ye-logo.v1.2

Декларація з лікарем - що варто знати перед підписанням

Здоров'я 9448
Підписати декларацію можна буде і з липня, але затягувати не варто
Підписати декларацію можна буде і з липня, але затягувати не варто. Фото: life.pravda.com.ua

З квітня стартує національна кампанія «Обери собі лікаря й підпиши з ним декларацію»

Про те, як правильно це зробити, розповідає Ольга Трач, головний спеціаліст з питань первинної медицини відділу лікувально-профілактичної допомоги населенню Департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації.

— Ольго Володимирівно, поясніть, що це таке — декларація?

— Це документ, який підтверджує, що пацієнт хоче обслуговуватися саме у цього лікаря. Так, підписуючи декларацію з конкретним лікарем, ви повідомляєте державу (новостворену Національну службу здоров'я), що
плата за ваше медичне обслуговування має надходити саме у цей медичний заклад. Декларація не є юридичним документом і не підписується раз і на все життя.

— Тобто, у будь-який момент можна укласти декларацію з іншим лікарем?

— Так, якщо вас не влаштовує лікар або ви змінили місце проживання, можете укласти декларацію з іншим лікарем. Разом з тим попередня анульовується автоматично.

— Як правильно укласти декларацію? Куди звертатися?

— Спершу визначтеся щодо лікаря. Це може бути ваш дільничний терапевт чи сімейний лікар, але прив'язка до місця проживання не обов'язкова. Ви можете обрати будь-якого лікаря, якому довіряєте. Визначилися з лікарем — можна укласти з ним декларацію. Усі лікарі, які працюють в закладах охорони здоров'я на первинному рівні надання медичної допомоги (сімейні лікарі, терапевти та педіатри), підписують контракт з Національною службою здоров'я. А пацієнти підписують декларацію з лікарями. Важливо: заклад, в якому працює обраний вами лікар, має бути обов'язково підключений до Національної електронної системи охорони здоров'я (eHealth). Про це можна дізнатися у реєстратурі обраного закладу чи у самого лікаря. Сьогодні уже майже усі заклади області підключені до цієї системи.

— Щоб підписати декларацію, доведеться збирати якісь підписи, ставити печатки?

— Ні, нічого цього не потрібно. Декларація укладається в електронному вигляді. Для того, аби її підписати, потрібно мати із собою паспорт, ідентифікаційний код та мобільний телефон. Для дитини (якщо підписуєте угоду з педіатром) ще потрібно свідоцтво про народження. Може так статися, що хтось не має мобільного телефону. Не біда, у такому випадку слід мати ще фотокартку. Ваші дані та номер телефону внесуть у систему eHealth. Це може зробити особа, яку визначить лікувальний заклад: реєстратор, медсестра, фельдшер чи сімейний лікар. Тож зверніться у реєстратуру, і вас скерують, до кого звернутися. Ніяких бланків, підписів, печаток не потрібно. Після введення даних пацієнт отримує на мобільний телефон повідомлення з кодом для підвердження. Коли всі дані внесені в електронному варіанті, декларацію роздруковують. Пацієнт уважно звіряє усі дані. Якщо все правильно, декларацію підписують у двох примірниках: один залишається в лікувальному закладі, інший — у пацієнта.

— Яка інформація вноситься до декларації?

— Дані про пацієнта: прізвище, ім’я й по батькові, дата народження, адреса проживання і реєстрації, паспортні дані, ідентифікаційний код, для дитини — номер свідоцтва про народження. І також — дані лікаря, у якого пацієнт обслуговуватиметься. Ніякої інформації про стан здоров’я у декларації немає.

— До кого звертатися, якщо лікар, до якого записалися, захворів чи пішов у відпустку? Або ж якщо захворіли в іншому місті?

— Без медичної допомоги не залишитеся. Вас прийме інший лікар чи черговий лікар. Якщо ж ви перебуваєте в іншому місті і вам потрібна допомога, звертайтеся до найближчого закладу первинної медичної допомоги. А Національна служба здоров’я стежитиме за тим, який лікар скільки прийняв пацієнтів. Оскільки усі дані будуть в електронному вигляді, то це буде нескладно. Таким чином забезпечуватиметься отой принцип «гроші за пацієнтом».

— Чи може лікар відмовити пацієнту у підписанні декларації?

— Лише в одному: якщо лікар набрав певну кількість пацієнтів. Для сімейного лікаря це 1800 пацієнтів, для терапевта — 2000, для педіатра — 900. У сільській місцевості сімейний лікар може обслуговувати до 2000 пацієнтів.

— В нашій області лікарів первинної ланки вистачає?

— У сільській місцевості існує деякий дефіцит лікарів. Однак сьогодні громади шукають стимули, щоб залучити лікарів у сільську місцевість. Насамперед, забезпечують житлом, відшкодовують вартість доїзду тощо. Тож лікарів вистачить на усіх, ніхто без медичної допомоги не залишиться.

— Тривалість цієї кампанії обмежується трьома місяцями?

— Підписати декларацію з лікарем можна і після липня. І взагалі, це — процес постійний, адже люди змінюють місце проживання, переїжджають в інше місто, в інший мікрорайон. Але все ж радимо не відкладати підписання декларації. Адже з липня має змінитися система фінансування первинної ланки надання медичної допомоги.

— Є люди, які не можуть прийти до лікувального закладу: люди похилого віку, хворі, інваліди. Як їм бути?

— За них декларацію може підписати уповноважена особа: діти, онуки, сусіди, соціальні працівники. Треба мати власні документи та тієї людини, за яку підписують декларацію.

— Які послуги людина отримає безкоштовно після підписання декларації?

— Власне, все те, що й досі. Це — прийом, консультація, діагностика та призначення лікування лікаря первинної ланки, спостереження хронічних хворих, профілактичні огляди, виписуваня рецептів, листків непрацездатності та скерувань до вузьких спеціалістів. Також, як планується, — загальні аналізи крові, сечі, вимірювання артеріального тиску, кардіограма, швидкісні тести на вагітність, Віл/СНІД та вірусний гепатит. А ось видача ліків сюди не входить.

Читайте також: Як обрати сімейного лікаря: покрокова інструкція

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую