ye-logo.v1.2

Який кашель сигналізує про бронхіт?

Здоров'я 7368
"Є нові вакцини в пігулках, завдяки яким можна провести курс імунопрофілактики бронхіту, зменшити частоту захворювання та уникнути ускладнень", - каже лікар Алєшко
"Є нові вакцини в пігулках, завдяки яким можна провести курс імунопрофілактики бронхіту, зменшити частоту захворювання та уникнути ускладнень", - каже лікар Алєшко. Фото: shutterstock.com

До цієї хвороби не можна ставитися легковажно.

Лікар-пульманолог вищої категорії обласної лікарні, кандидат медичних наук Анатолій Алєшко розповів «Сімейній газеті» про основні симптоми, методи лікування та профілактику хронічних обструктивних захворювань легень.

– Анатолію Петровичу, надворі стало прохолодніше, чи частіше пацієнти звертаються зі скаргами на кашель?

– Звичайно, випадки гострих респіраторних вірусних захворювань почастішали, є й випадки грипу. ГРВІ та грип провокують загострення обструктивних бронхітів та пневмонії. Влітку люди рідше хворіють на хронічні обструктивні захворювання легень. Неускладнені зовнішні бронхіти, які супроводжуються періодичним сухим кашлем, нічим негативним здоров’ю не загрожують, а ось хронічне обструктивне захворювання легень – це хвороба, яка разом із бронхіальною астмою призводить до важких змін в організмі, інвалідності та можливої смерті.

– Чи захищає вакцинація проти грипу від виникнення бронхіту?

– Щеплення проти грипу слід провести за 3-4 тижні до спалаху епідемії, аби результат був втішний. Організм має виробити антитіла до отриманої вакцини. Найгірше, коли щеплення зроблене невчасно, тобто у спалах захворювання. Тоді дуже високий ризик захворіти на грип, а якщо ще й отримати у цей час вакцину, то для організму це подвійний стрес. Обов’язковою є вакцинація для людей, які хворіють на цукровий діабет, мають хронічні обструктивні захворювання легень та схильні до пневмонії. Не слід зволікати зі щепленнями проти грипу людям, які працюють у великих колективах: педагогам, водіям, кондукторам, продавцям.

– Які основні симптоми бронхіту?

– Самостійно розпізнати хворобу непросто. Тому, найперше, слід проконсультуватись у лікаря. Він за допомогою фонендоскопа, прослухає легені, визначить, чи це дійсно бронхіт, а не пневмонія, туберкульоз чи онкологічні захворювання легень, адже симптоми у цих захворювань схожі. Головне – нічого не пропустити, вчасно дослідити хворобу й почати лікування. Якщо потрібно, лікар скерує на флюорографічне обстеження й рекомендуватиме здати для проведення аналізів мокротиння. Якщо тривалий час тримається температура тіла 37,2, виникає пітливість, особливо у нічний час, втрачається вага та не припиняється сухе покашлювання – ці симптоми більше характерні для туберкульозу. Продуктивна мокрота сигналізує про обструктивний бронхіт. Прикро, але в наших людей на першому місці самолікування, яке є неправильним та неефективним. Тому бронхіт, який виник вперше, може набути хронічної форми або перейти в пневмонію. Віруси прокладають дорогу бактеріям. Якщо впродовж трьох-чотирьох днів застуда не відступає, то, ймовірно, що стартувало бактеріальне ускладнення. Згідно з епідеміологічними дослідженнями, які проводилися в області, кожен 40-й житель має хронічну форму обструктивного бронхіту. Якщо хворим на бронхіальну астму слід уникати алергенів-подразників, то хронічний обструктивний бронхіт ніколи повністю не «відпускає» бронхи. Він потребує постійного спостереження та прийому необхідних препаратів.

– Яким має бути лікування цього захворювання?

– Є нові вакцини в пігулках, завдяки яким можна провести курс імунопрофілактики бронхіту, зменшити частоту захворювання та уникнути ускладнень. Насправді ліків проти цього захворювання дуже багато, але призначати їх має лікар. Наше населення більше довіряє радіо, телебаченню та інтернету. Вони купують вдало рекламовані, проте неякісні сиропи від кашлю, які підходять не кожному. До складу цих препаратів входять компоненти, які не покращують стан здоров’я, а навпаки, його погіршують. Тому, лікування усіх органів та систем має відбуватися за вказівками лікаря.
Є низка народних засобів проти бронхіту, проте самостійно вони з хворобою не впораються. Особливої популярності набуло лікування борсуковим жиром, мовляв, він чинить позитивну дію на бронхи. Зауважу, що його можна успішно замінити свинячим салом, й буде менше шкоди на печінку. В організмі людини немає необхідних ферментів, щоб перетравити борсуковий жир. До речі, це також стосується арахісу та оливкової олії. Наш організм не готовий сприймати ці продукти. Варто бути обачними, коли купуєте для профілактики бронхітів корінь женьшеню, адже недобросовісні продавці продають замість нього корінь лободи. Це ж стосується й борсукового жиру, адже ніхто не знає, з якого синтетичного мастила він зроблений. Загалом, жир необхідний для організму людини, але не борсуковий. Сучасне лікування хронічного обструктивного бронхіту прописане у міжнародних протоколах, яке включає інгаляції зі спеціальними препаратами, які відкривають бронхи й не шкодять здоров’ю, та комбіновані препарати європейського рівня. Лікування бронхіту має бути комплексним.

– Розкажіть про основні профілактичні заходи, аби уникнути цього захворювання.

– Найперше, це – здоровий спосіб життя та відмова від куріння. Телебачення пропагує електронні сигарети, мовляв, вони допоможуть позбутися звички курити, але це ще більше зло, ніж звичайна цигарка. Ці сигарети провокують хімічний розпад легень. У нейрохірургічному відділенні вже були пацієнти з травмами лицьового черепа, які постраждали від розриву в руках цих сигарет. Американські електронні сигарети коштують понад 500 доларів, а наші люди купують дешеві китайські аналоги й потім страждають через власну недбалість. Не менш шкідливими є кальяни. Холодний дим, який вони продукують, потрапляє ще глибше у легені, ніж тютюновий. Якщо ви вирішили покінчити з курінням, не шукайте альтернативи, подбайте про свій організм. І найголовніше правило – не відкладайте візит до лікаря та не займайтеся самолікуванням.

Катерина СТУЧІНСЬКА.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую