ye-logo.v1.2

Що краще: таблетка чи шматок сиру?

Суспільство 16511

Журналісти “Є” дізнавалися, чи можна зміцнити кістки за допомогою пігулок

Кажуть, що кальцій - це найпоширеніший мінерал в організмі людини, бо він є будівельним матеріалом для кісток і зубів людини. Ще в лоні матері малесенький зародок щосили тягне з матері кальцій для того, щоб сформувати власний «каркас» - скелет. І народившись, людина все життя продовжує потребувати цього важливого для здоров'я мікроелемента.

Так потрібна “порція”

Виявляється, кальцій відповідає в організмі за безліч функцій. Він забезпечує згортання крові, регулює діяльність всіх органів, м'язів, нервів, допомагає серцю працювати, бути судинам гнучкими і міцними. Дорослій людині щодня потрібно близько 1000 міліграмів кальцію і без цієї “порції” неможлива нормальна робота організму.

Потреба в кальції в різні періоди життя людини теж різна. У дитинстві, коли дитина активно росте (від року до 6 років), його треба до 1500 міліграмів на добу. Нестача кальцію у дітей може призвести до порушень постави і розвитку плоскостопості. Другий період кальцієвого “голоду” настає в підлітковому віці й триває до 20 років. Багато кальцію «витрачають» вагітні жінки. А з настанням менопаузи у жінок (через гормональні зміни), а також у чоловіків у віці «за 50 ...» починається природне вимивання кальцію з кісток. Якщо цей процес пустити на самоплив, то можна дуже швидко здобути таке захворювання, як остеопороз, коли кістки стають крихкими.

Кривавий експеримент

Перші симптоми нестачі кальцію в організмі - напруженість, тривожність, дратівливість, підвищена стомлюваність. Також погіршується стан волосся, нігтів - вони стають ламкими й тьмяними. Катастрофічно псуються зуби... Нестача кальцію у дітей може супроводжуватися навіть бажанням з'їсти шматочок крейди. А тому, наслухавшись рекламних «страшилок» про те, що сучасні українці — усі в зоні ризику, ми вирішили, що «підкальцинуватися» не завадить нікому. Отож знайшли чотирьох добровольців, які згодилися дослідити рівень кальцію у крові, виміряти кістки на щільність за допомогою ультрасонометрії та пройти курс прийому кальцієвмісних препаратів. Усе для того, аби пересвідчитися чи має позитивну динаміку такий прийом препаратів, чи ні. Усі четверо добровольців - жінки, оскільки саме вони, як не сумно, схильні до остеопорозу в кілька разів більше, ніж чоловіки. Зазвичай, цей ризик збільшується з віком, з наближенням періоду менопаузи, коли в жіночому організмі відбуваються гормональні зміни. Крім того, нестача кальцію тією чи іншою мірою відзначається у більшості жінок, навіть у віці 30–35 років, що обумовлено підвищеними втратами кальцію в період вагітності.

Найперше — усі четверо здали кров у лабораторії на вміст кальцію. Беруть її вранці натще, виключивши напередодні з раціону кальцієвмісні продукти, фізичні навантаження і алкоголь.
Зазвичай, норма кальцію у крові має коливатися від — 2,1 — 2,6 ммоль/л. За результатами аналізів, усі четверо “вписалися” у норму, проте двоє, як-то кажуть, перебували на нижній межі, а у двох інших жінок рівень кальцію був в межах 2,2 ммоль/л. До найвищої планки “не дотягували” усі.

Далі усі четверо відправилися на ультрасонометрію - процедуру, за допомогою якої визначають щільність кістки. Вона виявила, що лише у двох жінок структурно-функціональний стан кісткової тканини в нормі. У двох інших — значно нижчий від норми. Саме тому, за словами медиків, одного аналізу крові часто недостатньо, аби визначити чи потрібно вам приймати кальцій додатково, чи ні.

Далі настала черга вибирати кальцієвмісні препарати. Обирали їх як середньостатистичні споживачі: без консультації з лікарем, з того, що хвалить реклама, що лежить на полиці в аптеці, що рекомендують знайомі... Зупинилися на комплексах «Кальцемін адванс», «Супракал», «Кальцій Д3 Нікомед». Одна з жінок, замість прийому пігулок, вирішила протягом місяця налягати на кальцієвмісні продукти. Препарати усі жінки приймали згідно з доданими інструкціями.

Після місячного курсу «кальцинування» усі четверо знову вирушили до лабораторії. І, за результатами аналізів, в усіх чотирьох рівень кальцію у крові... майже не змінився, тобто, залишився у тих же нормах, що й місяць тому. Якщо бути точними, то у жінки, яка приймала «Кальцемін адванс» норма кальцію у крові з 2,15 ммоль/л стала 2,09 ммоль/л. У жінки, котра приймала «Кальцій Д3 Нікомед» норма кальцію з 2,27 моль/л змінилася на 2,18 моль/л. У жінки, котра приймала “Супракал” рівень кальцію з 2,27 став 2,28 моль/л, а у жінки, яка споживала більше молочних продуктів, з 2,12 моль/л кальцію стало 2,17 моль/л. Як нас запевнили у лабораторії, такі зміни не є суттєвими, адже рівень кальцію у крові в таких межах може змінюватися протягом дня.

Жодних суттєвих змін у жінок зі зниженою нормою щільності кісткової тканини не виявила і ультрасонометрія. Як виявилося, їх можна побачити лише через півроку з початку “інтенсивного підживлення” кальцієм.

Чому за місяць ми не побачили результатів? І чи варто так експериментувати над собою? За коментарем ми звернулися до фахівця.

Олексій Стефанчук, завідувач травматологічного відділення Хмельницької міської лікарні:

«Справді, нестача кальцію в дітей та остеопороз, який виникає в результаті нестачі кальцію у дорослих, зустрічаються нині доволі часто. Але я, як лікар, проти того, що зміцнювати кістки в такий спосіб, як це робили ви. Встановити справжню причину нестачі кальцію в організмі й призначити якийсь лікувальний препарат може лише лікар. Тим більше, що з низьким рівнем кальцію в крові може бути пов'язано безліч інших причин, про які людина і не здогадується. Часто, потрібно паралельно лікувати судинні та ендокринні порушення. У жінок в період менопаузи потрібно відрегулювати рівень гормонів. А це — лише в компетенції лікаря. І взагалі, я вважаю, шо найпоширеніші причини остеопорозу — це нераціональне харчування та малорухливий спосіб життя. Нині середньостатистична людина — дуже мало рухається. Діти, замість того, щоб бігати, гратися в рухливі ігри, більшість вільного часу проводять за комп'ютером. Хто пам'ятає про те, що людині щодня потрібно проходити не менше 10 кілометрів? Адже саме від фізичної активності залежить міцність кісток. Тому якщо людина не достатньо активна — ніякі пігулки їх не зміцнять. Адже саме рухливий спосіб життя, спорт, фізичні навантаження стимулюють вироблення клітин, які відповідають за міцність кісток. Крім того, як лікар, я також радив би звернути увагу і на раціональне харчування кожного. Щодня вживайте молочно-кислі продукти, молоко, домашні та тверді сири. Наприклад, 100 грамів твердого сиру забезпечують людині денну норму кальцію. І засвоюється він набагато краще. До того ж, безконтрольно приймати кальцієвмісні препарати навіть небезпечно, адже перенасиченість кальцію в крові може негативно впливати на серцеву діяльність».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую