ye-logo.v1.2

Чи варто приймати вітаміни та імуностимулятори, щоб зміцнити імунітет

Здоров'я 10634
Часто у період міжсезоння люди неконтрольовано починають вживати вітамінні комплекси та імуностимулятори
Часто у період міжсезоння люди неконтрольовано починають вживати вітамінні комплекси та імуностимулятори. Фото: ілюстративне pixabay.com

Лікар-імунолог розповіла про сезонні ГРВІ та аптечні вітаміни.

Чи то нав'язлива реклама синтетичних вітамінів та імуностимуляторів, чи “сарафанне” радіо сприяють тому, що чимало людей вірять, що власний імунітет слід зміцнювати за допомогою чарівних пігулок. Пропивши їх курсом у міжсезоння, нібито можна оздоровитися і не боятися ГРВІ, грипу і навіть ковіду. І так думають багато наших співвітчизників. Лікар-імунолог Галина Грановська розвіює ці міфи.

Спеціальних методик зміцнення імунітету не існує

«На здоров’я всього організму, і зокрема його імунітету, працюють правильний спосіб життя, рухова активність, збалансоване харчування, достатній сон, філософське ставлення до життя та його викликів, спілкування з приємними людьми, соціальна реалізованість, наявність хобі, загартовування… – каже лікар. – А спеціальних методик зміцнення імунітету не існує. Якщо привчати себе до такого алгоритму життя з молодого віку, то і тіло, і душа будуть вдячні до старості. Звісно, фізичні навантаження та загартовування мають бути адаптовані до фізичного стану та віку людини. Але стиль життя – це стиль всього життя загалом, і він має працювати на здоров’я та довголіття».

Чи потрібно допомагати організму у міжсезоння імуностимуляторами?

Галина Віталіївна наголошує, що це не лише не потрібно, але й небезпечно. «Імуностимулятори – це препарати з недостатньою доказовою базою щодо їхньої ефективності та безпеки, – пояснює спеціаліст. – Терапія препаратами з групи імуностимуляторів може проводитися тільки лікарем з досвідом роботи з цими препаратами і лише за чіткими показами. У жодному разі їх не можна використовувати як так звану сезонну терапію».

Якщо ж говорити про роль вітамінних комплексів у справі зміцнення імунітету, щоб не захворіти на вірусні інфекції, то тут лікар стверджує: «Більшість вітамінів беруть участь безпосередньо у процесах життєдіяльності клітин, активуючи, так би мовити, обмін речовин у них. Певною мірою вони можуть покращувати й роботу імунітету. Але вплив вітамінів саме на рівень активності імунної системи настільки незначний, що їх прийом не може забезпечити профілактичний ефект щодо вірусів з групи ГРВІ».

Коли ж потрібні аптечні вітаміни?

«Вітамінні комплекси варто вживати лише тоді, коли звичний раціон людини збіднений на вітаміни, – наголошує Галина Грановська. - А це практично неможливо за умови нормального харчування. Наша національна кухня надзвичайно багата на усі необхідні компоненти – від білків, жирів, вуглеводів і клітковини до мінералів та вітамінів. Таким чином, нормально харчуючись, відповідно до національних традицій, українець практично не має шансів зіткнутися з дефіцитом вітамінів. У деяких випадках вітаміни використовуються при хворобах нервової системи та при анеміях, що розвиваються у людей з атрофією слизової шлунка, але в цих конкретних випадках йдеться саме про лікування, а не про профілактику. Вітаміни можуть додати життєвих сил та енергії в період міжсезоння, забезпечуючи більшу витривалість та працездатність, але не варто зловживати ними як «стимуляторами життя». Адже за будь-якою стимуляцією має слідувати відпочинок та відновлення ресурсів. Нині лікарі багатьох спеціальностей проявляють цікавість до вітаміну D, оскільки він демонструє набагато більше ефектів, ніж вважалось раніше. Але й цей препарат можна приймати лише під контролем лікаря, тому що передозування та накопичення вітаміну D в організмі може мати руйнівні наслідки».

«Ідея не хворіти на ГРВІ – хибна та антифізіологічна»

Щодо того, чи можливо настільки зміцнити імунітет, щоб не хворіти на ГРВІ, лікар зазначає, що загалом ідея не хворіти – хибна та антифізіологічна. «Людина має час від часу хворіти на ГРВІ, – підкреслює імунолог, – тому що саме віруси групи ГРВІ, що не становлять небезпеки для організму, працюють тренерами для нашої імунної системи. Тому може йтись не про сам факт захворювання на черговий вірус з групи ГРВІ, а про те, як саме протікає недуга: чи нормально триває запальний процес, чи повністю людина одужує, яка тривалість захворювання, чи є бактеріальні або грибкові ускладнення. Якщо на ці запитання буде відповідь: «Все йде нормально», то людині не варто пред’являти претензії до свого імунітету, що він не забезпечує повного захисту від захворювань. Повний захист від ГРВІ – утопія, намагатись забезпечити собі цей стан неправильно і недосяжно».

Вакцинація не завадить

Якщо є можливість вберегтися від хвороби та її наслідків, зокрема від грипу та ковіду, шляхом вакцинації, то цією нагодою нехтувати не варто. «Як демонструє життя, вірус з групи ГРВІ може перетворюватися на проблему світового масштабу. І треба реально оцінювати небезпеку того чи іншого захворювання, особливо в умовах, коли є можливість запобігти найгіршому розвитку подій», – каже Галина Грановська.

Ірина ЛЬВОВ

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую