних сфер діяльності роспропаганди.

Російські пропагандисти продовжують створювати фейки навколо мобілізації в Україні.

Деякі медіа поширюють маніпулятивну новину про те, що в Україні нібито збираються відправити на фронт усіх студентів, скасувавши для них відстрочку від мобілізації. Відповідний законопроєкт нібито вже внесено на розгляд Верховної Ради України, пише видання "Стоп Фейк".


Дійсно, 4 вересня на розгляд до Верховної Ради України було подано законопроєкт №9672 під назвою «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Однак ні про яку «відправку всіх студентів на фронт» чи «скасування права на освіту» в ньому не йдеться. Відповідно до цього законопроєкту «здобувачі професійної (професійно-технічної), професійної вищої та вищої освіти, які за денною або дуальною формами отримують освітній рівень, що є вищим за раніше здобутий ними рівень, для яких навчання стартувало не пізніше року досягнення ними 30-річного віку» не підлягатимуть призову на військову службу під час мобілізації. Отже, тільки ті військовозобов'язані, які здобувають другу або третю освіту після 30 років, позбавляються права на відстрочку від мобілізації.

Автор законопроєкту, представник президента у Верховній Раді Федір Веніславський в ефірі телемарафону «Єдині новини» заявив, що зареєстрований ним законопроєкт дозволить «перекрити лазівку для відстрочки від мобілізації». За його словами, деякі навчальні заклади відкривали набір на контракт на денну форму навчання, даючи можливість потенційним призовникам з уже наявною освітою вступати на навчання та отримувати відстрочку від мобілізації.

У пояснювальній записці зазначається, що така «практика ухилення від призову на військову службу під час мобілізації» шкодить національній безпеці України.

Фейк про масове зарадження ВІЛ

Проросійські телеграм-канали поширюють інформацію про нібито спалах ВІЛ-інфекції у ЗСУ. При цьому посилаються пропагандисти на фейкове оголошення у лікарні «Доктор Харків» щодо безплатного тестування на ВІЛ для військових, пише видання “Вокс Чек”.


За словами пропагандистів, теперішнє обстеження пов'язують із поставленими НАТО у 2022 році 62 тисячами літрів донорської крові, інфікованої ВІЛ, гепатитом В та С.

На сайті лікарні «Доктор Харків» немає оголошень про подібну акцію. Це приватний медичний заклад, котрий надає платні медичні послуги. Діагностувати ж ВІЛ в Україні можна і безплатно. Згідно з новою редакцією закону про протидію ВІЛ, усі, хто перебуває на території України, мають право на безплатне тестування на ВІЛ, безплатне медичне обслуговування та безплатне забезпечення антиретровірусними препаратами для лікування.

Безплатно тестування на ВІЛ можна пройти у сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Крім того, у Програмі медичних гарантій є пакет «Діагностика, лікування та супровід осіб із ВІЛ-інфекцією», який передбачає безплатне тестування, лабораторні дослідження, медичний нагляд, призначення та видачу антиретровірусної терапії, моніторинг побічних реакцій, соціальний супровід та психологічну підтримку, консультування з питань профілактики для членів сім'ї та планування сім'ї.

Пропагандисти намагаються видати тестування на ВІЛ як ознаку неспроможності системи охорони здоров'я впоратись із викликами, хоча насправді ситуація протилежна. Тестування є одним із основних інструментів регулювання захворюваності, оскільки дозволяє вчасно діагностувати хворобу. Тож швидка та доступна діагностика ВІЛ, навпаки, є ознакою якості української системи охорони здоров'я.

Антиретровірусна терапія (АРТ) є компонентом комплексної медичної допомоги людям, які живуть з ВІЛ, поруч із профілактикою та лікуванням від суміжних інфекцій, паліативною допомогою. В Україні антиретровірусні препарати доступні для кожної людини з ВІЛ та надаються безплатно. Протестуватися й отримати терапію можна у закладах охорони здоров'я, обласних та міських СНІД-центрах та кабінетах довіри.

Згадки про «заражену» іноземну кров також є абсурдними. У 2022 році ніхто не поставляв в Україну 62 тисячі літрів донорської крові, цю фейкову новину вигадали російські пропагандисти. Сайт “Є” ще минулого року писав про цей фейк.

Фейк про госпіталь з рф

Фактчекерський проєкт “По той бік новин” розповів про циклічний фейк, який періодично з'являється в соціальних мережах.


Так, в українському фейсбуці знову поширюють дезу, нібито в “госпіталі імені Бурленка, реанімації №56 у Києві на Госпітальній”, лежать непритомні військові. Вказують конкретні прізвища, а користувачів закликають поширити інформацію, щоб їх упізнали. Цей допис за добу репостнуло понад 9200 людей.

Але це фейк. Ще минулого року ідентичний пост гуляв соцмережами, щоправда російською мовою.

“Насправді госпіталя імені Бурленка в Києві не існує. Офіційна назва медзакладу Міноборони на вулиці Госпітальній — Національний військово-медичний клінічний центр «Головний військовий клінічний госпіталь». Натомість є у москві, щоправда імені БурДенка. Якщо пошукати цей допис російською мовою, можна побачити, що його активно поширювали ще в січні 2023 року. І писали тоді саме про московський госпіталь”, - відмічаються фактчекери.

І в російській, і в українській редакціях цей допис від самого початку поширювали шахраї. А вже потім люди з великим серцем, але малим критичним мисленням.

Фактчекерам вдалося відшукати інформацію про росіянина Алексєя Дьоміна, який дійсно лежав у московському госпіталі імені Бурденка зі своєю матір'ю. Ще до повномасштабного вторгнення йому збирали гроші на операцію. А вже потім він став героєм фейку.

Фейк про лгбт-гуртки

Фактчекери “Детектор медіа” відмічають, що в російських медіа поширюють дезінформацію, що нібито «ЛГБТзація» українського суспільства йде повним ходом, навіть в українських школах створюють спеціальні гуртки «ЛГБТ-просвіти».
У повідомленнях пропагандисти дописують, що українські освітяни потурають європейцям, аби ті побачили «рівень розвитку» українських школярів та їхню «любов» до гомосексуальності. Власне, так автори натякають, що держава примусово займається «ЛГБТзацією» українців. До публікації додають нібито скриншот із сайту Івано-франківського ліцею, де розповідають про відповідний гурток і наводять переваги його відвідування. Серед них — висока ймовірність «успішного працевлаштування» в європейські компанії.

Але ніякого лгбт-гуртка у франківській школі не було.

На офіційному сайті закладу освіти також немає оголошення про набір дітей в позаурочні гуртки та секції. Останні оголошення стосуються організації харчування. Тобто пропагандисти скомпілювали скриншот сайту та вкинули неправдиву інформацію.

В цілому, дезінформатори подають поширення інформації про лгбт як щось небезпечне та непотрібне Україні. Хоча це адекватна практика розвивати в дітей свідомість та прийняття різноманіття. Російські пропагандисти показують, як належність до ЛГБТКІА-спільноти вважається чимось неприпустимим, таким, що дискредитує людину, або через що людину визнають «неправильною». У споживачів пропаганди може сформуватися хибне враження, ніби все, що стосується ЛГБТ-осіб, містить негатив.

Російський агітпроп подає будь-які намагання України створювати толерантне середовище як загрозу для молодого покоління.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую