ye-logo.v1.2

Все для ЗСУ: як допомогти не тільки грошима, а й справами

Суспільство 1216
Допомагати можна навіть маючи обмежений бюджет
Допомагати можна навіть маючи обмежений бюджет. Фото: з архіву

П'ять напрямків, де можливо допомагати, маючи обмежений особистий або сімейний бюджет.

Коли постає питання допомоги будь-кому, то сучасні люди оцінюють свої можливості за двома факторами: грошима і часом. Ми або можемо закрити потребу в грошовому еквіваленті – купити необхідні речі, допомогти фінансово тощо, або безпосередньо допомагаємо, витрачаючи свій особистий час. Так складається і в питанні допомоги Збройним силам України.

Звісно, зараз хтось переганяє машини через кордон, закупляє необхідне обладнання та збирає гроші для закриття потреб наших військових на фронті. Кошти збирають під час культурних та мистецьких подій: передають відсоток від продажу квитків або віддають зібрані гроші у скриньки. Проте часто в людей виникає питання, як допомогти, коли грошей вам вистачає тільки на саме необхідне? Ситуації в житті бувають різні. І, здебільшого, одразу виникає відчуття провини, що ви не допомагаєте ЗСУ. Тут головне – не відмовитися від бажання допомагати, а шукати додаткові варіанти. Отже, для вас ми зібрали список з п'яти напрямків, де можливо допомагати, маючи обмежений особистий або сімейний бюджет.

Плетіння маскувальних сіток та виготовлення окопних свічок

Майже в кожному місті та селищі в області є організації та окремо волонтери, які займаються плетінням маскувальних сіток. Якщо з вас хтось хоч раз займався цією справою, то знає, що тут завжди великі об'єми роботи. А от додаткових рук волонтерам тут завжди не вистачає. В Хмельницькому доєднатися до процесу плетіння маскувальних сіток можна на майдані біля кінотеатру Шевченка. А також у волонтерському центрі «Захист» за адресою вулиця Кам'янецька, 76 по буднях з 10:00 до 18:00, у вихідні - за домовленістю. Виготовленням окопних свічок займаються благодійна організація у Нетішині та офіс «Розумне довкілля. Хмельницький».

У Хмельницькому проводять відкриті майстеркласи з виготовлення окопних свічок для захисників та захисниць. Фото: з фейсбуку "Розумне довкілля.Хмельницький"

Фасування та виготовлення продуктових наборів для бійців ЗСУ 

Наступна категорія волонтерства, де потрібна допомога,– кулінарний тил. Безліч організацій та власних ініціатив займаються виготовленням, розфасовкою та відправленням продуктових наборів нашим захисникам на передову. Тут і постійне виготовлення майже в промислових об'ємах – ГО «Волонтерський лідер» та «Жіночий батальйон» з Нетішина. До свят, які наближаються, також потрібна допомога в приготуванні солодощів, енергетичних батончиків та сухпайків. Це саме про вільні руки, тому що бувають моменти, коли продукти якнайшвидше необхідно переробити. Додатково «кулінарний тил» проводить збір необхідних продуктів чи городини: наприклад, із останніх потреб – калина, яку сушать та додають до вітамінних чаїв.

Кулінарний тил працює без вихідних. Фото: з фейсбуку "Жіночого батальйону"

Фізична допомога: розвантаження гумфур та розгрібання завалів

Одноразова, насправді, допомога, бо часто такі вантажі до нас в область не прибувають, в порівнянні, наприклад, з прифронтовими зонами. Але тут також бувають потрібні вільні руки, щоб пришвидшити процес. Зазвичай, такої допомоги потребують волонтерські центри, які зараз є майже в кожному місті Хмельниччини. Дізнатися адресу необхідно самостійно, а також відвідати центр та обмінятися номерами телефонів. У Хмельницькому, наприклад, постійно «носять коробки та пакунки» у благодійному фонді «Волонтери Поділля», проте слід особисто прийти та дізнатися, у які дні ваша поміч стане їм у нагоді.

Постійно діючий проєкт від фонду - "Волонтерська пошта", де кожного тижня формують та відправляють посилки від рідних українським захисникам на передову.

Сюди також можна додати пункт у допомозі розгрібу завалів від прильотів, а також фізична допомога в ремонтних роботах. Тут можна згадати Всеукраїнську ініціативу та записатися в «Добробат» - і допомагати відбудовувати регіони країни, які зараз найбільше потерпають від обстрілів. Помилково думати, що там ви не потрібні. Вільних рук там завжди не вистачає. Проте слід враховувати, що, зазвичай, це важка фізична робота. А всі деталі про умови співпраці ви можете дізнатися на офіційному сайті організації. Ще дві ініціативи з відбудови України - Сміливі відновлювати та Repair Together.

Бригада "Добробату" після розчищення завалів приватного будинку в селі Посад-Покровське. Херсонська область, березень, 2022 року.

Всеукраїнські акції та ініціативи

Їх, насправді, безліч. Можна здавати макулатуру та непотрібну скляну тару, а отримані кошти передавати, безпосередньо, на допомогу ЗСУ. У Хмельницькому, наприклад, дуже актуальним є збір металевих банок з-під консервації, з яких потім роблять окопні свічки. Чисті баночки можна приносити тим людям, з якими ви, безпосередньо, і робите окопні свічки, або лишати в Центрі управління відходами. Тут також радо приймуть картон.

Збирають масово по всій Україні і пластикові кришечки. Хмельниччина восени також долучилася до ініціативи від київського фонду «ОВЕС». Раніше пластик збирали на виготовлення протезів для бійців АТО, тепер – для виготовлення безпілотників українського виробництва. Кришечки в Хмельницькому приймають так само в Центрі управління відходами, а також у Шепетівці та Нетішині.

До Всеукраїнської акції "Ворогам кришка" долучився і Нетішин: зібрані кришечки допоможуть отримати ЗСУ додаткові ударні безпілотники.

А ось цей проєкт збирає українські книжки для військовослужбовців. Частину книжок, які отримують від громадян, відправляють на передову, інші – в шпиталі та лікарні, де проходять реабілітацію українські захисники.

На майбутні перспективи: навчання та відкриття власної справи

Це також допомога ЗСУ, але в перспективі. Вже зараз, коли повномасштабна війна триває майже два роки, стає зрозуміло, що в багатьох сферах наша держава потребує новітніх спеціалістів. Наприклад, є гостра потреба в реабілітологах, які будуть працювати з військовослужбовцями в спеціальних центрах. Є також час отримати психологічну освіту заочно, щоб наявність диплому дала вам можливість пройти безліч міжнародних курсів та тренінгів, знання з яких також згодом можна буде використовувати для приватної психологічної практики, не тільки з демобілізованими військовими, але й з цивільними. Курси з тактичної медицини як від іноземних інструкторів, так і від українських. Зазвичай, базові знання надаються безоплатно, проте за інші рівні знань необхідно буде заплатити. 

Є час також на те, щоб пройти навчання від міжнародних партнерів у сфері створення власного бізнесу. Тим паче, що на державному рівні такі ініціативи зараз дуже підтримуються. Країні, яка вже довгий час бореться за свою незалежність з сильнішим ворогом, дуже потрібен розвиток внутрішньої економіки, а також різноманітне виробництво як для внутрішнього, так і для зовнішнього ринку. Від кав'ярні та приватного дитячого садочка до власного саду чи креветочної ферми. Багато можливостей, багато підтримки і без вливання додаткових власних коштів: тобто тут може розглядатися варіант залучення грошової підтримки міжнародних донорів та грантодавців. Проте, будьте готові до того, що тут потрібно буде грати чесно: це не про заробіток для себе, а про розумне вкладання своїх умінь у справу, яка, згодом, буде приносити дохід не тільки вам, але й додаткові робочі місця та якісну продукцію чи послугу нашій державі.

Післямова: про філософію, емоції та медіа грамотність

Завершити цей список можна філософською притчею. Колись учень прийшов до Вчителя та запитав: «Чи довго чекати змін?» На що отримав відповідь: «Якщо чекати, то довго». Насправді, зараз в наш час ця притча актуальна, як ніколи: якщо сидіти та чекати, то зміни дійсно довго не надходитимуть. До цього ще додамо дві поширених думки у суспільстві зараз. Перша – що я можу один зробити? Друга звучить так: я постійно бачу, як у державі «всі крадуть». Навіть один у полі – воїн, а щодо корупції… Час змін настав. Тут потрібно діяти та не вмикати емоції. Великий шлях розпочинається з малих кроків, проте їх потрібно робити щохвилини та щодня. І ще одне: велика допомога для Збройних сил України зараз від кожного з нас – бути свідомим та «не розносити» в соцмережах неперевірену інформацію. Тримаймо голову "холодною", дивимося на себе та крок за кроком йдемо до Перемоги.

Читайте також: У Хмельницькому проведуть фестиваль колядок і щедрівок 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую