ye-logo.v1.2

Російські фейки про події в Курській області та дезінформація про біженців: добірка тижня

Суспільство 158
Роспропаганда поширює фейки про події у Курській області
Роспропаганда поширює фейки про події у Курській області. Фото: ілюстративне з мережі

Росіяни масово поширюють фейки, що нібито українські військові масово вбивають цивільних людей, не надаючи жодних доказів.

Російська пропаганда активно включилася висвітлювати бої у Курській області. Зокрема, намагаючись тиражувати для закордонних медіа тези про великі втрати України, а також злочини проти цивільного населення.

Російські фейки про події в Курській області

“Центр протидії дезінформації” зібрав фейки і маніпуляції, які поширюються російською пропагандою навколо подій у Курській області, зокрема, й на зовнішню авдиторію.

Наприклад, росіяни масово поширюють, що нібито українські військові масово вбивають цивільних людей, не надаючи жодних доказів.

“Пропагандисти масово ширять історію про нібито вбитого чоловіка з інвалідністю, навіть не намагаючись надати хоч якісь докази існування цієї людини”, - зазначають у ЦПД.


Також росіяни тиражують розповідь «багатодітного батька», який евакуював свою сім'ю із Суджі, та буцімто бачив вбивства цивільних росіян українцями. Ще для просування цього наративу публікуються фейкові відео обстрілів житлових будинків.

Ще одна теза, яку просувають росіяни: «Диверсанти у цивільних авто». Один із російських пропагандистів з мільйонною аудиторією заявив, що у цивільних авто в Курській області ховаються диверсанти, чим фактично заохочує російських військових до насильства проти місцевого населення.

“Центр протидії дезінформації” зазначає, що росіяни намагаються поширювати тезу про великі втрати українців. Цей меседж активно просувається на закордонну авдиторію.

“Масово публікуються відео нібито знищення української техніки та називаються абсолютно неадекватні цифри втрат українців, які не відповідають дійсності.

Ворог намагається чинити психологічний тиск на українців, залякуючи «катастрофічними наслідками» за операцію у Курській області. Поширення подібних меседжів є частиною стратегії кремля щодо інформаційної відповіді на події у Курській області”, - зазначають у ЦПД.

Про один з прикладів подібних фейків розповів Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Один з російських “агентів впливу” американський політолог Скотт Беннет заявив, що “напад ЗСУ на Курську область – це агонія Зеленського” і що нібито незабаром у київських політичних колах спалахне паніка і почнеться держпереворот.

Фактчекери зазначають, що американець Скотт Беннет – давній поплічник російської пропаганди. Наприклад, у листопаді 2023 року він відвідав тимчасово окуповані міста Донбасу, після чого тиражував брехню, що Соледар нібито був зруйнований «американською зброєю».

Крім того у березні 2024 року Беннет попросив путіна надати йому російське громадянство, заявивши, що бажає використовувати свої навички і досвід «на благо росії».

Нагадаємо, що бої в Курській області розпочалися 6 серпня.

12 серпня Президент Володимир Зеленський і Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вперше прямо підтвердили наступальну операцію ЗСУ в Курській області РФ. За словами Сирського, під контролем українських військ перебуває близько тисячі квадратних кілометрів території Росії.

13 серпня Володимир Зеленський заявив, що Україна контролює 74 населених пунктів у Курській області.

Фейк про біженців у Німеччині

Російські пропагандисти продовжують атакувати українських біженців в соціальних мережах, зокрема, за кордоном, щоб зменшити допомогу їм та настроїти мешканців країн ЄС проти українців.

“Детектор медіа” розповідає про масові повідомлення в соцмережах, що нібито українські біженці масово крадуть урожай у німецьких фермерів. У таких публікаціях пропагандисти прикріплюють лише фотографію з німецькими поліцейськими. При цьому, хто саме повідомляє про так звану причетність українців до злочинів, не зазначають.

«Німецькі фермери б'ють на сполох: біженці з України обносять їхні поля та сади. Тягнуть усе: вишню, полуницю, яблука, виноград, картоплю і навіть гарбузи. Причому працювати на полях відмовляються», — коментують користувачі.
Фактчекери визначили, що в німецькому інформаційному просторі справді з'являлася низка новин про крадіжки у місцевих фермерів. Зокрема, про це йдеться в матеріалі німецького видання Bild «Фруктова мафія обкрадає наші поля!».

У ньому видання підняло тему крадіжки врожаю, зібравши такі випадки за останній час. Саме в цій статті й використано ту фотографію з німецькою поліцією, яку підхопив агітпроп.

Однак у статті Bild немає жодної згадки про те, що німецьких фермерів обкрадають саме українські біженці.
Так пропагандисти намагаються представити українських біженців як злочинців або терористів, як культурну та економічну загрозу ЄС — для того, щоб зменшити підтримку України.

Сайт “Є” ye.ua неодноразово розповідав про фейки українських біженців.

Маніпуляція про літаки F-16

Видання “Стоп Фейк” розповіло про маніпуляцію, яка стосується отриманих Україною літаків F-16.

У мережі з посиланням на польське видання Interia поширюється інформація, що Україні нібито надали несправні літаки F-16. У публікаціях йдеться про те, що перед відправкою в Україну винищувачі не проходили ремонтне обслуговування, і тепер деякі з них не можуть використовуватися для польотів.

«У Польщі б'ють на сполох: не всі доставлені в Україну F-16 можуть літати. Не всі F-16, які прибули в Україну, справні, пише польський портал Interia. Зараз до Києва доправили машини, які не літають і які перед відправкою ніхто не ремонтував», – йдеться в одному з дописів.



Але це маніпуляція.

Йдеться про публікацію в Interia від 5 серпня під назвою «Nie wszystkie ukraiskie F-16 mog lata. Taki sprzt dostali nasi ssiedzi» («Не всі українські F-16 можуть літати. Таке обладнання отримали наші сусіди»). У публікації серед іншого згадується, що в Україну, найімовірніше, прибули літаки F-16 модифікації ADF (Air Defence Fighter). Саме це повідомлення стало підставою для численних маніпуляцій у проросійських Telegram-каналах і медіа, в тому числі за кордоном.

4 серпня Президент України Володимир Зеленський презентував прибуття винищувачів F-16 на тлі літаків F-16 ADF у варіанті Block 15, спеціально модифікованому для протиповітряної оборони наприкінці 1980-х років. Ці агрегати, найімовірніше, Україна отримала з військової бази в пустелі Девіс-Монтан у США, де зберігаються списані літаки. Справа в тому, що ці експонати, ймовірно, призначені для використання їх як хибних цілей, донорів запчастин або для навчання українських авіаційних техніків.

Це повідомлення підтверджують експерти видання Defense Express, що спеціалізується на питаннях оборонно-промислової політики.

«На обох винищувачах відсутні автоматичні 20-мм гармати, технічні написи та інші ознаки діючого бойового літака, що наштовхує на думку, що принаймні ці два F-16 були передані США як приманка в Україні», – пише видання.

Експерти Defense Express зазначають, що демонстрація цих літаків під час презентації в Україні не становила жодного изику для справжніх боєздатних винищувачів. Вони також звертають увагу і на той факт, що використання фюзеляжів F-16 як приманки є ефективною стратегією – їх схожість із справжніми винищувачами настільки велика, що для точної ідентифікації буде потрібний ретельний огляд. Ці непрацюючі макети F-16 навіть із супутника чи безпілотника не можна буде відрізнити від справжніх літаків. У Defense Express припускають, що Збройні Сили України як хибні цілі використовуватимуть, зокрема, і сучасні надувні копії.

Слід зазначити, що під час презентації F-16 у небі можна було помітити кілька боєздатних винищувачів, найімовірніше, у модифікації F-16AM MLU.

Раніше сайт “Є” ye.ua вже спростовував фейки про пілотів f-16.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую