ye-logo.v1.2

Остеохондроз: чому виникає та як його лікувати

Здоров'я 5859
Щоб біль у спині не турбував, більше рухайтеся, частіше бувайте на свіжому повітрі, збалансовано харчуйтеся, радить лікар
Щоб біль у спині не турбував, більше рухайтеся, частіше бувайте на свіжому повітрі, збалансовано харчуйтеся, радить лікар. Фото: ілюстративне stock.adobe.com

Зі скаргами на біль у спині, спричинений остеохондрозом, все частіше до лікарів звертаються молоді люди і навіть підлітки.

Проблеми зі спиною знайомі, мабуть, кожному українцю, старшому 30-ти. Найчастіше причина — остеохондроз. І хоча це і природний процес, хочеться, щоб прояви остеохондрозу виникли якомога пізніше, або й не відчувати їх взагалі. Чому розвивається остеохондроз, як відтермінувати його прояви, що робити для здоров'я спини? Про це розповідає лікар-невропатолог Тетяна Щур.

— Тетяно Іванівно, що таке остеохондроз і чому він виникає ?

— Остеохондроз хребта – це дегенеративно-дистрофічне ураження міжхребцевого диска із вторинними змінами з боку тіл хребців, міжхребцевих суглобів, суглобових капсул, зв’язок, спинного мозку та його оболонок, спинномозкових корінців та їх артерій і вен, м’язів, фасцій та шкіри, що оточують хребет або розташовані на відстані. Першим при остеохондрозі страждає пульпозне ядро, яке поступово втрачає воду, зсихається і позбувається своїх амортизуючих властивостей, стає чутливішим до механічних навантажень. Фіброзне кільце, яке розташоване по периферії диска, стає тоншим, в ньому з’являються тріщини, якими пульпозне ядро зміщується і починає випинатися за межі країв тіл хребців, формуючи протрузію. Внаслідок травми або інтенсивного навантаження протрузія може збільшуватися, що призводить до вип’ячування пульпозного ядра і частини фіброзного кільця в хребтовий канал. Це вже називається грижею міжхребцевого диска.

— Які відділи хребта страждають частіше?

— Існує п’ять відділів хребта: шийний, грудний, поперековий, крижовий та куприковий. Найчастіше ураження припадає на шийний та поперековий відділи.

— Які прояви остеохондрозу?

— Прояви залежать від того, який відділ хребта уражений. Якщо шийний, то людина скаржиться на тупий, ниючий чи гострий біль в шиї, який може віддавати в плече і руку, на оніміння або затерпання в руці, обмеження активних рухів в шиї, головний біль, переважно в потиличній ділянці, запаморочення, шум в голові. При грудному остеохондрозі буде турбувати біль переважно між лопатками, в ділянці серця, можливий біль по бічній поверхні грудної клітки до нижнього краю реберної дуги, який посилюється при глибокому вдихові, кашлі, поворотах. Коли страждає попереково-крижовий відділ, біль відчуватиметься у цій ділянці і віддаватиме в сідницю, пах чи ногу. Може турбувати затерпання та слабкість в нозі, виникати порушення функції тазових органів. Також можливе обмеження активних рухів в попереку, утруднення ходьби, посилення болю при фізичному навантаженні та при тривалому вимушеному положенні.

— Від остеохондрозу ніхто не застрахований. Коли він виникає, якщо говорити про норму?

— Найчастіше остеохондроз починається після 30-ти років, проте перші симптоми можуть проявлятися і в підлітковому віці. Останнім часом зі скаргами на біль у спині, спричинений остеохондрозом, звертаються пацієнти з 18-річного віку.

— Що потрібно, щоб уповільнити розвиток захворювання?

— Слід проводити корекцію викривлень хребта і порушення постави ще в дитинстві. Важливо збалансовано харчуватися, їсти продукти з вмістом кальцію і магнію, достатньо вживати питної води, боротися із зайвою вагою. Слід забезпечити комфортне спальне місце (ортопедичний матрац, правильно підібрана подушка), відповідність робочого місця або місця навчання до зросту, а також уникати тривалого вимушеного положення. Корисно активно займатися фізичними вправами, щоб сформувати міцний м’язевий корсет. При перенесенні вантажу необхідно рівномірно навантажувати обидві руки, піднімати вагу з рівною спиною, уникати скручування хребта.

— Які потрібні обстеження для встановлення діагнозу?

— Крім неврологічного огляду, необхідні додаткові обстеження: оглядові рентгенограми або рентгенограми із функціональним навантаженням, комп’ютерна томографія (КТ), магнітно-резонансна томографія (МРТ).

— Як лікують захворювання?

— Лікування остеохондрозу комплексне і тривале та залежить від стадії. У стадії загострення, коли виражений гострий біль, рекомендується ліжковий режим на день або кілька днів (важливо його не затягувати) з поступовим розширенням режиму, легке сухе тепло та знеболювальні препарати. Деяким хворим в такому періоді рекомендуєтсья носити корсет. Медикаментозне лікування в стадії загострення спрямоване на зняття запального процесу та больового синдрому (використання нестероїдних протизапальних препаратів), зняття м’язового спазму (призначають міорелаксанти). Також призначаються вітаміни групи В та хондропротектори, дія яких спрямована на відновлення хрящової тканини суглобів. Інколи проводяться лікувальні блокади з використанням місцевого анестетика та стероїдного препарата. Корисна фізіотерапія: магнітотерапія, електрофорез. У стадії ремісії призначають масаж, лікувальну фізкультуру, санаторно-курортне лікування. Якщо вчасно звернутися до лікаря, тоді більше шансів позбутися болю та повернутися до активного життя. Слід пам'ятати, що лікування остеохондрозу потребує інтенсивної роботи самої людини.

— Чим загрожує нелікований остеохондроз?

— Якщо остеохондроз не лікувати, розвиваються різноманітні ускладнення: радикулопатія, мієлопатія, стеноз хребтового канала або міжхребцевого отвору, нестабільність (зміщення) хребців, синдром хребтової артерії, ураження вегетативної нервової системи.

— Власне, остеохондроз — це природний процес. І якщо все відбувається відповідно до вікових змін, чи потрібно його лікувати?

— Лікувати остеохондроз потрібно, якщо є біль, обмеження активних рухів або інші виражені симптоми. Якщо гострих симптомів немає, то слід займатися профілактикою.

— Що потрібно робити, щоб біль і дискомфорт не турбували до глибокої старості?

— Переглянути спосіб життя та харчування, проходити курси профілактичного масажу, регулярно займатися лікувальною фізкультурою, більше рухатися, за можливості займатися плаванням, аеробікою, більше перебувати на свіжому повітрі. Піші прогулянки мають тривати близько години на добу.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую