ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

Що робити, якщо увечері «гудуть» ноги – поради лікаря

Здоров'я 3913
Провокувати набряки ніг можуть різні чинники. Проте це може бути і симптомом серйозних захворювань
Провокувати набряки ніг можуть різні чинники. Проте це може бути і симптомом серйозних захворювань. Фото: ілюстративне pixabay.com

Якщо зранку набряки не зникають, якщо вони посилюються, з'являється біль, у таких випадках обов'язково слід проконсультуватися з сімейним лікарем.

Провокувати набряки ніг можуть спека, недостатній питний режим, надмірне вживання солоної їжі. Проте це може бути і симптомом серйозних захворювань. Про причини набряків, профілактику та симптоми, які мають змусити звернутися до лікаря, розмовляємо з лікарем-терапевтом з Хмельницького Дар'єю Носатовою.

— Дар'є Олександрівно, якщо у спеку набрякають ноги — це нормально?

— Так, набряки кінцівок у спеку є фізіологічним природним явищем. Щоб його зрозуміти, треба згадати анатомію. Кров до кінцівок постачається артеріями. Повертається за допомогою вен і роботи їхніх клапанів. Під час спеки вени і артерії розширюються. Внаслідок цього клапани не можуть впоратися зі своєю роботою. Відбувається так званий застій крові у кінцівках, внаслідок чого утворюються набряки. Також на наявність набряків впливає питний режим — недостатність води і підвищення концентрації солі в організмі або ж надлишок води.

— Як цьому запобігти?

— Насамперед не перегріватися, приймати контрастний душ. Перед сном можна підняти ноги догори — вище серця і полежати у такому положенні хвилин десять. Також влітку важливо дотримуватися правильного питного режиму. Рекомендована доза на добу — до трьох літрів. Воду потрібно пити звичайну — несолодку й негазовану. У спеку варто відмовитися від спиртного. Важливе і харчування. Влітку з раціону краще виключити важку їжу — жирні, копчені й солоні вироби. А ось фрукти та овочі мають бути обов'язково у щоденному раціоні. Добре влітку вживати продукти, які мають сечогінні властивості: лимон, ананас, зелень, шпинат. Вони сприяють виведенню з організму зайвої рідини. Якщо людина має варикозну хворобу нижніх кінцівок, у спеку доцільно носити еластичні панчохи, які будуть запобігати прогресуванню хвороби і можливим негативним наслідкам. Якщо зранку набряки не зникають, якщо вони посилюються, з'являється біль, у таких випадках обов'язково слід проконсультуватися з сімейним лікарем. Це може свідчити про дисфункцію серцево-судинної системи, порушення роботи нирок, щитоподібної залози.

— Що ще, крім спеки, може провокувати набряки?

— Затримку рідини і незначні набряки можуть провокувати: тривале положення сидячи або стоячи (набряки стоп і гомілок), надмірне споживання солоної їжі й алкоголю, тісний одяг, період перед менструацією, вагітність, зайва вага.

— А якщо виключити усі ці причини, зокрема й спеку, а набряки все одно з’являються, про що це може свідчити?

— Найчастіше це свідчить про проблеми із серцево-судинною системою. У такому разі набряки з'являються ввечері. Якщо набряки кінцівок і обличчя з'являються вранці — так можуть проявлятися проблеми з нирками. Набряклість усього тіла, особливо у жінок, може давати дисфункція щитоподібної залози. У всіх цих випадках потрібно звернутися до сімейного лікаря. За потреби він скерує до вузьких спеціалістів. Набряки ніг спостерігаються і при варикозному розширенні вен. Якщо є проблеми із суглобами, тоді набряк концентрується навколо хворого суглоба. Можуть з'являтися набряки і у хворих на цукровий діабет. Але якщо цукор контрольований, то їх не буде. А ось якщо з'являються, це свідчить про те, що рівень цукру у крові перевищений, що негативно впливає на судини.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую