ye-logo.v1.2

Цукровий діабет: симптоми, діагностика На правах реклами

Здоров'я 2717
Нерідко хвороба виникає після перенесеної інфекції
Нерідко хвороба виникає після перенесеної інфекції. Фото: aboluowang.com

У нашому столітті цукровий діабет вже починають називати епідемією. За прогнозами, до 2040 року в світі очікується збільшення кількості хворих до 640 мільйонів. Але завдяки ранній діагностиці захворювання можна «тримати в узді», істотно продовжуючи термін і покращуючи якість життя кожного діабетика.

При цукровому діабеті (ЦД) I типу організм відчуває дефіцит інсуліну – гормону підшлункової залози. Дебют ЦД I типу буває гострим і становить небезпеку для життя. Нерідко хвороба виникає після перенесеної інфекції, тому часто ЦД I типу починається восени або навесні.

Симптоми діабету I типу: сухість шкіри, рум'янець на щоках, гучне дихання з запахом ацетону на видиху, задишка. Аналіз крові на глюкозу показує її надлишок – гіперглікемію.

При цукровому діабеті II типу вироблення інсуліну порушується на тлі зниження чутливості до нього. Це відбувається по ряду причин, причому однією з найголовніших є ожиріння. При цьому виді діабету з'являється нечутливість до глюкози, яка може відрізнятися за ступенями і супроводжуватися також різними за інтенсивністю порушеннями виробництва організмом інсуліну.

Симптоми діабету II типу: загальна слабкість, відчуття втоми, апатія, збільшення об'єму сечі, постійна спрага, нічні судоми в ногах. Найчастіше захворювання дебютує після 40 років, особливо на тлі ожиріння, артеріальної гіпертензії (підвищений тиск).

Діабет – грізна хвороба, небезпечна важкими ускладненнями: погіршення зору аж до сліпоти, ураження нирок, виразки на ногах (синдром діабетичної стопи – СДС), при яких іноді необхідна ампутація. Також страждає серцево-судинна та урогенітальна системи, а також зуби (пародонтоз).

Тому вкрай важливо «зловити» захворювання на ранній стадії, щоб відразу ж почати ефективну терапію та дієту – це дозволить не допустити розвитку серйозних ускладнень.

Які аналізи потрібні для діагностики діабету

Діабет діагностується по аналізах гормонів, а також біохімічними аналізами крові та сечі. Щоб визначити діабет як такий, здається кров на глюкозу, глікозильований гемоглобін і фруктозамін. А щоб відрізнити ЦД I типу від ЦД II типу, проводиться глюкозотолерантний тест (інсулін, глюкоза, С-пептид).

ВАЖЛИВО! Глюкозотолерантний тест потрібно здавати суворо натщесерце. Після останнього прийому їжі повинно пройти не менше 8 годин. Спочатку беруть першу порцію крові, а потім, через дві години, пацієнту дають випити водний розчин глюкози, після чого кров беруть ще раз.

Якість життя з цукровим діабетом повністю залежить від того, наскільки строго пацієнт дотримується лікарських рекомендацій щодо лікування і профілактики. В першу чергу необхідно контролювати рівень глюкози в крові – для цього використовується прилад глюкометр. Також потрібно збалансовано харчуватися, щоб не допускати «перекосів» кількості тих чи інших поживних речовин (особливо вуглеводів). А ось від занадто інтенсивних фізичних навантажень краще відмовитися на користь помірної фізичної активності.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую