ye-logo.v1.2

Десятеро людей, яких вкусили кліщі, інфіковані небезпечною хворобою

Здоров'я 7055
У хвойних лісах кліщі не водяться
У хвойних лісах кліщі не водяться. Фото: автора

Постраждалі інфіковані хворобою Лайма.

На початку тижня медики зафіксували на Хмельниччині десять випадків укусів кліщів. Нині виявилося, що усі ці особи інфікувалися хворобою Лайма.

«Чотири випадки інфікування зафіксували у Кам’янець-Подільському районі, три у місті Хмельницький, по одному у Дунаєвецькому, Городоцькому та Ізяславському районах. Дітей серед них немає. Пацієнтам призначено відповідне лікування», - повідомила завідуюча відділом організації епідеміологічних досліджень Хмельницького обласного лабораторного центру МОЗ України Тетяна Федак.

Нагадаємо, легковажити укусом кліща не варто, адже він може викликати дуже небезпечне захворювання, яке, насамперед, вражає серце, нервову систему та опорно-руховий апарат. «Найпоширенішою серед інфекцій, яку передають кліщі, є хвороба Лайма. Це захворювання має досить важкий перебіг, адже відбувається ураження різних органів та систем (шкіри, серця, суглобів, нервової системи, органів зору). Інкубаційний період триває від 7-10 днів до 6 місяців і більше», - розповідає завідувач відділення особливо небезпечних інфекцій держустанови «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України" Віталій Овчарук.

Медики розповідають, що кліщі відчувають жертву ще в 30-50 метрів від себе. Ні група крові, ні закритий одяг, ні спеціальні аерозолі – не перешкода для них.

«Якщо ви зібралися відпочити на природі, одягніть краще світлий тісний одяг на манжетах. На ньому краще видно комах, а манжети перешкоджають потрапляти кліщам на відкриту шкіру. Не слід забувати про шкарпетки та головні убори», - рекомендує Віталій Овчарук.

Медик каже, що найчастіше жертвами кліщів стають люди з коротким волоссям. На довгому волоссю ці комахи не втримуються.

«Кліщі підстерігають свою жертву на широколистих деревах, які є і в паркових зонах, і в лісовій місцевості. На хвойних деревах вони не водяться. За своїми спостереженнями можу сказати, що люди, які відпочивають у парках, приміських зонах та на дачних ділянках часто стають жертвою укусів кліщів», - каже Віталій Володимирович.

А ще медик розповів, що найбільша активність цих комах спостерігається у двох періодах: травні-червні та вересні-жовтні. В цей період кліщі особливо активні, адже у цей час у них період розмноження, а це значить, що їм потрібно напитися крові з теплокровних тварин або людей.

«Нинішня ситуація з укусами кліщів є лише затишшям перед бурею. Найближчим часом ми спостерігатимемо іншу картину», - каже медик.


Що треба робити при виявленні кліща, який присмоктався?
Якщо є можливість, треба звернутися до найближчого травмпункту: лікарі видалять кліща, оброблять місце укусу та порадять, що робити далі.
Якщо ви видаляєте кліща самостійно, дотримуйтеся наступних рекомендацій:
• вилучати кліща треба дуже обережно, намагаючись не розчавити його;
• для вилучення кліща можна скористатися медичним пінцетом, спеціальним пристроєм, що продається в аптеках (гачком, пластиною з вузьким отвором), або ж петлею, самостійно виготовленою з нитки;
• кліща треба захопити ближче до голови, витягати повільно, перпендикулярно шкірі, при цьому погойдуючи або злегка обертаючи;
• якщо кліща вилучено повністю, рану слід обробити антисептиком (5% спиртовий розчин йоду, спирт медичний тощо);
• якщо хоботок кліща обламався та залишився в шкірі, його видаляють стерильною голкою, ранку обробляють антисептиком, руки ретельно миють з милом;
• збережіть кліща, якого витягли, живим: покладіть у невелику ємність, поруч — вологу ватку, та щільно закрийте.


Для визначення попадання збудника в організм людини, необхідно провести дослідження кліща, який вкусив. Таке дослідження проводять у лабораторії ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України за адресою м. Хмельницький, вул. Храновського, 12 (неподалік автостанції №5). Після цього приймається рішення щодо обстеження та лікування постраждалого.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую