ye-logo.v1.2

Дитина захворіла: що необхідно зробити до приходу лікаря?

Здоров'я 5050
Фото: Влад

Коли дитина почувається погано, для батьків — це завжди великий стрес. Однак, полегшити страждання малюка ще до приходу лікаря — обов’язок кожних мами чи татка. Для цього, звісно ж, потрібно знати, що можна робити до приходу лікаря, а чого — категорично ні.


Температура та висипання на тілі — ознака хвороби
Передусім, дорослим варто переконатися, що дитина справді хвора. Батькам потрібно звернути увагу на її поведінку, яка завжди змінюється, якщо дитина захворіла. Буває, що діти стають збудженими, вередливими, або навпаки, в’ялими, сонливими. Вони відмовляються від їжі, втрачають інтерес до ігор. Звісно, дитина старшого віку сама може розповісти, що її турбує, тому батькам необхідно розпитати малюка, що саме його непокоїть. Скарги можуть підтвердити наявність тієї чи іншої хвороби.
Часто на шкірі хворої дитини можуть з’являтися висипання різні за кольором та формою. Однією з ознак, котрі достовірно вказують на якесь гострозапальне захворювання, є підвищення температури тіла. Саме тому вдома завжди варто мати термометр для визначення температури.
Переконавшись у тому, що малюк справді хворий, не варто зволікати, а терміново викликати лікаря. Якщо захворювання важке — педіатричну бригаду швидкої допомоги.
До приходу лікаря дитину необхідно заспокоїти, покласти на ліжко, створити в домі спокійну атмосферу. Якщо є можливість, краще помістити дитину в ізольовану, добре провітрювану кімнату. Якщо дитина хоче пити, їй можна дати фруктового чи овочевого соку, чаю з лимоном, теплого молока чи мінеральної води.
Багато захворювань у дітей супроводжуються таким станом, який вимагає від батьків раціональних дій ще до приходу лікаря.
Висока температура
Наприклад, якщо в малюка температура тіла піднялася до 39 градусів, необхідно звільнити дитину від зайвого одягу, розтерти шкіру спиртом або з оцтом у співвідношенні 1:1. На лоб можна покласти змочені у холодній воді серветки. Також можна поставити дитині клізму, до якої входить таблетка анальгіну, розчинена в половині склянки кип’яченої води (температура 17-18 градусів).
Блювання
У дітей, особливо раннього віку, при будь-яких отруєннях може виникнути блювання. У таких випадках дитину треба покласти набік, дати достатньо пити і негайно викликати лікаря.
Втрата свідомості
Якщо в малюка паморочиться голова чи він втратив свідомість, дитину треба покласти на спину (без подушки), трохи підняти ноги. Важливо, щоб в кімнаті було свіже повітря. Шию та груди варто звільнити від одягу. Також можна обтерти обличчя рушником, змоченим холодною водою, піднести до носа ватний тампон з нашатирем.
Носова кровотеча
У дітей нерідко спостерігаються носові кровотечі, які можуть бути наслідком травми чи ознакою якогось захворювання (гострих респіраторних вірусних інфекцій, хвороб крові чи кровоносних судин). При носовій кровотечі дитині необхідно надати напівсидячого положення, притиснути крила носа до перегородки, покласти серветку, змочену холодною водою, на перенісся, а в носовий прохід, що кровоточить, вставити вату, змочену 3% розчином перекису водню.
Якщо у дитини виникає кровотеча через травму, найперше, що потрібно зробити - обробити рану 5% розчином йоду, накласти на рану стерильну марлеву пов’язку.
Біль у животі
Часто діти скаржаться на біль у животі. Їх причиною можуть стати функціональні розлади діяльності органів травлення або різноманітні захворювання (апендицит, гастрит, виразкова хвороба, ентероколіт, холецистит, харчові отруєння та інші). Якщо в дитини розболівся живіт, її необхідно покласти у постіль. Краще малюка не годувати, а напоїти чаєм чи кип’яченою водою. До приїзду лікаря не рекомендується давати дитині знеболюючі засоби (наприклад, шлункові краплі, беладонну, но-шпу та інші), тому що вони затушовують клінічну картину хвороби і утруднюють діагностику захворювань. Тих, які вимагають термінового хірургічного втручання. Не можна класти на живіт дитині грілку з гарячою водою.
Сторонні предмети в дихальних шляхах
Небезпечними для дитячого здоров’я можуть бути сторонні тіла, якщо вони потрапляють в дихальні шляхи (горіхи, квасоля, зернята соняшника, шматочки їжі, дрібні металеві та пластмасові вироби). Проникаючи в гортань, трахею чи бронхи, вони викликають сильний кашель, ядуху, посиніння обличчя. В окремих випадках видалити стороннє тіло з дихальних шляхів вдається, якщо нахилити дитину вниз і обережно постукати по спині. Якщо ж видалити предмет таким чином не вдалося, необхідно терміново викликати бригаду швидкої допомоги або самостійно доставити дитину до лікувального закладу.
Зупинка дихання чи серця
Іноді життя дитини повністю залежить від уміння батьків швидко та правильно надати допомогу до приходу лікаря. Наприклад, якщо в дитини зупинилося дихання або серцева діяльність. В першому випадку малюкові потрібно терміново зробити штучне дихання. Для цього дитя слід покласти на спину, підклавши під шию валик, затиснути ніс і вдихати в рот повітря з частотою 20-25 разів на хвилину до появи самостійного дихання.
Якщо ж в дитини зупинилося серце, разом зі штучним диханням треба проводити його масаж, ритмічно надавлюючи долонею на нижню частину грудини. Співвідношення дихальних рухів і надавлювань на грудну клітку має бути 1:4 (тобто, на кожний вдих – чотири надавлювання).
Коли в дитини відновилося дихання та серцева діяльність, її необхідно терміново доставити до лікарні.


Наш консультант – Людмила НЕБЕСНА, головний лікар обласного центру здоров’я.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую