Гаряча тема:
- Війна
Хмельниччина без Хмельницького

Напередодні дня народження області, який відзначають сьогодні, 22 вересня, кореспонденти «Хмельницької народної газети «Є» дізнавалися, чим визначні наші райцентри
Насамперед, ми намагалися оцінити райцентри за кількома показниками: кількість населення, наявність підприємств та робочих місць, будівництво житла, можливості для проведення дозвілля. А для свого дослідження вирішили не орієнтуватися на Хмельницький, а взяли середньостатистичні райцентри – міста районного значення.
Сільські мешканці у райцентри не їдуть
Справді, останніми роками у райцентрах відзначається значно менша кількість приїжджих селян. Адже раніше вони їхали сюди на роботу, сьогодні ж робоче місце у райцентрі знайти значно важче. Подібно до сільського, населення у райцентрах скорочується. Однак, завдяки тому, що за останні роки народжуваність потроху зростає, кількість жителів у містах залишається більш-менш стабільною - з невеликим мінусом. Найменший мінус, мабуть, у Деражні. Це місто вже давно стало супутником обласного центру. Щоранку близько тисячі деражнянців їдуть на роботу до Хмельницького, а ввечері повертаються додому. Але лідерами у цій справі є Красилів та Дунаївці. Торік ці міста навіть у плюси вийшли, природний приріс т у Красилові склав 13 чоловік, а у Дунаївцях – аж 25.
Загалом же найбільше мешканців в Полонному – 21 938. Другий за кількістю населення Красилів, там мешкає 19 841 людина. Трійку лідерів замикає Волочиськ з 19 723 мешканцями. В Ізяславі мешкає 17 300 чоловік, у Городку – 16 900, у Дунаївцях - 16 200 та Деражні - 10 129.
Мабуть, досить показовим є ще один показник – кількість дітей. Найбільше школярів навчається у сімох полонських - близько 2,7 тисячі учнів - та чотирьох волочиських школах - майже 2,5 тисячі учнів, у п'ятьох красилівських – 2,3 тисячі, чотирьох дунаєвецьких та п'ятьох городоцьких – трохи більше двох тисяч, у чотирьох ізяславських – близько півтори тисячі, у трьох деражнянських – близько тисячі.
На відміну від обласного центру, у містах районного значення вдалося подолати таке явище, як черги у дитячі садочки. “Ще два роки тому щоб потрапити до дитячого садка, потрібно було почекати, - каже керуючий справами Городоцького міськвиконкому Петро Кривий. - Ми відкрили додаткові групи у дитячих садках, і тепер такої проблеми не маємо. Сьогодні дитячі садки відвідують 662 дошкільнят”. Немає проблем з дошкільною освітою й у решті містах. До прикладу, у Полонному 530 дітей відвідують чотири садочки, у Красилові у розпорядженні 826 дошкільнят теж чотири заклади.
Цікаво, що у деяких райцентрах навіть квартири дають. Приміром, торік у Красилові здали десятиповерховий будинок, 47 квартир виділили місту. Їх отримали красилівчани, які “стояли” у міській черзі. Так само у Деражні за останні півтора року місцеві жителі отримали 13 квартир. Дев'ять з них раніше жили у аварійних помешканнях, і таким чином покращили свої житлові умови. А на четверо щасливих новоселів посунулася міська черга.
Курс – на малий бізнес
Раніше, за радянських часів багато райцентрів орієнтувалися на розвиток промисловості. Приміром, невеликий Городок вважався тоді значним промисловим містом. Верстатобудівний, дослідно-експериментальний, плодоконсервний, молочнокосервний, цегельний, алюмінієвий, два цукрові... - список підприємств райцентру був досить довгий, і багато з них працювали у дві-три зміни. Сьогодні ж з усього цього переліку діє лише молочноконсервний, та й то не на повну потужність. Плодоконсервний та один цукровий, хоч і збережені, але поки що в очікуванні. Місто ж пішло шляхом невеликих польських містечок, тут більше розвивається малий бізнес – будівельний, швейний, торговельний, ресторанний. За подібним сценарієм розвиваються інші райцентри. А от у Красилові та Волочиську ще й дотримуються гігантоманії – у хорошому сенсі цього слова. Тільки на волочиському заводі “Мотор-Січ”, який, до речі, днями святкував своє сорокаріччя, працюють 2,5 тисячі чоловік не лише з Волочиська, а й з сусіднього Підволочиська Тернопільської області. Крім того, у райцентрі діє досить потужний хлібозавод “Агробізнес”. Красилів теж відомий великими підприємствами - “Атон”, “Оболонь”, цукровий, машинобудівний заводи, пекарня “Мамин хліб”. У Дунаївцях також продовжує працювати колишній арматурний та маслозавод. Хоча за останній рік у місті не було відкрито нових підприємств, як і у Ізяславі. Тому в останньому ставку роблять на місцевий ПАТ “Хлібозавод” та лісгосп. Натомість у Городку за останні півроку з'явилося два нові підприємства – логістичний центр західного регіону фармацевтичної корпорації “Юрія-фарм” та перша черга м'ясопереробного комплексу. А деражнянське підприємство “Саніфуд-укр” значно розширило свої потужності.
У райцентрах займаються спортом і не ходять у кінотеатри
Тим паче, що не у кожному райцентрі зберігся кінотеатр. Але навіть там, де зберігся, кіно не користується значною популярністю. Тому основим дозвіллям залишаються бари, ресторани, а для молоді – ще й дискотеки. Щоправда, можна знайти для себе й культурне дозвілля. Зокрема, у кожному райцентрі є історико-краєзнавчі музеї. У Деражні – ще й музей Південно-Західної залізниці та Бориса Олійника (Борис Степанович - заслужений працівник транспорту України, 19 років очолював Південно-Західну залізницю, а протягом двох років був президентом Укрзалізниці).
Хорошу традицію запровадили і у городоцькому краєзнавчому музеї: у залах музею влаштовують виставки відомих на Хмельниччині художників. У Дунаївцях, окрім традиційного краєзнавчого, діють ще два музеї: історії освіти краю та колишньої Дунаєвецької суконної фабрики. А Ізяслав й сам є музеєм під відкритим небом.
Завдячуючи колишньому городоччанину, а нині – відомому в Україні підприємцю Олександру Герезі, Городок перетворюється на спортивний майданчик. Кілька років тому Олександр Герега подарував місту сучасний спорткомплекс, який назвав так само, як і власні магазини - “Епіцентр”. А нещодавно висловив бажання звести у райцентрі ще один спорткомплекс, і йому вже навіть виділили для цього місце.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: