ye-logo.v1.2

Як у хмельницькому парку «впав» пам'ятник Леніну

Суспільство 1513
21 лютого 2014 року. Пам
21 лютого 2014 року. Пам'ятник Леніну в парку Чекмана "впав". Фото: з архіву

Це сталося 10 років тому. Але куди подівся монумент – невідомо.

21 лютого 2014 року за один день в Хмельницькому «впали» одразу три пам'ятники Леніну: в Ружичній, біля «Новатора» та в парку Чекмана. І, якщо перші два не мали особливої матеріальної цінності, то ось третій… він міг бути з бронзи та важити 22 тонни.

Десять років тому активісти Революції Гідності зібралися в парку Чекмана, щоб демонтувати пам'ятник «вождю». Зробити це виявилося справою не легкою. Спочатку відрізали болгаркою кріплення до постаменту, а потім закинули мотузки та почали тягнули. Коли ж вдалося повалити пам'ятник, відрізали йому голову. Згодом, Леніна забрали комунальники, де він мав зберігатися до вирішення питання, що з ним робити далі. Тоді казали, що він з бронзи та важить 22 тонни.

У червні того ж року, громадськість пропонувала міській владі здати «вождя» на металобрухт, або продати комуністам, оскільки має ідеологічну цінність для комуністів. Гроші ж пропонували спрямувати на потреби армії, яка вже тоді боронила Україну від російських загарбників. «Замовимо експертну оцінку, щоб дізнатися його реальну ціну, а потім оголосимо аукціон. Можливо, і знайдеться покупець», - казав тодішній міський голова Сергій Мельник. За його ж попередніми підрахунками, якщо здати Леніна на металобрухт, то можна було б отримати до 240 тисяч гривень. На той момент, за курсом Нацбанку, це було понад 20 тисяч доларів США.

Пам'ятник Леніну в Хмельницькому

Пам'ятник вождю, який стояв у Хмельницькому, міг важити 22 тонни.

Але справа не дійшла ні до аукціону, ні то здачі його на металобрухт. Він зберігався на території комунального підприємства, але без угоди на зберігання та взяття баланс. І згодом просто «розчинився». Про це сталося відомо в лютому 2015 року. Правоохоронці навіть відкрили кримінальне провадження. Але, як заявляв у 2017 році тодішній начальник міського відділу поліції Валерій Онісьєв, правоохоронці не могли встановити ні вартість пам'ятнику, ні надати відповідь, куди ж він подівся.

«Тут, на жаль, питання, покрите мороком. Слідство ведеться. Тоді були інші люди при владі. Вони за це відповідали, - в інтерв'ю сайту «Є ye.ua» у 2022 році казав міський голова Хмельницького Олександр Симчишин. - Була кримінальна справа, потім кримінальне провадження. Навіть ми вже давали частину інформації правоохоронцям, відповідали на запити. Знаємо, що людей опитували. Але виглядає так, що кінців немає. Це прикро. Пам'ятник не мав би мати цінність музейного експонату, але то був коштовний метал. Його варто було б продати з аукціону і використати для раціональних потреб міської громади чи війська».

"Куди подівся Ленін з хмельницького парку?", - через 10 років це запитання більше схоже на риторичне.

2024 рік. Багатотонний пам'ятник, ймовірно, з бронзи, не знайдений.

Читайте також: З хмельницького парку Чекмана забирають постамент, на якому стояв Ленін 

Трагедія під хмельницьким СБУ: 10 років без відповідей

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую