ye-logo.v1.2

Підроблені відео, пропагандистська мережа у Франції та атаки на Фундацію Олени Зеленської: як працює роспропаганда за кордоном

Суспільство 1337
Роспропаганда поширює дезінформацію через сотні сайтів по всій Європі
Роспропаганда поширює дезінформацію через сотні сайтів по всій Європі. Фото: ілюстративне stopfake.org

У Франції виявили 193 веб-сайти з фейковими новинами, спрямовані як на Україну, так і на країни Європи

Одна з основних тактик для просування дискредитації України для іноземців в соціальних мережах - це створення фейкових відео відомих журналістських агенцій

Підроблений сюжет Euronews

У телеграм-каналах, соціальних мережах та медіа поширилася новина про те, що в ході протестів у Парижі французькі фермери нібито вступили в конфлікт з українською стороною, пише видання “Стоп Фейк”.


Повідомляється, що вони закидали посольство України навозом у відповідь на прохання дипломатів припинити протести. Також фермери нібито заявили, що Україна не має права щось просити чи вимагати у держави, чиїм коштом вона існує уже два роки. Пропагандисти посилаються на відеосюжет, який буцімто опублікували Euronews.

Однак, Euronews такий сюжет не робили, а дописи - дезінформація.

По-перше, Euronews не випускали такого сюжету — його немає ні на сайті, ні у соцмережах проєкту (Instagram, Facebook, X (Twitter) тощо).

По-друге, документ із «проханням» українських дипломатів припинити протести також був сфабрикований. Посольство України спростувало існування такого листа і там зазначили, що ані бланк листа не є офіційним бланком Посольства, ані стиль документу. Дипредставництво лише публікує інформацію про співпрацю двох держав, і не втручається у внутрішньополітичну ситуацію в країні.

По-третє, будівля, яку показано на перших секундах ролику, не є будівлею Посольства України в Парижі. Справжня будівля посольства має інший архітектурний план, вхідну групу та побудована з цегли кремового кольору. До того ж, вона знаходиться за адресою avenue de Saxe, 21, а на перших кадрах ролика чітко видно цифру «17». Кадрам, які використані у сюжеті, понад місяць — насправді вони були зняті в Діжоні, коли фермери під час протесту облили навозом будівлю органу місцевого самоврядування.

В останній час російські пропагандисти регулярно створюють та поширюють підроблені сюжети відомих медіа, в яких намагаються дискредитувати Україну.

У грудні сайт “Є” ye.ua розповідав про фейковий сюжет, в якому роспропагандисти атакували українських біженців у Німеччині.

“Агент впливу” з Фінляндії

“Центр протидії дезінформації” розпочав цикл матеріалів про учасників російського пропагандистського проєкту «Іноземні журналісти за росію». Одним із учасників організованого у рамках проєкту «престуру» на окуповані території став фінський журналіст Кості Хейсканен.


За інформацією фактчекерів, Хейсканен народився в ленінграді у фінсько-російській родині. Він дійсно працював у провідних ЗМІ Фінляндії, однак політичні теми не висвітлював – писав репортажі про туризм.

Уже тривалий час журналіст не пише для медіа Фінляндії. Водночас він часто згадується у новинах фінських медіа як «рупор російської пропаганди». Кості Хейсканен у соцмережах опублікував фотографії зі своєї поїздки в тимчасово окупований Маріуполь, куди він прибув, щоб розповісти, як росія «відбудовує» місто.

На своїй сторінці в X (Twitter) Хейсканен регулярно поширює публікації фінською мовою, в яких просуває антиукраїнські та антизахідні наративи кремля. А його Інтерв'ю активно використовує пропаганда рф для дискредитації України.

Черговий фейк про Олену Зеленську

Російські пропагандисти продовжують дискредитувати допомогу Україні, й зокрема, роботу Фундації Олени Зеленської.

Так, у мережі поширюють інформацію нібито Фундація Олени Зеленської обманула уряд ОАЕ. Країна виділила 50 евакуаційних автомобілів виключно для гуманітарних потреб, а фонд разом із Міністерством охорони здоров'я України передали їх натомість військовим медикам.

Утім, авто передали до лікарень на прифронтових територіях, а не військовим, пише видання “Вокс чек”

Уряд ОАЕ справді передав Україні 50 автомобілів швидкої допомоги за сприяння Фундації Олени Зеленської, аби підтримати медичну інфраструктуру країни. У грудні 2023 року доставили першу партію із 23 автомобілів, ще 27 — наприкінці січня 2024 року.

«Лікарі часто вимушені надавати екстрену допомогу під обстрілами, ризикуючи власним життям та здоров'ям. Передані авто швидкої допомоги дозволять евакуювати людей близько зони бойових дій та, сподіваюся, врятувати тисячі життів», — говорить директорка фундації Ніна Горбачова.

Отримувачем «швидких» є Міністерство охорони здоров'я України, яке здійснює подальший розподіл у ті регіони, які найбільше потребують спеціального транспорту для медичної евакуації та надання допомоги.

Тож жодного обману тут немає — автомобілі використовуватимуться медиками на прифронтових територіях для надання оперативної допомоги цивільному населенню. Важливо розуміти, що цивільні лікарі, котрі працюють у медичних закладах на прифронтових територіях, та бойові медики — це абсолютно різні професії.

Бойові медики є військовими, повноцінною бойовою одиницею підрозділу. Вони постійно перебувають з бійцями, інструктують та надають домедичну допомогу. Військова медицина є складовою ЗСУ, а не медичної системи. Ба більше, вимоги до військових евакуаційних автомобілів інші, ніж до цивільних. Так, військові потребують броньованих машин. Для потреб військових міжнародні партнери зазвичай передають броньовані автомобілі або бронетранспортери.

Система охорони здоров'я України потерпає від постійних обстрілів. Як повідомляє Міністерство охорони здоров'я України, за майже два роки повномасштабної війни росія пошкодила 1 501 об'єкт медзакладів та ще 195 — зруйнувала вщент. Крім того, від початку війни російська армія пошкодила 103 автівки екстреної медичної допомоги, знищила 253 автомобілі та захопила 125 автівок «екстренки».

Пропагандистська мережа у Франції

Франція розкрила широку мережу російських сайтів дезінформації, пише одне з провідних медіа lemonde.fr.

Виявлено сто дев'яносто три веб-сайти з фейковими новинами, спрямовані як на Україну, так і на країни Європи, включаючи Францію, Німеччину та Польщу.

Нагадаємо, що у листопада 2023 року обліковий запис X, який нібито належить журналісту на ім'я Жюль Венсан, опублікував у соцмережі довге письмове та аудіоповідомлення, в якому звинувачував Україну в продажу землі сину мільярдера Джорджа Сороса для захоронення токсичних відходів. Насправді Вінсент ніби не існує. Але в наступні дні його повідомлення було підхоплено цілим рядом сайтів і акторів, які регулярно поширюють російську дезінформацію та теорії змови.

Одним із таких сайтів є франкомовне видання Pravda-fr.com, яке входить до російської пропагандистської мережі. У звіті, опублікованому в понеділок, 12 лютого, департамент прем'єр-міністра з нагляду та захисту від зовнішнього цифрового втручання, розкриває мережу, яку слідчі назвали «Портал Комбат», яка складається з 193 фейкових новинних сайтів, націлених як на українське населення, так і на європейців. країн, зокрема Франції, Німеччини та Польщі.

Переважна більшість сайтів мають однаковий дизайн і повністю присвячені передрукуванню та посиленню проросійської пропаганди чи офіційних російських каналів новин. Є також група ресурсів, відома як «екосистема «Правди», яка включає фейкові французькі медіа, такі як Pravda-fr.com, а також їхні британські, німецькі та іспанські аналоги, які створені в середині 2023 року і створені для європейського населення.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую