ye-logo.v1.2
29 Вересня, 2020

Тест на коронавірус: скільки коштує, кому та де роблять у Хмельницькому

Здоров'я 27511
Декілька комунальних закладів роблять тести на коронавірус
Декілька комунальних закладів роблять тести на коронавірус. Фото: колаж автора

У багатьох лікарнях області роблять тестування.

Статистика інфікування COVID-19 щодня зростає як на Хмельниччині так і в Україні. Все більше людей здають ІФА або ПЛР-тести, аби пересвідчитись чи наявний вірус або антитіла до нього. Не всі розуміють, у чому ж різниця між цими тест-системами, скільки вони коштують та які лабораторії області їх здійснюють. Ми ж спробували у цьому розібратись та детально зупинитись на кожному із перелічених пунктів.

Види тестів та кому їх проводять

Єдиний вид тестів який дає підстави для встановлення діагнозу «COVID-19» - це ПЛР дослідження.

За даними Центру громадського здоров'я, імуноферментний аналіз (далі ІФА)— це вид аналізу, за допомогою якого виявляється комплекс «антиген — антитіло», який виробляється коли організм уражений вірусом. Метод ІФА-тестування визначає імуноглобуліни двох типів: M і G. Якщо виявляється M, то це говорить про гострий процес захворювання, якщо G — то людина перехворіла або інфікувалася вірусом і виробилися антитіла до цього захворювання.

ІФА-тести дозволять розвантажити систему діагностування COVID-19 та підвищити її ефективність, однак для встановлення діагнозу залишається виключно результат ПЛР (лабораторна діагностика).

У Центрі громадського здоров'я повідомляють, що ІФА-тестування може проводитися пацієнтам із симптомами COVID-19, пацієнтам з пневмонією, контактним особам, особам, що потребують планової госпіталізації та/або операції, медичним працівникам, які працюють з хворим на COVID-19, працівникам лабораторій, які обробляють зразки на COVID-19, працівникам патологоанатомічних, судово-медичних бюро, відділень, які приймають участь у розтині тіла, в тому числі взятті зразків секційного матеріалу, працівники Національної поліції, Національної гвардії, Держприкордонслужби та іншим медичним та фармацевтичним працівникам.

Якщо ІФА-тестування виявить у людини антитіла, вона повинна буде здати зразок для ПЛР діагностики.

Відмінність ІФА-тестів від ПЛР та експрес-тестів

Для ІФА-тестування необхідні лабораторні умови та спеціальне обладнання. При цьому аналізують сироватку крові, а не саму кров, як у випадку з експрес-тестами, і не матеріали мазків, як у випадку ПЛР. ІФА-тест виявляє імунну реакцію на вірус — рівень антитіл. Експрес-тести також виявляють антитіла в організмі як відповідь на антиген, проте мають низьку чутливість та специфічність порівняно з ІФА-тестами.

ПЛР-дослідження виявляє вірус, тобто його генетичний матеріал. Таким чином, позитивний результат ІФА-тесту буде додатковою підставою для ПЛР-дослідження.

Рекомендації щодо підготовки до тестування. Фото: phc.org.ua

Кому роблять безкоштовне тестування на коронавірус

Як повідомив заступник голови Хмельницької обласної державної адміністрації Роман Примуш, безкоштовний ПЛР-тест проводить Хмельницький обласний лабораторний центр. Здійснюється він на безоплатній основі:

- людині із ознаками пневмонії і з направлення на тестування;
- особі з підозрою на коронавірус, тобто вона має симптоми, і з направленням сімейного лікаря;
- контактним особам на 14 день після ізоляції;
- медпрацівникам, особам, які йдуть на планову госпіталізацію, працівникам силових структур, військовослужбовцям.

Загалом платне тестування роблять тільки тоді, коли то є ініціатива самої особи.

«В обласному центрі тестування ПЛР здійснюють у Хмельницькому обласному лабораторному центрі та лабораторії міського перинатального центру. Є і приватні лабораторії, де роблять забір, але везуть біоматеріали в інші регіони. Висновки усіх цих лабораторій можуть бути використані для подорожей закордон чи інших необхідних випадків. Тобто, всі вони є верифіковані референт-лабораторією у Києві або нашою обласною лабораторією», - зазначив Роман Примуш.

За його словами, є в області 18 лабораторій, які проводять ІФА-тестування. Вони є у більшості центральних районних лікарень, Хмельницькій міській та обласній лікарнях. Немає таких лабораторій в Ізяславському, Віньковецькому, Дунаєвецькому, Білогірському, Городоцькому, Полонському, Красилівському та Теофіпольському районах. Однак там медзаклади уклали договори з лікарнями інших районів і туди безпосередньо везуть біоматеріал.

«Нещодавно обласний лабораторний центр опублікував оголошення, що проводить ПЛР-тест платно тільки громадянам, які повернулись із закордону й встановили додаток «Дій вдома». Поясню чому так сталося. Лабораторний центр усі безкоштовні тести проводить на тест-системах, які надає держава, а платні – на тест-системах, які закупив самостійно. Так от, останні закінчувались і їх саме закупляли, тому встановили такі обмеження. За наявною інформацією ці системи закуплені і платні дослідження продовжують роботи. Але наголошую, що в області є й інші лабораторії, які проводять платні дослідження і можна звернутись до них, особливо, коли обласний лабцентр завантажений, а це зараз дуже часто буває», - відзначив Роман Примуш.

Комунальні та державні установи у Хмельницькому, де роблять платне дослідження на COVID-19

Державна установа Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ  здійснює ПЛР та ІФА -тестування. Вартість ПЛР - 836 гривень. Попередній запис не потрібен. Забір матеріалу здійснюють з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 16.00 години. Результати надходять протягом 48 годин. Адреса: місто Хмельницький, вулиця Храновського, 12. Платний ПЛР- тест роблять тільки тим особам, які перетнули кордон і встановили додаток «Дій вдома». Довідки за телефоном (0382) 65-77-64, (0382) 67-29-70.

Лабораторія хмельницького перинатального центру здійснює ІФА та ПЛР-тестування. Вартість ПЛР - 580 гривень. Для проходження дослідження потрібно попередньо записатись за номером телефону (093) 500-11-17. Результати видають на наступний день після 15.00. Адреса: місто Хмельницький, вулиця Хотовицького, 6 (щоб потрапити в лабораторії заходити в приміщення перинатального входити не потрібно, вхід з боку). Забір біоматеріалів здійснюється з понеділка по четвер з 8.00 до 10.00.

 Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр  на базі поліклініки №4 робить лише ІФА-тест. Адреса: вулиця Молодіжна, 9. Розклад роботи з 8:00 - 19:00 з понеділка по п’ятницю. Приймальня центру - (0382) 71-83-35, реєстратура поліклініки - (0382) 67-00-15.

 Хмельницька міська лікарня робить лише ІФА-тест. Адреса: провулок Проскурівський, 1. Телефон: (0382) 79-40-96.

У всіх вище перелічених закладах охорони здоров'я, всі охочі здати ІФА-тест на коронавірус можуть на платній основі навіть без звернення до сімейного лікаря. Орієнтовна вартість від 160 до 200 гривень.

Нагадаємо, що тестування на COVID-19 роблять і приватні лабораторії міста та області. Вартість їх послуг варто уточнювати у кожної окремо. 

Читайте також:  Нові правила карантину: у міністерстві повідомили, як запроваджуватимуть «кольорові» зони

 

 

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини

Інформація з інших ресурсів

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую