ye-logo.v1.2

Фейки про Зеленського і Умерова та сайти-підробки відомих новинних медіа: добірка тижня

Суспільство 1329
Добірка фейків за тиждень
Добірка фейків за тиждень. Фото: kanaldom.tv

Російські пропагандисти видають світлини росіянина за фото міністра оборони Умерова.

Російські пропагандисти продовжують намагатися компроментувати президента України Володимира Зеленського під час помітних міжнародних подій.

Фейк про виступ Зеленського в ООН

Протягом тижня в телеграм-каналах поширювали фейк, що нібито “Суспільне. Медіа” скомпілювало відео виступу Зеленського в Генасамблеї ООН, пише “Детектор медіа”.

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику.

У повідомленнях розповідають, що 20 вересня Володимир Зеленський виступив на спеціальному засіданні Ради безпеки ООН, присвяченому війні Росії проти України. Водночас у пропагандистських телеграм-каналах просували меседжі, буцімто українського президента не підтримують і не слухають під час промови; що західні посадовці «втікали» із зали засідань Радбезу на знак протесту проти Зеленського. На підтвердження такої тези автори додавали відеодоказ — нібито уривок із прямої трансляції марафону «Єдині новини», де українські медійники, мовляв, вдалися до монтажу. Так на одному з моментів, у якому Зеленський виголошує промову, вставили начебто кадр із зали, як президент уже сидить і когось слухає. Тобто натякали, що в такий спосіб українців обманули, аби лише створити враження, що зала під час його промови повна. А телеграм-аноніми підсумовували: «такий продукт лише і згодиться українському глядачеві». Проте це — фейк.

Насправді у прямому етері марафону трансляція виступу Зеленського йшла із зовсім іншим перекладом. Це можна перевірити, порівнявши два уривки відео — фейкове та зі справжньої трансляції.

Фактчекерам нам вдалося знайти відео саме з тим перекладом, що і в пропагандистському уривку. Його опублікували на офіційному ютуб-каналі ТСН. Проте фейковий доробок і тут відрізняється від трансляції: у ній не зафіксовано моменту, коли під час виголошення промови накладається синхрон із Зеленським, що сидить у залі. Це легко визначити, відштовхнувшись від несправжнього відео та знайшовши той самий момент вже у трансляції ТСН. Найімовірніше, відео таки змонтували саме автори фейкових публікацій. Інформацію про «монтаж» прямого етеру розтиражували згодом кремлівські медіа.

У такий спосіб пропагандисти намагаються виставити Зеленського неуспішним політиком, до думки якого не дослухаються чи якого ігнорують на міжнародних заходах, «втікаючи» із зали засідань.

Фейк про нового міністра оборони

Видання “Вокс Чек” спростувало фейк про нового міністра оборони України Рустема Умерова.


Російські телеграм-канали та медіа поширюють компрометуючі фото та відео нібито нового міністра оборони України Рустема Умєрова. Це неправда.


За допомогою пошуку у спеціальних сервісах фактчекерам вдалося з'ясувати, що на відео не Рустем Умєров, а росіянин Давид Касаєв.

Журналісти знайшли фото Касаєва у російських соціальних мережах. Ці фото на такому самому фоні, як у несправжнього «Умєрова» з російського пропагандистського посту.


На сторінці у Давида Касаєва написано, що він проживає в місті Ашдод, Ізраїль. Хоча за допомогою сайту «PimEyes» журназнайшли його фото на сайті знайомств, де місце проживання вказано Сочі, росія. Те, що на сайті знайомств той самий Касаєв з «Однокласників», вказують його обличчя та одяг.

Фейк про капсули для поховання

Фактчекерський проєкт “По той бік новин” розповів про фейковий сюжет, який російські пропагандисти поширюють нібито це відео показали у “Єдиному марафоні”.


“Уперше про цей фейк почули минулого тижня, коли аналізували російську пропаганду на російських державних телеканалах. Тоді в програмі Салавйов Live показали відеоролик, в якому йшлося про те, що українські екологи пропонують «ховати загиблих солдатів у спеціальних біорозкладних капсулах-мішка, щоб зробити ґрунт родючішим”, - зазначають фактчекери.

Через кілька днів цей фейк почали поширювати в українських соцмережах.

Так, пропагандисти стверджували буцімто пропозицію екологів озвучили 14 вересня в програмі «Єдині новини» на телеканалі «1+1».

Насправді такого сюжету не існує.

“Ми переглянули архів програм, а також загуглили за ключовими словами і фразами. Результат пошуку — нульовий. Аналогічна ситуація і для заяв українських екологів — нам не вдалося знайти жодної публікації, де би вони про це говорили”, - зазначили фактчекери.

Натомість усі результати наших запитів ведуть на російські сайти-сміттярки, російські телеграм-канали, російські інформаційні сайти та російські теленовини.

Другорядні ознаки, які вказують на те, що це фейк — російськомовні субтитри. В українських новинах їх немає.

Фейкові сайти

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки фіксує чергову атаку ворога на популярні ресурси України. Пропагандисти копіюють зовнішній вигляд оригінальної сторінки і просувають прокремлівські наративи.

Для клонування і розповсюдження своєї брехні, російські фейкороби обрали «Уніан», «Економічну правду» та UNN – Українські національні новини.


Так, пропагандисти створили клон сайту «Уніан» за адресою unian.org, хоча правильна адреса: unian.ua. Фейкова адреса «Економічної правди»: spletnik-naroda.com, а коректна адреса: epravda.com.ua.
Підроблена адреса УНН знаходиться за посиланням golos-naroda-ua.com, а справжня адреса - unn.com.ua
“Закликаємо читачів бути уважними, завжди перевіряти коректність адреси цих сайтів і критично ставитися до отриманої інформації”, - підкреслюють фактчекери.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую