ye-logo.v1.2

Ніколи не керуйтеся брендами! Довіряйте лише власним смакам

Здоров'я 3577
Фото: Дмитро Скрипник

Шеф-сомельє виномаркету «Wine Time» Роман Пальна напередодні новорічно-різдвяних свят радить, який напій і коли краще подавати, що чим закусувати, на що звернути увагу, щоб не було «важкого післясвята».

 – Романе, на початку проясни ситуацію з коньяками та шампанським, які нібито зникають із полиць?
– Насправді зникають самі лише назви, а не продукт. На законодавчому рівні вже затверджено норму, згідно з якою шампанським має право називатися лише те ігристе вино, яке виготовлено у провінції Шампань у Франції. Те ж стосується і коньяків, і провінції Коньяк. На ігристі вина ця норма поширюється вже давно, і в Європі є шампанське лише одного виробника. Інші, які випускають такий же напій, називають його ігристим вином. Щодо коньяків, то ця норма уже теж актуальна, але перехід до бренді, як вони тепер повинні називатися, має відбутися протягом десяти років. Хоча вже зараз на дорогих вірменських коньяках є позначка «Armenian Brandy». Поки що слово «коньяк» використовується лише для перекладу на українську та російську мови. В Європі ця норма закону вже діє давно, тому ви не знайдете на полицях тамтешніх крамниць напою із назвою коньяк. У свідомості українців ще поки існують стереотипи, що бренді – це низькоякісний продукт, і купуючи цей напій, вони вимагають, щоб на пляшці була присутня саме назва «коньяк».
– А як же «Советское шампанское»?
– Це зареєстрований бренд, тому чи стосуватимуться виробника прийняті норми – невідомо. Наразі, звичне для всіх «Советское шампанское» нікуди не зникає.
– До речі, як змінюються алкогольні смаки хмельничан?
– Однозначно, у кращий бік. Ще два роки тому популярними були напівсолодкі столові вина. Але на Заході таких вин не вживають. В основному тому, що вони виготовляються із купажу, тобто, із змішуванням різних сортів винограду та додаванням у нас цукру, а в Європі – соку. На таких напоях навіть не вказують регіон, де він виготовлений. Вино виготовляють із низькоякісного виноматеріалу. Останнім часом культура пиття у хмельничан значно покращилася, і люди вже звикли до сухих вин, які вважають найкращими для вживання навіть у повсякдень. Цінова категорія такого напою коливається до сотні гривень.
– Колекціонери та поціновувачі дорогих напоїв у нас є?
– Є люди, які формують свої винні погреби, але, поки що, за якоюсь тільки їм відомою логікою. Вони знають, чого хочуть, але не цікавляться, скільки той чи інший напій у них зберігатиметься. Знавців вина в місті є багато. Навіть таких, хто може втерти носа досвідченим сомельє, але колекціонерів у правильному розумінні цього слова, немає.
– За кілька днів Новий рік, і далі низка святкових застіль, окрім традиційного ігристого вина, які напої і коли краще вживати?
– Щоб феєрично відзначити новорічні свята, звичайно ж, розпочати варто із ігристого вина. Воно створить святкову атмосферу, дасть умовний старт усьому дійству і, звичайно ж, підготує організм до вживання міцніших алкогольних напоїв, збуджуючи при цьому апетит. До ігристого вина, в основному, подають легкі закуски, салати. Якою буде закуска до тих чи інших напоїв – залежить від вподобань гостей та можливостей господарів, якщо говорити про святкові застілля. Загальні рекомендації щодо закусок до ігристих вин – сири «Брі» чи «Камамбер» із білою та блакитною пліснявою. Вони насправді не такі дорогі, як у нас прийнято вважати. Адже такі сири не кладуть до загальної сирної тарілки чи нарізки, яка дуже розповсюджена. Вони слугують лише для гармонії та відчуття справжнього смаку ігристого вина, а не для, скажімо, бутербродів. Якщо ж ви не прихильник сирів із пліснявою, їх можна замінити іншими легкими сирами, до прикладу «Моцареллою». Ігристі вина подаються до столу температурою 6-8 градусів.
Стосовно білих вин, то їх подають, в основному до фруктів, легких не жирних салатів із морепродуктів та білого м’яса. Варто врахувати, що для цієї серії закусок все ж таки краще обирати сухі вина, бо навіть напівсолодкі повністю «вибивають» смак їжі, і ви не зможете повністю насолодитися гармонією смаку. Тим, хто полюбляє червоні вина, варто врахувати, що до святкового столу краще подавати не терпкі вина. При їхньому відборі звертайте увагу на сорт винограду, з якого воно виготовляється та країну виробника. Класичні вина, в основном, у Франції. Біле сухе вино перед подачею повинно бути охолоджене до 8-12 градусів, а рожеві вина – 12-16 градусів. Червоні – кімнатної температури.
– Враховуючи менталітет українців, без змішування напоїв, у більшості випадків, таки не обійдеться. Як правильно змішувати, щоб потім не було важко?
– Запам’ятайте: щоб ви не вживали протягом усього вечора, наприкінці святкування обов’язково «пошліфуйте» усе випите кальвадосом, віскі чи коньяком. Якщо протягом вечора ви вживали натуральні напої, а не сурогат чи порошкове «пійло», то наступного дня жодних болісних відчуттів не буде. Звісно, якщо не перебрати кількістю випитого. Я рекомендую придбати пляшечку димного, так званого торф’яного віскі, якого вам вистачить не на одне застілля, і яке додає фінальну родзинку завдяки своєму солодкуватому присмаку з відтінком торфу і диму. Тобто, випивши 100-150 грамів віскі, навіть після застілля із горілкою, ви зранку почуватимете себе нормально. Адже віскі – це напій на чистому ячмінному солоді, який виводить з організму зайві речовини, дуже швидко засвоюється і так само швидко виходить. Віскі, як і коньяки, варто пити у чистому вигляді при кімнатній температурі. Стосовно інших, менш поширених напоїв, таких як лікери, то я не рекомендував би їх вживати у чистому вигляді, хоча є любителі, які саме так роблять. Ці напої призначені, в основному, для коктейлів.
– Після святкового столу зазвичай залишається чимало відкоркованих, напівповних пляшок. Який напій скільки часу можна зберігати?
– За умови, якщо вина натуральні, то без вакуумного корка білі і рожеві вина можуть зберігатися максимум добу. А коньяки і віскі, якщо у вас залишилося не менше половини пляшки, можуть зберігатися відкритими близько п’яти років. Відсоток градуса, який міститься у напої, не дозволять їм зіпсуватися. Та й менталітет у нас такий, що коньяки та віскі відкоркованими довго не стоять.
– Фуршетний варіант святкування, до прикладу в офісі, теж має якісь особливості?
– Якщо ви організовуєте фуршет, то канапе, будерброди – це найкращі закуски. До ігристих вин рекомендую канапки із білого хліба, масла та червоної ікри. До червоного вина, особливо терпкого, найкраще подавати, до прикладу, салямі, тому що вона містить у собі велику кількість жиру, а вино – велику кількість тонінів, які розчиняють жир і створюють гармонію смаку. Не можна подавати салямі до білих вин. До білих напівсолодких та солодких вин найкраще підходять фруктові салати у будь-якому поєднанні. До коньяків та віскі краще смакують копченості: ковбаси, та ж салямі, сири. Ну, і стандартний набір, у англомовному середовищі це так зване правило чотирьох «С» – cognac, cigar, coffee, chocolate (коньяк, сигара, кава, шоколад).
– Для того щоб, просто вдома ввечері розслабитися, який напій порекомендуєте?
– Однозначно білі солодкі, не кріплені вина. Особливо, якщо воно виготовлені із пізніх чи заморожених сортів винограду. Також смачні ті, які виготовлені із підсушеного винограду та методом «посіто». А ще – токайські вина із благородних сортів винограду.
– На що варто звертати увагу при виборі напою?
– Головне – потрібно знати, що ви хочете, а професійний сомельє завжди обере той напій, який вас влаштує і за смаковими якостями, і за ціною. Важливо також для якого приводу ви обираєте напій. Якщо це на подарунок, то паралельно з якістю, варто зважати на упаковку, а якщо для себе, то можна обрати аналогічний напій, але зекономити на колекційному чи святковому оформленні. Самому теж можна підібрати напій, але потрібно добре орієнтуватися у брендах, країнах виробниках, сортах винограду... Єдине, що можу порадити: при виборі потрібного вам напою ніколи не керуйтеся брендом, керуйтеся лише власними смаками. Також звертайте увагу – ззаду, на етикетці вказується матеріал, з якого виготовлено напій. Якщо на пляшці вказано, що напій містить сухі виноматеріали, ароматизатори та інші добавки, то це свідчення того, що там немає нічого натурального окрім, хіба що, води. Разом із тим, не варто боятися вмісту у напої сульфідів. Ці речовини є в усіх винах, це консерванти, які продовжують термін зберігання.

_

Печінка гниє не від алкоголю, а від добавок, так званих спиртів-ратифікатів, тому якщо вже обираєте спиртні напої для святкового столу чи буденних посиденьок, то не скупіться придбати на кілька гривень дорожчий, але якісний напій, заради вашого ж здоров’я.

 

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую