ye-logo.v1.2

Дотримуйтеся правил гігієни: поради, як вберегтися від ротавірусної інфекції

Здоров'я 4990 1
Постійна блювота й діарея, викликана ротавірусом, може спричинити зневоднення
Постійна блювота й діарея, викликана ротавірусом, може спричинити зневоднення. Фото: ілюстративне freepik.com

Овочі й фрукти необхідно ретельно мити, а під час епідемічного періоду рекомендується обдавати їх окропом.

Ротавірусна інфекція є найбільш поширеною причиною діареї в дітей віком від шести місяців до чотирьох-п’яти років у всьому світі. Хоча на неї можуть захворіти й дорослі, зазвичай у них вона протікає у легкій формі. Натомість для маленьких дітей вона значно небезпечніша. Зокрема, може викликати зневоднення.

За інформацією Центру громадського здоров’я, її збудником є ротавірус людини, який спричиняє гостре запалення в шлунку та кишківнику. Як наслідок, людина може відчувати біль і бурчання у животі. Також у неї може початися діарея. У найгірших випадках — блювота, лихоманка й зневоднення. Переважно важкі наслідки інфікування ротавірусом стосуються немовлят і маленьких дітей. Рідше — дорослих.

Від людини до людини ротавірус передається під час контакту з поверхнями чи предметами, які могли бути забруднені фекаліями: іграшки, меблі, одяг, підлога, харчі. Хоча фекально-оральний шлях поширення вірусу є найбільш поширеним, інфікуватися можна й під час будь-якого контакту з рідинами організму хворого. Наприклад, під час чхання. У фекаліях хворого ротавірус зберігається до появи симптомів і до десяти днів після їх зникнення, а на поверхнях і предметах — кілька тижнів.

Якими є симптоми ротавірусної інфекції

До симптомів медики зараховують різке підвищення температури тіла, нудоту, біль і бурчання у животі, блювання, сильний пронос, водянисто-пінисті випорожнення яскраво-жовтого кольору. Діарея може тривати від п’яти до семи днів. Крім того, ротавірус може проявлятися як гостра респіраторна вірусна інфекція. Зокрема, в людини можливі нежить, почервоніння в горлі, біль при ковтанні. У дитини, яка контактувала зі збудником захворювання симптоми можуть проявитися вже через два дні.

Необхідно негайно звернутися до лікаря, якщо у дитини спостерігаються:

  • надмірна сонливість або надто тривалий сон;
  • часте блювання;
  • менше бажання пити рідину;
  • стул чорного кольору або в ньому є кров чи гній;
  • будь-яке підвищення температури тіла в дитини молодше шести місяців;
  • висока температура тіла понад 24 годин у дитини старше шести місяців.

«Через блювоту та діарею вашій дитині може не хотітися їсти або пити. Це може призвести до зневоднення, а це небезпечно для життя. Зневоднення має такі симптоми: занепокоєння, плач без сліз, невелике сечовипускання або сухі підгузки, запаморочення, сухість у роті та горлі, сильна сонливість, бліда шкіра, запалі очі», — зазначили представники Центру громадського здоров’я.

Лікування та профілактика ротавірусної інфекції

Лікування гострої ротавірусної інфекції є неспецифічним і передбачає насамперед боротьбу зі зневодненням. Тому хворому необхідно пити воду. Краще — сольові розчини невеликими порціями не більше 50 мілілітрів кожні пів години. Якщо у хворого спостерігається знижений апетит, то не варто змушувати їх їсти. Їжу варто вживати невеликими порціями, щоби не спровокувати напад блювоти. Не можна вживати молочні продукти, адже вони є сприйнятливим середовищем для поширення хвороботворних бактерій. Також слід уникати солодкої або жирної їжі, солодких соків, бо вони можуть посилити діарею.

Є два основні методи профілактики ротавірусної інфекції. Перший — це вакцинація. Щеплення випускають у формі суспензії для перорального застосування. Особливих застережень щодо них немає, але в Україні вони належать до рекомендованих, тобто вакцинуватися можна власним коштом. Для забезпечення раннього захисту від ротавірусу достатньо дві або три дози, відповідно до інструкції зареєстрованих в Україні вакцин. Щеплення потрібно робити дітям віком від 6 до 32 тижнів. Вакцини для старших дітей і дорослих немає.

Другий основний метод — дотримання правил особистої гігієни. Йдеться про миття рук після відвідування туалету й громадських місць, перед їжею, правила обробки їжі та води. Овочі й фрукти необхідно ретельно мити, а під час епідемічного періоду рекомендується обдавати їх окропом. Для пиття та приготування їжі варто використовувати лише кип’ячену воду. Особливу увагу потрібно приділяти якості молочної продукції. Не можна вживати продукти сумнівного походження та з вичерпаним терміном придатності.

Якщо ротавірусну інфекцію вже виявили, то люди, які доглядають за хворими, повинні після миття рук додатково обробляти їх антисептиком. Забрудненні іграшки й поверхні необхідно мити з мийним засобом. А обробка 70-відсотковим розчином етилового спирту інактивує ротавірус і попереджає його подальше передавання.

Читайте також: На Хмельниччині активізувалися кліщі: поради лікаря, як захистити дитину

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую