ye-logo.v1.2

Розводити рибу в себе на дачі може кожен!

Суспільство 75038
Фото: Євгеній ДОРОФЄЄВ

Вирощування коропа або карася в дачному ставку справа цілком реальна, переконаний Петро Шургай, який вже десять років орендує ставок у селі Вербка Дерев'яна, що на Ярмолинеччені.

Розведенням риби, як правило, займаються великі рибні господарства. Але мало хто знає, що рибу можна розводити навіть у маленькому ставку, влаштованому в звичайному дворі заміського будинку або на дачі. І виявляється, що в облаштуванні такої міні-рибоферми немає нічого складного або незвичайного. Принаймні, в цьому нас запевнив 63-річний Петро Шургай із села Вербка Дерев'яна Ярмолинецького району. Чоловік ось уже 10 років допомагає своєму сину, який є орендатором місцевого ставка, розводити рибу. А слава про це “рибне угіддя” шириться далеко за межі Ярмолинеччини. Сюди щодня з'їжджаються досвідчені рибалки, і майже ніхто з них не повертається додому з порожніми садками. Тут водяться щуки, коропи, карасі, товстолоби та окуні. А справжні "аси" риболовлі витягують рибини аж на 18 кілограмів!

Дачний ставок — це окраса вашого саду
“Коропи та карасі - риби невибагливі. Вони найкраще пристосовані до життя в неглибоких слабопроточних водоймах, - каже Петро Францович. - Добре, якщо ставок у вас вже є (пожежна водойма на дачі, загата на струмку, частина очищеного і огородженого дренажного каналу тощо). А якщо немає, можна викопати свій домашній ставок розміром 20х20 м і глибиною 1,5-2 м — це найідеальніший варіант. Але можна й менший. Спочатку вам потрібно вирішити, де ви збираєтеся рити ставок. Вибір місця в саду за принципом “пальцем у небо” - далеко не найкращий варіант. До цього слід підійти грунтовно. Пам'ятайте, що дачне озерце буде постійною частиною цілісного пейзажу вашого саду, тому проявіть далекоглядність. Спочатку потрібно вирити котлован (найкраще поблизу річки, а потім збоку “завести” воду). Можна також зробити собі озерце із джерельною водою (воно робиться за тією ж технологією, що й криниця — загатити джерело, набрати потрібний рівень води)”. За словами чоловіка, потрібно визначитися з розміром водойми, яку ви плануєте створити. Вона може бути прямокутною, квадратною або будь-якої іншої форми. Переконайтеся в тому, що котлован був виритий досить глибоко, щоб водоймище не замерзало взимку. Пам'ятайте, що ваш ставок не повинен бути надто малим. Це найпоширеніша помилка, яку допускають новачки цієї справи. Річ у тім, що в кінцевому результаті водойма буде завжди трохи меншою, ніж ви її планували.

Карасі та коропи, як поросята - всеїдні
Як запевнив нас Петро Францович, у ставку “20х20” цілком зможуть жити близько 100 коропів, декілька десятків карасів, 50 товстолобів та 1-2 щуки. Якщо ви розводите коропів, то пенсіонер радить обов'язково запустити ще й товстолоба. Він фільтрує воду, яку замулюють інші види риб. Білого амура запускають тоді, коли у воді є “зеленина”, тобто запруда заросла очеретом чи кропивкою. Щуку ж називають “санітаром” ставка, адже вона з'їдає хвору рибу. А от верховодку та окунів у ставок бажано не пускати, бо вони дуже швидко розмножуються і з'їдають ікру та майже всю кормову базу. “Якщо ви не плануєте годувати рибу, то на 1 кв. м. запускається одна рибина, - каже пан Петро. - Якщо ж 3-4 особини, то це вже передбачає її підгодовування. Короп із карасем - риби всеїдні, як поросята. Крім личинок комах і дощових черв'яків, їм можна давати запарене зерно злакових і бобових. Об'єм корму невеликий - 3-5% від загальної маси риби. До прикладу, якщо ви випустили в домашній ставок 20 карасів по 150 г, то на їхню загальну масу (3 кг) буде потрібно 90-120 г напареного зерна на день. Якщо ж у вас є комбікорм для курей або свиней, то він теж підійде. Рибі сподобається дерть, насіння, ріпак тощо. Годувати її краще ввечері. Якщо ваші підопічні товстенькі, мають животик, значить їм достатньо корму. Зазвичай, коропець вагою 150 г за літо виростає до кілограма”.

Запасіться вапном, торфом і вугільним пилом
Врахуйте, що якщо в спекотне літо рівень води в ставку сильно падає, то й рибне населення має зменшуватися. Основна ознака тісноти й нестачі розчиненого у воді кисню - риба піднімається до поверхні та хапає ротом повітря. “Взимку потрібно прорізати лід, ставити продухи з кукурудзиння (в'язати снопи), робити ополонки та постійно стежити, щоб вони не замерзали, - радить Петро Францович. - Від шкідників можна кидати у воду негашене вапно, воно врятує рибу від паразитів, очистить дно (раз на 2-3 тижні у пропорції 2 кг на одну сотку площі). Якщо літо спекотне і у воді не вистачає повітря, вапно додає їй кисню. А навесні, щоб лід у ставку швидше розтанув, посипайте його торфом, вугільним пилом або просто землею”.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую