ye-logo.v1.2

Фейки про ПЦУ та доступ до лікаря: добірка дезінформацій за тиждень

Суспільство 1430
Добірка дезінформації за тиждень
Добірка дезінформації за тиждень. Фото: mkip.gov.ua

Цбого тижня російська пропаганда вигадала й фейк про Хмельницький

Російська пропаганда активізує інформаційні атаки на Православну Церкву України напередодні свят.

Фейковий православний календар

Російські пропагандисти продовжують інформаційні атаки на Православну церкву України.

Як пише видання “Стоп Фейк”, проросійські Telegram-канали, а також гурти у Facebook поширюють фотографії нібито «православного календаря», в якому нібито сказано, що 7 січня не можна святкувати Різдво, оскільки цього дня свято відзначають лише «москалі та їхні пособники». Окрім цього, 25 січня у календарі нібито відзначають день народження Президента України Володимира Зеленського, а 25 травня – день Святої Джавеліни. Календар, як сказано в публікаціях, було видано за редакцією Православної Церкви України.

Насправді Православна Церква України (ПЦУ) не видавала цей календар. Найімовірніше, він був створений зловмисниками у пропагандистських цілях.

Почнемо з того, що 27 липня 2023 року Помісний собор ПЦУ ухвалив рішення про перехід церкви на новоюліанський календар. Сам перехід відбувся 1 вересня, оскільки саме цього дня розпочинається церковним календарем на 2024 рік. На офіційному сайті ПЦУ можна ознайомитися з чинним церковним календарем на 2024 рік. У ньому немає згадувань про святу Джавеліну, і тим більше про день народження Зеленського.

Слід зазначити, що святу Джавеліну ніколи не було канонізовано ПЦУ, це – концептуальний мем, який сформувався на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. На ньому зображено стилізовану Мадонну, що тримає в руках протитанковий комплекс Javelin. Отже, святої Джавеліни не може бути в церковному календарі, так само як і Володимира Зеленського.

В церковному календарі ПЦУ зазначено, що 25 січня православні поминають Святого Григорія Богослова, а 25 травня – Третє знайдення глави Іоанна Предтечі.

Що ж до Різдва Христового, то 2023 року ПЦУ вперше відзначала це свято за новоюліанським календарем – 25 грудня.

Водночас перехід на новий церковний календар не є обов'язковим для всіх. Парафії за власним бажанням зможуть здійснювати богослужіння за старим стилем, тобто за юліанським календарем. Проте у коментарі для Радіо Свобода священик Орест Жигало, викладач Київської православної богословської академії ВЦУ, заявив, що в ПЦУ 99% усіх громад уже перейшли на новоюліанський календар і святкували Різдво 25 грудня.

На фотографії, що поширюється в мережі, сказано, що Різдво 7 січня святкують нібито тільки «москалі та їхні пособники». Але і ця заява є абсолютно абсурдною. Як уже писалося вище, ПЦУ дозволяє громадам користуватися юліанським календарем – його, окрім Російської православної церкви, дотримуються також Сербська, Грузинська та Єрусалимська православні церкви.

На те, що «календар», який поширюється в мережі, є підробкою, вказують і численні помилки в його тексті: автором мема «Свята Джавеліна» вважають Крістіана Боріса, а не Кріса Шоу; у написанні прізвища Президента також допущено помилку.

Фейк про необхідність мати військовий квиток, щоб потрапити до лікаря

Російські телеграм-канали поширюють скриншот оголошення, яке вивісили нібито в одній з лікарень у Києві. В оголошенні посилаються на постанову Кабміну №147 від 26 грудня 2023 року та повідомляють, що з 1 січня 2024 року реєстратура не видаватиме талони до лікаря без військового квитка.

Видання “Вокс Чек” зазначає, що це дезінформація і такої постанови не існує.

На сайті уряду за 26 грудня 2023 року є лише три документи із номерами 1200, 1201 та 1202. Однак вони не стосуються відвідування медзакладів. Крім того, жодне медіа не вказує, у якій лікарні Києва вивісили оголошення, тож неможливо перевірити його правдивість.



По-друге, військовий квиток мають лише військовозобов'язані. До прикладу, чоловік вважається військовозобов'язаним, якщо проходив військову службу, має військову освіту (проходив військову кафедру в закладі освіти) або досягнув 27 років. В інших випадках чоловік до 27 років без військової служби чи освіти є призовником та має приписне посвідчення. Після 60 років чоловіки також не є військовозобов'язаними, їх виключають із військового обліку. Отже, вимога до усіх чоловіків мати при собі військовий квиток під час візиту до лікаря — нелогічна, адже не всі мають такий документ.

Військово-облікові документи може запросити роботодавець під час прийому на роботу. Раніше начальник сектору комплектування Київського міського ТЦК та СП Олександр Коновалов казав, що військовий квиток також можуть запитати при зарахуванні на навчання або при перетині державного кордону. Однак жодних обмежень щодо лікування військовозобов'язаного в закладах охорони здоров'я в чинному законодавстві немає.

Водночас, за словами директорки Департаменту охорони здоров'я Тернопільської ОВА Ольги Ярмоленко, при плановій допомозі (довготривалому лікуванні чи запланованій операції) чоловіки призовного віку повинні мати певні документи, зокрема і військовий квиток. Згідно з постановою Кабміну від 30 грудня 2022 року, це потрібно для своєчасного ведення військового обліку. Якщо ж чоловік не має військового квитка, його відправляють до військкомату. Утім, це не стосується термінової медичної допомоги людям з інфарктом, інсультом, після ДТП із серйозними травмами тощо. У такому випадку лікарі першочергово надають необхідну допомогу.

Підписати декларацію з сімейним лікарем чоловіки також можуть без військового квитка. Аби укласти декларацію з лікарем, дорослим потрібно взяти лише паспорт, ідентифікаційний код та телефон.

Тож за допомогою дезінформації, росіяни намагаються очорнити систему охорони здоров'я в Україні та посіяти панічні настрої в суспільстві.

Фейк про ураження бункеру

Російська пропаганда поширює фейк про нібито ураження бункера, де перебував заступник головнокомандувача Збройних сил України.

«Російські пропагандисти активно поширюють “інформацію” про нібито ураження під час ракетного обстрілу Києва бункера, де перебував заступник головнокомандувача Збройних сил України. Такі заяви є черговим фейком російської державної пропаганди, що не має нічого спільного з реальністю», - йдеться в повідомленні Управління стратегічних комунікацій.

В Управлінні стратегічних комунікацій вкотре закликали використовувати інформацію з офіційних джерел.

Російські окупанти 2 січня здійснила масштабну терористичну атаку проти цивільної інфраструктури України. Основний удар припав на Київ і Харків. Відомо про загибель п'яти людей, ще 119 постраждали.

Сили оборони знищили 72 повітряні цілі: 10 із 10 аеробалістичних ракет Х-47М2 «Кинджал»; 59 із 70 крилатих ракет Х-101/Х-555/Х-55; 3 із 3 крилатих ракет «Калібр».

Також протиповітряною обороною було знищено усі 35 ворожих ударних БПЛА «Shahed-136/131».

Крім того, цього тижня пропагандисти поширювали фейк, який стосується Хмельницького.

Фейк про платежі на укриття

Так пропагандисти поширювали через телеграм-канали та проросійські сайти повідомлення, що нібито до комунальних платежів у Хмельницькому буде додано додатковий платіж за ремонт укриттів. Але це фейк, а скрін-першоджерело створили самі ж російські пропагандисти.


Журналісти “Сайтy “Є” ye.ua” знайшли один з дописів зі скріншотом нібито з чату будинку, який поширювали пропагандисти, зокрема, блогер з Єкатеринбургу Сєргєй Колядніков.

“У зв'язку з занепадом найближчого бомбосховища було прийнято рішення на його відновлення за рахунок жильців та частково з фонду капітального ремонту. Гроші будуть зібрані з будинків 60, 60А, 61, 63, 64, 64А за вулицею Т.Г. Шевченко”, - йшлось у повідомленні.

Також було вказано, що нібито до платіжок додадуть пункт про “внеплановий ремонт, віхидячи із розрахунку 72 гривні за кожен квадратний метр жилої площі”.

Варто зазначити, що група, в якій нібито зробили скріншот, має всього десять користувачів. Граматичні помилки і неправильний переклад з російської мови також вказують на те, що скріншот зробити в росії, а не в Хмельницькому.

Та і це ще не все... У Хмельницькому зазвичай використовують назву “вулиця Шевченка”, а не “Т.Г. Шевченко”, як вказано у дописі. Це також показує, що повідмолення писала не місцева людина.

Щодо переліку будинків, то, за даними сайту “Поштові індекси України”, частини адрес, які є в повідомленні, просто не існує в Хмельницькому, а в будівлі № 64 розташований торгівельний центр.

Тож фейк зробили росіяни, які просунули його спочатку у власні медіа-ресурси, а потім він вже перейшов в український сегмент соціальних мереж.


В пресслужбі Хмельницької обласної військової адміністрації також підтвердили, що жодних зборів з мешканців будинків на ремонт укриттів не планується.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую