ye-logo.v1.2

Хмельничан застерігають: надихавшись диму від спаленого сміття, можна захворіти на рак

Здоров'я 11524
Фото: з архіву

Димова завіса та їдкий сморід - таку неприємну картину можна спостерігати восени, проходячи повз приватний сектор у містах та в селах.

«Вже кілька днів поспіль жителі мікрорайону Ракове, що в Хмельницькому, потерпають від нестерпного смороду, - поскаржилася до редакції «Хмельницької народної газети «Є» його жителька Марія Онищук. - Це навіть не дим від спаленого листя, а справжня отрута. От тільки все ніяк не зрозумію, що ж так псує повітря? Наче в нашому чудовому місті працює підпільний «крематорій»...» Інші жителі того ж мікрорайону скаржилися, що вночі поблизу кладовища хтось спалює сміття, пластикові квіти, вінки, від чого «хімічна» завіса не дає вільно дихати ані вдень, ані вночі.

Спалювати листя — мов вибивати килим в квартирі

Справді, й досі багато хто вірить, що робить корисну справу, спалюючи листя та сміття в багаттях, розкладених просто на газонах під вікнами будинків чи в себе на городі. І мало хто замислюється, що більшість мешканців цих вулиць частину осені саме через дим сидить при закритих кватирках, що саме такі “прибиральники” наражають на небезпеку власне здоров'я та здоров'я оточуючих. А тому вкотре поспіль державна екологічна інспекція в Хмельницькій області звертається до жителів наших міст та сіл з проханням не спалювати стерню, залишки сухої рослинності, опалого листя на своїх присадибних ділянках, щоб не спричиняти шкоду довкіллю та людському здоров'ю. Таким чином боротися із “зайвим” листям не можна ні в якому разі.

Як стверджують екологи, дим від спаленого листя містить пари та тверді часточки, які довго залишаються в повітрі. Тому часто можна спостерігати картину, як дим стелиться понад землею, наче туман. І від кількох багать півсела чи кілька кварталів міста перебувають під димовою завісою. В результаті в багатьох людей виникають подразнення очей або слизової носа, труднощі з диханням, кашель та головний біль.
За словами екологів, уся справа в тому, що листя - природний фільтр повітря. З весни і до осені воно поглинає дуже багато шкідливих речовин, небезпечних для людського здоров'я. Наприклад, в листі чимало свинцю від вихлопних газів міського автотранспорту. І коли ми це листя спалюємо, то разом з димом в повітря потрапляють усі токсичні речовини, та ще й у концентрованому вигляді, адже вони збиралися в листочках не один місяць. Провідні науковці фахівці Інституту фармакології і токсикології Національної академії наук України стверджують, що спалювання листя - це наче боротьба із законами природи, бо все, що рослини поглинають з повітря, має поступово розкладатися і потрапляти у грунт, а не назад в атмосферу. Тому спалювання листя фактично зводить нанівець всю роботу, яку рослини зробили за сезон. Уявіть собі, що ви не винесли килим на вулицю, а взялися вибивати його в квартирі. Чи стане від цього в будинку чистіше? Навряд чи.

Дим провокує астму, бронхіти, депресію

Особливо небезпечний дим від спаленого листя для дітей, людей, які хворіють на астму, бронхіти й інші легеневі недуги. Адже він складається з дрібних часточок, які, потрапивши до органів дихання, можуть досягти найглибших ділянок легенів і залишитися там на місяці й навіть роки. Як наслідок, людина частіше хворіє на респіраторні захворювання, частішають напади ядухи.

“В жодній країні Європи не побачиш такого явища, як у нас, коли під вікнами будинків горить в багаттях листя та побутове сміття, - стверджує завідуючий відділенням пульманології обласної лікарні, кандидат медичних наук Анатолій Алешко. - Це вкрай небезпечно. Особливо, якщо врахувати, що нам вистачає й інших шкідливих речовин, якими ми дихаємо. Наприклад, в години пік на деяких вулицях Хмельницького повітря сиве від вихлопних автомобільних газів. Жителям цих вулиць достатньо і цього, щоб мати проблеми з органами дихання та безсоння. А додайти сюди ще дим від сміття...”

Як стверджує лікар, вуглекислий газ, який виділяється в результаті спалювання листя, потрапляє у кров через легені і може викликати гостре отруєння: у людини з'являються задишка, нудота, блювота, головний біль, запаморочення, порушується зір. Одна з важливих ознак отруєння чадним газом — депресія та пригнічений настрій. Також поступово порушується здатність концентрувати увагу, з'являються дрімота та навіть втрата свідомості”.
Найвразливіші до дії чадного газу новонароджені, немовлята, курці, літні люди та люди з хворобами серця й хронічними хворобами легень.

Небезпека з... ляльки Барбі

Втім, як стверджують екологи, спалювання рослинних залишків - це ще “квіточки”. Біда в тому, що разом з листям люди знищують усіляке сміття: пластикові пляшки, поліетилен, пінопласт, гуму, будівельні відходи, поламані пластмасові іграшки... А це вже справжня біда.

“Коли горить “хімія”, плівочка з їдкого диму встилає трахею, бронхи, - каже Анатолій Алешко. - Цей пластик блокує дихальні шляхи, що вкрай небезпечно для людини”.

За словами екологів, коли горить побутове сміття, наповнене такими відходами, у повітря виділяються сотні небезпечних речовин в підвищеній концентрації. Наприклад, коли горить пластик, який містить полівінілхлорид (найбільш поширений вид пластмас), до легенів “спалювачів” та їхніх сусідів потрапляє така речовина, як діоксин — одна з найнебезпечніших хімічних речовин, відомих у світі. І рідко у кого ця смертоносна отрута може асоціюватися, припустимо, зі звичайною пластиковою пляшкою чи милою лялькою Барбі. Та підкинувши кілька таких пляшок у багаття, ви ризикуєте на власному подвір'ї надихатися отруйного діоксину. У великих дозах він може стати причиною раптової смерті, а в невеликих — накопичується і має канцерогенну дію. Потрапивши до організму людини, він викликає ризик захворювання раком, вражає імунну систему, печінку, мозок і шкіру. І що найстрашніше, потрапивши в організм жінки, діоксин може вплинути на її майбутню дитину, оскільки має мутагенну дію.

Нещодавно проведені науковцями дослідження довели, що спалювання сміття на одному, окремо взятому подвір’ї, може призвести до більших концентрацій діоксину, ніж спалювання сміття на промисловому підприємстві.

Також з купи спаленого побутового сміття в повітря виділяється й така речовина, як фосген. А його, виявляється, у роки першої світової війни застосовували як хімічну зброю! Вкрай небезпечно спалювати і всілякі плівки, синтетичні матеріали (поролон, який використовували для набивання матраців, диванів, крісел, виготовлення килимків, пінопласт), адже при згоранні з них виділяються ціаниди, котрі є причиною багатьох смертельних випадків та важких отруєнь. А коли до вогню потрапляють уламки фанери, ДВП та ДСП, які містять фенолформальдегідні смоли, то у повітря виділяються формальдегід і сполуки свинцю, надихавшись яких, можна серйозно отруїтися.

На думку екологів, альтернатива спалюванню є. Опале листя може послужити і на користь людині, якщо до цього поставитися по-господарськи. Воно може стати дармовою вторинною сировиною, варто лише його та інші органічні залишки скласти в компостну яму та отримати цінне органічне добриво.

Інший варіант, прийнятний для жителів великих міст, - укласти угоду з комунальним підприємством (у Хмельницькому — зі “Спецкомунтрансом”) і тоді жодних проблем не буде. Побутове сміття, в тому числі, й листя, траву чи гілля вчасно вивозитимуть на спеціальний полігон для відходів.

А за багаття доведеться заплатити...

Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області також нагадує, що окрім моральної відповідальності за шкоду, яку людина завдає природі, собі та своїм сусідам, спалюючи сміття, вона нестиме ще й адміністративну та навіть кримінальну відповідальність. “Згідно з чинним законодавством, спалювання опалого листя уздовж автомобільних доріг, у парках, на газонах, у населених пунктах без дозволу або з порушенням умов такого дозволу, тягне за собою покарання, - запевняє начальник інспекції Віталій Гуменюк. - На порушників накладається штраф від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. А знищення чи пошкодження зелених насаджень вогнем карається обмеженням або позбавленням волі на строк від 2 до 5 років”.

Цього року до адміністративної відповідальності притягнуто вже близько семидесяти жителів області.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую