ye-logo.v1.2

Російська пропаганда про українську перемогу на «Оскарі» та дезінформація у Африці: добірка тижня

Суспільство 1214
Чергова добірка роспропаганди за кордоном
Чергова добірка роспропаганди за кордоном. Фото: ілюстративне ukrinform.ua

Частина російських медійників вдавались до заперечення причетності росіян до вбивств людей та намагались перекладати вину за свої злочини на українців.

Російська пропаганда намагається не пропускати помітні у світі події для просування власних тез. Цього тижня пропагандисти намагались дискредитувати фільм режисера Мстислава Чернова «20 днів у Маріуполі», який отримав кінопремію «Оскар».

Фейки про перший український Оскар

Видання
“По той бік новин” проаналізувало російські фейки, які ті поширювали після перемоги фільму режисера Мстислава Чернова «20 днів у Маріуполі», який отримав кінопремію «Оскар» у категорії «Найкращий документальний фільм». Мстислав Чернов разом з фотографом Євгеном Малолєткою та продюсеркою Василісою Степаненко працювали на інформагентство Associated Press та провели в місті 20 днів від початку облоги.

Фактчекери проаналізували, як поводились російські пропагандисти після того, як український фільм отримав нагороду.

Вони були єдиними міжнародними журналістами, яким вдалося зафільмувати та показати потім на широкий загал, що відбувалося у Маріуполі після вторгнення росії. Зокрема, обстріл пологового будинку, загибель дітей та дорослих, роботу лікарів без знеболювальних і в жахливих умовах, обстріли житлових будинків із танків із «зедкою» на борту, масові поховання цивільних. Це вперше українська кінострічка отримала «Оскар» за весь час проведення премії. У ній демонструють докази воєнних злочинів росіян, тому не встигли ведучі відкрити конверт і назвати назву фільму-переможця, як у росіян почалася істерика.

Тож фактчекери проаналізували, як поводились російські пропагандисти після того, як український фільм отримав нагороду.

Деякі російські ЗМІ, розповідаючи про 96-у церемонію кінопремії, надали інформацію про все, що відбувалося, але свідомо уникали тему України. Вони зупинилася на гламурній стороні події, розповідаючи про зірок. Деякі видання, навіть подали повний перелік переможців включно з преміями за звук та спецефекти, але єдина категорія, яку «забули», – за «Найкращий документальний фільм». Замовчування – відомий маніпулятивний прийом, який допомагає приховувати факти від авдиторії (у цьому разі про російські воєнні злочини).

Частина російських медійників вдавались до заперечення причетності росіян до вбивств людей та намагались перекладати вину за свої злочини на українців.

“Версія, що фільм «20 днів у Маріуполі» «зібрано із фейків» – одна із найбільш поширених серед пропагандистів. При цьому серед них ми не знайшли одностайності. Одні стверджують, що обстрілу пологового не було, а кадри з вагітними були постановкою. Підтвердженням називають той факт, що породілля на руїнах, чиє фото облетіло увесь світ, виявилась б'юті-блогеркою Маріанною Вишемирською. Інші – говорять, що обстріл був, але по «вогневій позиції ЗСУ», які вигнали з полового увесь персонал. Ще одна версія – це «азовці» прицільно обстріляли будівлю пологового будинку”, - розповідають фактчекери.

До речі, постраждала від російського удару по пологовому Маріанна Вишемирська нині мешкає у москві і активно агітує за путіна. У пропагандистських публікаціях її називають «маріупольською мадонною». Сама ж вона заявила російським ЗМІ, що фільм і церемонію не дивилась, бо це «західна пропаганда» та «парад лицемірства».

Крім того, за версією росіянських пропагандистів, «Оскар» – перетворився на політичне шоу, тому зрозуміло було, що нагороду дадуть Україні. А портал «Іносмі», який буцімто перекладає публікації іноземних видань, повідомив, посилаючись на Al Jazeera, що політичний порядок денний просочився на церемонію "Оскар", бо «одна з нагород пішла антиросійському фільму». Насправді у виданні повідомили, що «Політика залишалася темою для обговорення на сьогоднішньому нагородженні, з посиланнями на такі питання, як війни в Газі та Україні, постійна загроза ядерної зброї та права жінок». Також вони процитувала частину промову Мстислава Чернова про те, що «він проміняв би всю цю нічну помпезність на те, щоб "росія ніколи не нападала на Україну, ніколи не окупувала наші міста".

Навряд чи можна звинуватити організаторів «Оскару» в політичній заангажованості на користь України. Швидше навпаки. Пригадаймо, що у 2023 році Американська кіноакадемія відмовилася показувати звернення Володимира Зеленського під час церемонії. А цьогоріч зі скороченої міжнародної телеверсії вирізали номінацію "Найкращий повнометражний документальний фільм", у якій і переміг фільм "20 днів у Маріуполі". При цьому у минулому році для цієї ж номінації, в якій перемогу здобула документальна стрічка про Навального, у скороченій версії місце знайшлося, як і для політичної промови його дружини. 

ЦІкаво, що представники російської культури почали говорити про необхідність створення "свого "Оскару" і своєї "Нобелівки". Письменник-українофоб Захар Прилєпін заявив, що таку нагороду потрібно створювати спільно з Китаєм, Африкою, Латинською Америкою, Індією і навіть парою європейських країн, бо «вони воюють проти нас на всіх фронтах».

Фейк про “відступні” для Залужного

Звільнення головнокомандуючого ЗСУ Валерія Залужного та призначення його послом у Велику Британію не зменшило кількість фейків навколо його персони.

“Центр протидії дезінформації” зазначає, що російські телеграм-канали з посиланням на публікацію BBC поширюють інформацію про те, що нібито Валерій Залужний отримав 53 мільйонів доларів «відступних» за відмову від політичних амбіцій.


Першоджерелом цього викриття у «сюжеті» ВВС начебто виступає журналіст-розслідувач Bellingcat Христо Грозєв.
Насправді інформація про «відступні» Залужному є фейком, як і так званий сюжет ВВС, який відсутній на офіційних сторінках видання. Крім цього, сам журналіст-розслідувач Bellingcat також спростував цю «новину», назвавши її «дешевим фейком».
Поширюючи такі відео від імені авторитетних іноземних ЗМІ, російська пропаганда намагається надати їм більшої достовірності. Мета цього фейку – дискредитувати колишнього Головкома та українську владу.

Як росія просуває антиукраїнську пропаганду в Африці

Росія вкладає чималі ресурси в просування своїх пропагандистських наративів у країнах Глобального Півдня та, зокрема, Африки.

Центр протидії дезінформації РНБО України повідомив, що спільно з OSINT-агенцією Molfar виявили масштабну ворожу кампанію інформаційного впливу в африканському інформаційному просторі, пише lb.ua.


Москва хоче дискредитувати наш державу, а також вище політичне керівництво і його оточення. Для цього поширює фейки та дезінформаційні матеріали в низці африканських медіаресурсів.

Як ідеться у звіті, ЦПД проаналізував англо-, французько-, арабсько- та російськомовні матеріали в африканських і російських ЗМІ із серпня 2023 року по січень 2024-го.

Серед фейків, які просували, виявили “новини” про, які раніше вже згадував сайт “Є” ye.ua. Наприклад, про нібито розкішну віллу Зеленських, або фейк про коштовний шопінг Олени Зеленської у Нью-Йорку і тому подібне.

Майже всі матеріали в африканських медіа були підписані вигаданими іменами, а з часом були видалені із сайтів. Низку фейків активно передруковували російські пропагандистські ЗМІ.

Наприклад, "героїня" фейку про шопінг Зеленської - працівниця магазину, яку звільнили після нібито візиту першої леді України, і яку звільнили після "покупок" - виявилася уродженкою Камеруну, яка з 2017 року проживає в Росії і вчиться на лікаря у Санкт-Петербурзі.

Росія у своїй антиукраїнській кампанії використала, зокрема, медіа Єгипту, Нігерії та Сенегалу. Центр протидії дезінформації відзначив, що статті й відео, які фігурували в поширені фейків, опубліковані під авторством вигаданих осіб, які посилаються на анонімні джерела. При цьому приміщення, які фігурують у фейкових відео, мають майже однаковий вигляд.


Серед медіа, які виділяються антиукраїнською риторикою, ЦПД відзначив Sene.News, The Nation та EI Mostaqbal.

Черговий фейк про Україну та Польщу

У мережі поширюється відеоролик, на якому поляки нібито вантажними машинами вивозять із Херсонської області родючий чорнозем. Вантаж, за словами авторів численних публікацій, нібито прямує до польського міста Мисловіце.

Відео, що поширюється в мережі, складається з трьох частин: у першій частині можна побачити земляні роботи; у другій – як навантажувач наповнює вантажівку землею; у третій – зйомка траси водієм транспортного засобу. На відео є напис: «Як минув мій тиждень. Херсонська область”.



Допис є дезінформацією, зазначають фактчекери видання “Стоп Фейк”.

Ще рік тому цей відеоролик почав поширюватися в мережі переважно проросійськими Telegram-каналами та анонімними акаунтами у X (раніше Twitter). І тоді ж про його спростування сайт "Є" ye.ua вже писав.

Насправді це відео, найімовірніше, не має нічого спільного з дійсністю, і було змонтоване з метою дезінформації. Про це свідчить кілька фактів.

Почнемо з того, що на відео немає ніяких знаків, які б вказували на те, що кадри навантаження землі дійсно було знято в Україні. Зворотний пошук зображення через низьку якість запису також не дав позитивних результатів. Тільки остання частина відео вказує на те, що його автором, ймовірно, є поляк – на тлі зображення чути польську музику та польську мову.

Тим не менш, у першій частині відео виразно видно вантажівку, в яку завантажують землю, а в другій – логотип на кермі машини, з якої ведеться зйомка траси. Журналісти AFP Polska, які ще у 2023 році звернули увагу на цей фейк, змогли ідентифікувати ці дві машини: у першій частині відео фігурує вантажівка Shacman (SHACMAN F2000 або SHACMAN F3000), у другій – Scania. Цей факт свідчить про те, що ці два відеофрагменти не пов'язані між собою і, найімовірніше, були об'єднані в одне відео з метою фальсифікації.

Фактчекери зазначають, що ще з початку війни на Донбасі час від часу поширює різні чутки про те, що західні країни нібито таємно вивозять із України чорнозем. Корінням цей фейк сягає радянської історіографії: після Другої світової війни поширилися історії про те, що нацисти в період окупації нібито вивозили до Німеччини український чорнозем. Ці історії є нічим іншим як радянським історичним міфом про Другу світову війну. Варто зазначити, що ніяких документованих фактів чи розслідувань незалежних експертів щодо вивезення української землі за кордон не існує.
За інформацією Міністерства внутрішніх справ України на вересень 2022 року, Херсонська область є однією із потенційно небезпечних територій через забруднення вибухонебезпечними предметами. Ситуація навряд чи змінилася за останній рік, оскільки звільнені від російської окупації території досі перебувають під постійним артилерійським вогнем.

Голова операційного департаменту організації The HALO Trust, яка проводить гуманітарне розмінування в Україні, Денис Головецький у коментарі Радіо Свобода заявив, що майже 90% населених пунктів у Херсонській області, які їм вдалося обстежити з квітня по грудень 2023 року, містили різні типи боєприпасів.

Таким чином, повідомлення про те, що поляки нібито вивозять чорнозем з Херсонської області, однієї з найбільш забруднених територій України, є як мінімум абсурдним.

Ці повідомлення також суперечать законодавству Польщі. Відповідно до Регламенту Комісії (ЄС) 2019/2072 від 28 листопада 2019 року, заборонено імпорт ґрунту та поживних середовищ, – отже, вантажівки із землею просто не могли б перетнути кордон між Україною та Польщею.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую