ye-logo.v1.2

Новорічні російські фейки та дискредитація влади: добірка дезінформації за тиждень

Суспільство 1494
Добірка фейків за тиждень
Добірка фейків за тиждень. Фото: interesnyefakty.org

Окрім російських пропагандистів украхнців також атакують шахраї.

Російська пропаганда активізувала створення фейків, які торкаються новорічної тематики.

Фейк про Діда Мороза

Проросійські пабліки та користувачі у соціальних мережах поширюють інформацію про те, що в Україні нібито заборонили Діда Мороза і Снігуроньку, а за використання аніматорами таких костюмів навіть запроваджено штраф – 20 тисяч гривень. Це фейк.


Разом із фейковою новиною поширюється і «пам'ятка», в якій повідомляється, що «одяг Діда Мороза (халат, шапка, черевики, біла довга борода) заборонено», що «Дід Мороз – педофіл, який ходив із неповнолітньою, Снігуронька заборонена, пише видання “Стоп Фейк”.

Серед тих, хто поширює цей фейк - акаунт актора Олександра Бочарова в соціальній мережі “Х”. Його описи регулярно соцмережа Ілона Маска пропонує українцям.

Ніяких штрафів за використання костюмів Діда Мороза та Снігуроньки в Україні не існує. Немає таких указів ні від Міністерства культури та інформаційної політики України, немає і окремих указів для освітніх установ від Міністерства освіти й науки України.

Така «пам'ятка» поширювалася насамперед російськими Telegram-каналами, а потім – російськими ЗМІ, і немає жодних підтверджень того, що зазначена «пам'ятка» висіла десь в українській установі. Більше того, сам документ не має детальних даних про те, хто саме ввів такий «штраф», про яку «адміністрацію» йдеться, яка організація чи відомство оголосили про таку «заборону».

В інтернеті також можна знайти безліч оголошень із пропозиціями запросити Діда Мороза та Снігуроньку до дітей у різних містах України.

У Центрі протидії дезінформації також спростували цей фейк, вказавши, що це — «низькоякісний російський фейк, який був створений і сфотографований у рф. Ніякі подібні пам'ятки на території України не поширюються».

Фейкові сторінки бригад в соцмережах

Центр протидії дезінформації відмічає, що у мережі активізувалося створення фейкових телеграм-каналів українських бригад і батальйонів. Згідно з їхнім описом, ці канали було створено начебто для отримання зворотного зв'язку щодо порушень і злочинів командування.


“Насправді такі телеграм-канали були створені росіянами для поширення своїх фейків і наративів, мета яких – дискредитувати як командування бригад чи батальйонів, так і самих військових”, - зазначають фактчекери.
Також ці канали створюються російською розвідкою для збору інформації за допомогою прийому зворотного зв'язку.

Раніше сайт “Є” ye.ua писав, що невідомі особи використовують ім'я та прізвище Міністра оборони України для збору інформації від громадян України.

Фейк про американське громадянство дітей очільника Міноборони

Видання “Детектор медіа” повідомляє, що у ЗМІ поширюють інформацію, що члени родини міністра оборони України Рустема Умєрова буцімто є громадянами США. Така теза ґрунтується на тому, що у своїй декларації Умєров зазначив реєстрацію його трьох дітей у США. Про це стало відомо з Єдиного державного реєстру декларацій. Проте інформація про американське громадянство дітей міністра оборони є фейковою.

У Міністерстві оборони України пояснили, що діти міністра (син віком 10 років та доньки — 8 і 2 роки) є громадянами лише України. Громадянства інших країн у членів сім'ї Умєрова немає. У 2016 році родина теперішнього міністра оборони України була вимушена виїхати за кордон через замахи та погрози внаслідок систематичної діяльності Рустема Умєрова щодо деокупації тимчасово окупованого Криму.

Українські документи, які дітям було видано після закінчення терміну дії попередніх, вони отримали у Посольстві України в США. Саме тому в декларації, на яку посилаються медіа, і було вказано місце видачі документів — США.

Але в тій самій декларації поряд вказано, що громадянство дітей міністра - українське.

Шахрайська схема

Освітній паблік “Нота Єнота” пише про нову шахрайську схему у різдвяно-новорічний період, коли багато українців користуються поштовими послугами.


Українці почали отримувати СМС-ки від номерів з Кенії і Гібралтару. У меседжі повідомляється, що нібито людині не можуть доставити посилку через «відсутність адреси» або «неправильну адресу». Повідомлення надходять нібито від «Пошти України», якої насправді не існує. Людям потрібно перейти за лінком і ввести свої дані.

“Три лінки, які нам надіслали підписники, биті. Але, ймовірно, що найближчими днями шахраї надсилатимуть повідомлення зі шкідливими посиланнями”, - зазначають фактчекери.

Нагадуємо, в жодному разі не переходьте за лінком і не вводьте ваші дні.

В Україні є «Нова пошта» і «Укрпошта». Обидва сервіси мають додаток для мобільних телефонів, де можна перевірити наявність посилок за вашим номером телефону.

Окрім того, жоден поштовий сервіс України не відправляє користувачам повідомлення з іноземних номерів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую