ye-logo.v1.2

Що робити при тепловому чи сонячному нападі, отруєннях

Здоров'я 13399
Фото: Євгенія Дорофєєва

Ми продовжуємо розповідати про те, як допомогти собі та близьким у екстрених ситуаціях, особливо — які підстерігають нас під час літнього відпочинку. Поради дає головний лікар обласного центру здоров'я Людмила НЕБЕСНА.

Сонячний напад. Тривалий вплив прямих сонячних променів викликає в організмі людини низку негативних явищ. Причинами сонячного нападу можуть стати перевтома, підвищена вологість повітря, фізичні навантаження, занадто щільний одяг, висока температура. Основні симптоми перегріву на сонці - це головний біль, млявість, блювота, підвищення температури тіла, порушення пульсу, дихання. Також можливе запаморочення, червона, суха, дуже гаряча шкіра (при цьому припиняється виділення поту), сильна лихоманка, людина може стати дезорієнтованою, іноді настає безпам'ятство, температура може підвищитися до сорока градусів. У важких випадках може наступити кома.

Перша допомога при сонячному нападі:

- послабте або зніміть одяг і перемістіть хворого в прохолодне приміщення. Якщо ж немає такої можливості, тоді просто перемістіть потерпілого в тінь і покладіть холодний компрес на голову, оберніть простирадлом (або серветками), змоченими холодною водою;
- негайно викликайте «швидку», але в той же час продовжуйте надавати першу допомогу, щоб понизити температуру, доти, поки не приїдуть медпрацівники. Не давайте потерпілому ніяких медикаментів - вони можуть бути неефективними й заподіяти шкоду.

Для того, щоб уберегтися від теплового й сонячного нападу, уникайте тривалого перебування на сонці, загорання на пляжі. У перші два-три дні перебувайте в тіні, особливо з десятої до чотирнадцятої години. Спочатку тривалість сонячних ванн не повинна перевищувати 15-20 хвилин, потім її можна поступово збільшувати, але не більше двох годин і обов'язково з перервами. Засмагати краще не лежачи, а в русі, сонячні ванни слід приймати в ранковий і вечірній час і не раніше, ніж через годину після їжі. Корисно поєднувати їх з купанням. І не забувайте про головний убор – косинку, панамку.
Вживати алкогольні напої також не рекомендується.

Особливо сприйнятливі до сонячного нападу маленькі діти, люди з хворобами серцево –судинної системи, люди похилого віку, ті які хворіють на епілепсію, мають надмірну вагу тіла, а також ті, які приймають певні ліки або наркотики (особливо транквілізатори).

Якщо ви отруїлися
Причиною отруєння може стати проста випадковість: ви щось проковтнули або вдихнули. Це можуть бути медичні препарати (наприклад, надмірна доза аспірину), пральні порошки та інша продукція, газ, зіпсована їжа, алкоголь.

До основних симптомів отруєння відносять:
- біль у животі;
- втрата апетиту;
- посинілі губи;
- неприємний запах з рота;
- нудота, блювота, пронос;
- затруднене дихання і серцебиття;
- запаморочення й головний біль, шум у вухах;
- сонливість, зниження чутливості;
- лихоманка, жар, слабкість;
- дратівливість.

При отруєнні допоможіть потерпілому прилягти й забезпечте йому спокій. Викличте лікаря. Лікування полягає в очищенні шлунково-кишкового тракту, промиванні шлунку, кишківника.

При отруєнні грибами симптоми гострого отруєння проявляються через 4-8 годин після вживання грибів. Особливо важко переносять отруєння грибами діти й люди похилого віку. З'являються сильні спазми - болі в животі, нудота, що супроводжується блювотою, пронос (іноді із кров'ю), головний біль, шум у вухах, холодний піт, виділення слини.
При отруєнні грибами порушується діяльність серця, знижується артеріальний тиск, шкіра стає жовтуватого кольору. Хворі стають повільні й байдужі до навколишнього. При наданні першої допомоги дуже важливо швидко вивести токсини з організму. Для цього шлунково-кишковий тракт промивають водою кімнатної температури (10-12 літрів), викликають блювоту. При запальних процесах органів черевної порожнини, про що свідчить біль у животі з нудотою й блювотою, потрібно покласти холодний компрес на живіт. Не можна прикладати до живота теплі компреси, грілки, якщо причина невідома. Тепло викликає рефлекторне розширення судин, що, у свою чергу, прискорить запальний процес або викличе внутрішню кровотечу. У будь-якому разі, після надання першої медичної допомоги потерпілого повинен оглянути лікар.

Якщо хтось тоне
Коли людина тоне, вода або якась інша рідина, потрапляючи через рот в організм, перекриває надходження повітря в легені. Наслідком цього є виникнення задухи. Від нестачі кисню в крові, що забезпечує діяльність мозку, виникає втрата свідомості.
Схема надання першої допомоги:
- викличте швидку допомогу;
- витягніть потерпілого з води (не забувайте про власну безпеку);
- очистіть потерпілому порожнину рота;
- покладіть потерпілого животом на стегно рятувальника таким чином, щоб голова потерпілого звисала до землі, енергійно натискаючи на груди і спину, щоб з шлунку і легенів вийшла вода;
- приступіть до виконання штучного дихання;
- для відновлення серцевої діяльності одночасно з штучним диханням робіть непрямий масаж серця;
- до прибуття лікарів продовжуйте реанімаційні заходи,
при появі ознак життя – зігрійте потерпілого ( вкрийте одягом та дайте тепле пиття).
Перша допомога: міфи й реальність

Усі знають про те, що від правильної й своєчасної першої допомоги залежить життя людини. Чим більше часу проходить із моменту події або нещасного випадку, тим меншими стають шанси врятувати потерпілого. Людина, яка надає першу допомогу, не повинна приписувати курс лікування й ліки; її завдання - забезпечити потерпілому психологічний і фізичний комфорт, подбати про те, щоб його стан до приїзду лікарів не погіршився.

Існує багато міфів щодо надання першої допомоги, які, на жаль, надовго укорінилися в нашій свідомості. У жодному разі не можна робити таке:

- якщо людина подавилася, не можна ляскати її по спині;
- при зупинці серця не обов'язково робити штучне дихання, важливіше провести постраждалому закритий масаж серця;
- при опіку не можна наносити на рану масло або крем;
- у випадку сильної кровотечі не варто перетягати кінцівку джгутом (від застою крові можуть виникнути ускладнення);
- при переломі не можна власноруч сполучати кістки, при вивиху - вправляти;
- при болях в животі не можна прикладати теплу грілку;
- якщо людина знепритомніла, не можна ляскати її по щоках або бризкати на неї холодну воду;
- при кровотечі з носа не можна відкидати голову назад або затикати ніс ватою.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую