ye-logo.v1.2

Як обрати сімейного лікаря: покрокова інструкція

Здоров'я 5848
Наразі процес вибору лікаря і укладення договорів – у пілотному режимі
Наразі процес вибору лікаря і укладення договорів – у пілотному режимі. Фото: nezhatin.com.ua

Лікарі обласного центру ще не готові підписувати декларації з пацієнтами.

Завдяки Закону України №6327 «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів» кожен українець може обрати собі лікаря не прив’язуючись до приписки, проживання та розміру хабара. А гроші за ваше медичне обслуговування заплатить держава.

Поки приписна кампанія (процес вибору лікаря і укладення договорів) триває у пілотному режимі. А дата початку всеукраїнської кампанії буде визначена після того, як закон підпише Президент. Наразі хмельничанам радять визначатися з сімейним лікарем, з яким у майбутньому буде укладений договір.

«Поки що ми зробили лише перший крок у цій системі – зареєстрували наші центри первинно медико-санітарної допомоги і найближчим часом спробуємо зареєструвати лікарів. Ми стикнулися з проблемою, адже кожен лікар повинен мати електронний підпис, який має бути акредитований центрами сертифікації ключів. Лише після реєстрації лікарів у системі eHealth, пацієнти зможуть підписувати декларації з обраними сімейними лікарями», - каже начальник міського управління охорони здоров’я Борис Ткач.

Наразі посадовець радить містянам визначатися з лікарем, який в майбутньому буде отримувати зарплату в залежності від кількості пацієнтів, яких він обслуговує.

«Щодо вибору лікаря, то рекомендацій тут немає. Поцікавтеся у родичів, сусідів, друзів, колег – можливо, у них був позитивний досвід у амбулаторії сімейної медицини або поліклініці, яка підходить вам географічно», - каже Борис Васильович.

Чиновник каже, що своєрідний рейтинг лікарів з’явиться після того, як пацієнти будуть підписувати декларації з лікарями. «По кількості угод ми зможемо зробити невеликий рейтинг лікарів міста, що зможе в подальшому допомогти пацієнтам визначитися з спеціаліста», - каже Борис Ткач.

До речі, у МОЗ склали покрокову інструкцію щодо вибору сімейного лікаря:

Крок 1 – визначіться з лікарем.

Крок 2 – підпишіть декларацію.

Документи, які знадобляться для підписання угоди з лікарем, – ваш паспорт та ідентифікаційний номер. Якщо ж ви підписуєте декларацію з педіатром (чи сімейним лікарем, який буде обслуговувати вашу дитину), то також знадобиться свідоцтво про народження дитини та документи (паспорт та код) обох його батьків або опікунів.
Декларація підписується безстроково, тобто вам не потрібно буде перепідписувати її щороку. З іншого боку, якщо ви вирішите підписати угоду з іншим лікарем, ви зможете зробити це у будь-який час.

Крок 3 – звертайтесь при першій необхідності.

Ви зможете звертатись до вашого лікаря з будь-якими питаннями, пов’язаними зі здоров’ям. Крім безпосереднього обстеження і лікування, лікарі первинної ланки в разі необхідності будуть також видавати направлення до вузькопрофільних спеціалістів, виписувати рецепти на ліки, в т.ч. які підпадають під програму «Доступні ліки» (безкоштовні ліки в аптеці, за які платить держава), та будь-які медичні довідки, наприклад, до басейну тощо.

Крок 4 – не давайте хабарів.

У 2018 році заклад, в якому працює сімейний лікар, почне отримувати пряму річну оплату за обслуговування кожного пацієнта, який уклав з ним договір. Планується, що у 2018 році середня виплата на первинній ланці складе близько 370 гривень на одного пацієнта, у 2019 - 450 гривень.

За цими тарифами закладам первинної медичної допомоги буде платити держава — саме для того, щоб у медичних працівників були гідні зарплати і щоб ці гроші не платили пацієнти, як це відбувається зараз. Тож йдучи до лікаря, пам’ятайте, що це не безкоштовна послуга, за яку ви маєте покласти «подяку» в кишеню лікарю. Це медична послуга, за яку заплачено з ваших податків.
Інструкції для лікаря та пацієнта ви можете переглянути на платформі еHealth: Кроки для лікаря, Кроки для пацієнта.
Зразки декларації тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Медики попереджають про нові віруси грипу із серйозними ускладненнями.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую