ye-logo.v1.2

Антибіотики за електронним рецептом: відповіді на поширені запитання

Здоров'я 2579
В Україні з серпня антибіотики в аптеках продають лише за наявності електронного рецепта
В Україні з серпня антибіотики в аптеках продають лише за наявності електронного рецепта. Фото: ілюстративне moz.gov.ua

Придбати антибіотик за е-рецептом можна впродовж 30-ти днів з того моменту, коли його виписали.

В Україні з серпня антибіотики в аптеках продають лише за наявності електронного рецепта (або у деяких випадках — паперового). Відтоді українці купують лікарських препаратів цієї групи значно менше, ніж раніше. За даними Міністерства охорони здоров’я України, за місяць лікарі виписують близько 80 тисяч рецептів на антибіотики. А до введення в Україні обов’язкового електронного рецепта на антибіотики, за даними Консалтингової компанії «Бізнес-кредит», в Україні за місяць продавали 4,2 мільйона упаковок антибіотиків. І хоч нововведення працює вже третій місяць, у багатьох виникають питання та ширяться міфи щодо нових правил. Ми зібрала відповіді від МОЗу на найпоширеніші запитання.

* Як отримати рецепт на антибіотик?
Рецепт на антибіотик можна отримати у сімейного лікаря або у вузького фахівця, у якого лікується людина. Тобто потрібно прийти на прийом до лікаря.

* Чи повинен лікар рекомендувати дешевший і дорожчий аналоги препарату?
Лікар має виписати не конкретний препарат, а зазначити діючу речовину препарату. А також — дозування і тривалість лікування. А пацієнт самостійно обирає, що саме купувати.

* Чи в усіх аптеках можна придбати антибіотики за електронним рецептом?
Для цього заклад має бут підключений до Електронної системи охорони здоров’я. Тому разом з рецептом людині мають видати паперову інформаційну довідку як підтвердження електронного рецепта. З такою довідкою купити препарат можна у будь-якій аптеці. Проте передбачається, що така можливість буде дійсною лише у перехідний період — тобто до 1 січня 2023 року.

* Скільки дійсний електронний рецепт?
Придбати антибіотик за е-рецептом можна впродовж 30-ти днів з того моменту, коли його виписали.

* Чи можна погасити е-рецепт частково, тобто придбати меншу кількість препарату, ніж вказана в рецепті?
Так, пацієнт може частково погасити рецепт відповідно до свого бюджету. Функціонал електронного рецепта дозволяє зробити частковий відпуск ліків та розділити покупку на кілька разів. При цьому отримувати повторно рецепт у лікаря не потрібно. Фармацевт поставить на інформаційній довідці штамп «Відпущено» та вкаже кількість проданого лікарського засобу. При повторному погашенні пацієнт зможе використати той самий рецепт.

* Чи потрібна декларація для отримання е-рецепта?
Для отримання електронного рецепта на антибіотики декларація не обовязкова. Втім, пацієнт має бути зареєстрований в електронній системі охорони здоровя. Це можна зробити двома способами: уклавши декларацію з сімейним лікарем або безпосередньо зареєструвавшись на прийомі у будь-якого лікаря. Для цього достатньо мати документ, що посвідчує особу (внутрішній чи закордонний паспорт, дітям – свідоцтво про народження) та реєстраційний номер облікової картки платника податків (ІПН) (виняток – якщо людина відмовилася від набуття такого номера, що підтверджується відповідною позначкою у паспорті пацієнта).

* Як отримати та погасити рецепт на антибіотик у селах, де обмежений доступ до медичних послуг?
На час перехідного періоду у віддалених регіонах та у сільській місцевості у разі відсутності лікарів та обмеженого доступу до медичних послуг рецепти на антибіотики можуть виписувати фельдшери. Також за відсутності аптеки у сільській місцевості роздрібна торгівля лікарськими засобами здійснюється у приміщеннях фельдшерських, фельдшерсько-акушерських пунктів сільських, дільничних лікарень, амбулаторій, амбулаторій загальної практики працівниками цих закладів, які мають медичну освіту.

* Як отримати потрібний антибіотик на територіях, де ведуться бойові дії/які перебувають в окупації?
Для тих аптек, що розташовані в районі проведення бойових дій або на територіях, які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні, діє виключення. Такі аптеки тимчасово на час воєнного стану відпускають рецептурні антибактеріальні лікарські засоби без рецепта лікаря.

* Як купити антибіотик пацієнтам, які перебувають на стаціонарному лікуванні?
Програма медичних гарантій включає право пацієнта, який перебуває на стаціонарному лікуванні, на забезпечення медикаментами, зокрема антибіотиками. Для їхнього призначення виписувати рецепт не потрібно. Вартість цих ліків відшкодовується бюджетними коштами, і платити за них пацієнтові не треба. Однак якщо препарат відсутній у Нацпереліку основних лікарських засобів, лікар може виписати рецепт.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую