ye-logo.v1.2

Фейкові відео та дослідження: добірка російської дезінформації за тиждень

Суспільство 511
Добірка фейків тижня
Добірка фейків тижня. Фото: ілюстративне з мережі

У соцмережах поширюють фейк, що з 1 червня чоловіків без військового квитка не пускатимуть в мережу супермаркетів “АТБ”.

Російські пропагандисти продовжують інформаційні атаки з метою зриву мобілізації в Україні.

Фейк про базу даних “Резерв+”

У соціальних мережах, зокрема Threads, поширюють фото, де нібито зображені дані зі «злитої» бази даних «Резерв+», яка містить інформацію про 1 млн людей. Вказують, що її вже начебто продають на чорному ринку.

Це фейк. У «злитій базі даних» використовують звання, які скасовані в Україні. Також таблиця має різне оформлення та помилки. Частина ІПН належить особам, яким понад 60 років і які не повинні оновлювати дані.


Фактчекери “Вокс чек” розглянули скриншот та помітили неточності, що вказують на несправжність «злитої бази даних “Резерв+”».

Наприклад, у стовпці «військове звання» можна зустріти такі звання як «старшина», «прапорщик» та «старший прапорщик», проте їх скасували в Україні, з жовтня 2020 року діє інший перелік звань.

Також «таблиця» містить помилку, де написано «в/с строк служби». Навіть якщо це справді механічна помилка, то українською правильно буде «термін служби». Існують і помилки в оформленні. Наприклад, найменування військової частини вказане по-різному: як разом із приписом «в/ч», так і лише код частини. Деякі прізвища написані капсом, тоді як інші — ні.. Також помітний різкий перехід між стовпцем з іменами та номерами телефонів.

Крім того, за ІПН фактчекери встановили, що частина осіб у переліку є старшою 60 років, і їм не потрібно оновлювати дані, адже з військового обліку їх виключено. Це можна перевірити за допомогою Порталу державних послуг та внесенням ідентифікаційного коду з «таблиці». Дивно й те, що адресу та номери телефонів заблюрили. Якщо дані правдиві та вже «злиті» у даркнет, то немає сенсу їх приховувати.

Фейк про заборону заходити в супермаркет без військового квитка

Фактчекерський проєкт “По той бік новин” зазначає, що у соцмережах поширюють фейк, буцімто з 1 червня чоловіків старше 18 років без військового квитка не пускатимуть в мережу супермаркетів “АТБ”. Сфабриковане оголошення нібито вивели на екрани крамниці в Житомирі.

Це фейк. Жодних обмежень для відвідування крамниць АТБ не запроваджували.

Дезінформацію уже офіційно спростували в самій мережі супермаркетів:

“Сфабриковане оголошення — чергова спроба низькопробних комунікаторів хайпанути шляхом бренду на топовій темі. Просимо всіх бути пильними, не вестися на такі провокації та перевіряти інформацію на офіційних інформаційних каналах компанії!” — закликав директор з комунікацій “АТБ” Сергій Демченко.

Утримайтеся від поширення неперевіреної інформації. Спробуйте знайти підтвердження в офіційних джерелах (в конкретному випадку шукати слід було на сайті мережі супермаркетів. Завжди ставте собі запитання: звідки про це стало відомо.

Фейкове відео

Проросійські телеграм-канали опублікували відеозапис від імені Інституту вивчення війни (ISW), в якому аналітики центру буцімто «знайшли нову причину неефективного контрнаступу української армії — лудоманію» (залежність від онлайнових ігор).

Також у відеозаписі та у дописах російських пропагандистів надається «статистика» українських втрат від російських дронів через ігрову залежність, пише “Центр протидії дезінформації”


Насправді відео є фейковим, оскільки на офіційних сторінках ISW відеозапис на зазначену тему відсутній. Відповідно, статистика та інформація, які містяться в ньому, також не відповідають дійсності та були вигадані російськими пропагандистами.

Вигадане дослідження

Проросійськими ресурсами поширюється повідомлення про те, що українські підлітки віком від 12 до 18 років мають найнижчий інтелект серед держав-учасниць та кандидаток на вступ в ЄС. Перші місця в рейтингу нібито посіли Австрія, Німеччина, Італія та Нідерланди з показниками 102 бали, а Україна (92 бали) разом з Північною Македонією, Молдовою та Латвією буцімто опинилася наприкінці рейтингу.

Про це нібито повідомив Центр європейських досліджень імені Вілфреда Мартенса. Пропагандисти пояснюють такий результат відмовою України від радянської спадщини в освітній системі, та маніпулятивно ілюструють публікації знімками молоді на проукраїнських акціях, пише видання “Стоп Фейк”.

Однак це дослідження і його результати є повністю вигаданими. Сайт Центру європейських досліджень імені Вілфреда Мартенса регулярно публікує звіти про свої дослідження, а проте жодне з них не вивчає різницю в інтелекті європейських підлітків. У мережі також відсутня інформація про будь-які інші дослідження з такими результатами.

Ще у 1980-х роках дослідженнями різниці в IQ населення різних країн світу займався британський психолог Річард Лінн, однак його праці активно критикували за расистський і сексистський підхід, а також некоректне використання методології та викривлення напрацювань інших дослідників. До того ж, IQ є лише одним з аспектів інтелекту, який не завжди є показовим через культурні та мовні особливості. А британські науковці встановили, що у підлітковому віці рівень IQ може суттєво коливатися, тому дослідження, яке вигадали пропагандисти, узагалі не мало б жодної цінності.
Цікаво, що Центр європейських досліджень імені Вілфреда Мартенса, на який посилаються пропагандисти, з 2023 року визнаний небажаною організацією на території росії. За словами Генпрокуратури рф, організація створює негативний образ росії, наполягає на необхідності військового протистояння державі та посиленні санкційного тиску.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую