emailfbgpinstokrsstgtwvibervkwaytSkypeWhatsappViberPhoneMailПункт


Шановні дописувачі-блогери! У зв'язку з редизайном сайту, редакція закрила можливість додавати дописи у цей розділ. Однак раді вас попередити, що ми розробили новий розділ «Спецпроекти» у якому й розмістили Блоги. А також дещо змінили умови розміщення дописів у блогах.

Ті з вас, хто готує матеріали і має бажання опублікувати їх у блогах, можуть написати на електронну скриньку [email protected]. Звертаємо вашу увагу, що редакція залишає за собою право вирішувати чи публікувати ці тексти у розділі Блоги.

Прошу також зауважити, що у нас є розділ «НарКор», де усі зареєстровані читачі мають можливість публікувати свої новини чи інформацію.

Дякуємо, що залишаєтеся з нами.

hytecye


БЛОГ (ДОПИСИ)

Про автора Від сумніву - до усвідомлення, від переконання до віри

ОТТО ФОН БІСМАРК

             Є такий вираз: «Сильні світу цього» - це люди – бізнесмени і політики, державні діячі і воєначальники, які своїми діями, своєю сталевою волею вершать історію, змінюють карти світу, життя та побут цілих країн та народів, а після смерті стають уособленням менталітету свого народу. Таким людям ще за життя ставлять пам’ятники, а після смерті їх іменами називають міста, вулиці, кораблі…

              Саме таким сильним світу цього був Отто фон Бісмарк ( Едуард Леопольд фон Шенхаузен) - князь, політик, державний діяч, перший канцлер Німецької імперії (Другого рейху), прозваний залізним канцлером".

              Отто фон Бісмарк народився 1 квітня 1815 року в родовому маєтку Шенхаузен в Бранденбурзі на північний захід від Берліна у сім’ї прусського землевласника Фердинанда фон Бісмарка - Шенхаузен і Вільгельміни Менкен.

        Бісмарки вважалися юнкерами , нащадками лицарів - завойовників , які заснувалиперші німецькі поселення на великих землях на схід від Ельби з нечисленним слов'янським населенням. Юнкери відносилисядо знаті , але в тому , що стосувалося багатств , впливу і соціального статусу , вони не йшли ні в яке порівняння з аристократами Західної Європи та габсбургських володінь. Бісмарки не належали до числа земельних магнатів, алевони були задоволені і тим , що могли похвалитися шляхетним походженням , - їх родовід простежувалася аж до правління Карла Великого.

         В дитячі та юнацькі роки Отто ніщо не говорило про його майбутню блискучу політичну кар’єру. У дитячі роки він був пустуном та бешкетником. У початковій школі  ні математика, ні історія античного світу, ні досягнення нової німецької культури не привернули уваги молодого юнкера. Будучи студентом, отримав репутацію гуляки і забіяки, відзначився в дуельних поєдинках. Отто грав на гроші в карти і дуже багато пив . В університеті Бісмарк лише числився , оскільки лекцій майже не відвідував , а користувався послугами репетиторів ,яківідвідували його перед іспитами.Разом з тим навчання закінчив досить успішно.

         У 1835 році Бісмарк отримав диплом і незабаром був зарахований на роботу в Берлінський муніципальний суд . У 1837 році Отто зайняв посаду податкового чиновника в Ахені , роком пізніше - ту ж посаду в Потсдамі. Там він вступив уГвардійський єгерський полк.Та доля дрібного чиновника Отто не подобалася, бо за його власним висловом: "Моя гордість вимагає від мене повелівати , а не виконувати чужі накази "

          У 1839 році, після смерті матері, життя Бісмарка різко змінилося. Грошові втрати його батька разом з вродженоювідразою до способу життя прусського чиновника змусили Бісмарка у вересні 1839рокупіти у відставку і прийняти на себе керівництво сімейними володіннями в Померанії.

         Отто Бісмарк стає поміщиком, і не дивлячись на його ексцентричність (він шокував своїх сусідів - юнкерів тим , що роз'їжджав по їх лугах і лісах на своєму величезному жеребці Калеб , не піклуючись про те , кому ці землі належали; мав звичай сповіщати друзів про своє прибуття пострілами в стелю , а одного разу з'явився у вітальню сусіда і привів собою на повідку , як собаку , перелякану лисицю , а потім під гучні мисливські вигуки відпустив її),  був досить успішним. У цьому проявився в першу чергу його талант керівника. Окрім того, Бісмарк вивчав агрономію, передові принципи ведення сільського господарства й активно застосовував свої знання на практиці.

           Не дивлячись на те, що сусіди прозвали молодого поміщика «шалений Бісмарк», у його тодішньому житті було набагато більше серйозності, ніж раніш .У маєтку Бісмарк продовжив свою освіту , взявшись за праці Гегеля , Канта , Спінози , Давида Фрідріха Штрауса і Фейєрбаха . Отто прекрасно вивчив англійську літературу , так як Англія і її справи займали Бісмарка більш , ніж будь-яка інша країна. В інтелектуальному відношенні " шалений Бісмарк " далеко перевершував своїх сусідів - юнкерів .

          Після смерті батька в 1845 році сімейна власність була розділена , і Бісмарк отримав маєтки Шенхаузен і Кніпхоф в Померанії. У 1847 році він одружився на Иоганніфон Путткамер .

          Серед його нових друзів у того часу були Ернст Леопольд фон Герлах і його брат – прусські політики і придворні радники короля Пруссії Фрідріха Вільгельма IV.

          Вони долучили  Бісмарка до політики.. Зі" скаженого юнкера " Бісмарк перетворився на " скаженого депутата" Берлінського ландтагу. Протидіючи лібералам , політиксприяв створенню різних політичних організацій і газет , включаючи " Нову прусську газету "

За реакційну консервативну позицію Бісмарк удостоївся поваги короля, який у своїх щоденниках написав про Бісмарка : " Ярий реакціонер . Використовувати пізніше".З цього часу намічається кар’єрний ріст Бісмарка у політиці.

         Та політичне щастя не постійне, як збалувана жінка. У міру того як Бісмарк удосконалювався у вивченні дипломатії та мистецтві державного управління , він все більше віддалявся від поглядів короля і його камарильї . Зі свого боку , і король почав втрачати довіру до Бісмарка .

         У 1859 році брат короля Вільгельм , що був у той час регентом , звільнив Бісмарка від його обов'язків і направив посланником в Санкт -Петербург . Там Бісмарк зблизився з російським міністром закордонних справ князем  А.М. Горчаковим , який сприяв Бісмарку в його зусиллях , спрямованих на дипломатичну ізоляцію спочатку Австрії , а потім і Франції .

        У 1861 році прусським королем стає Вільгельм I Гогенцоллерн. Король відкликає Бісмарка з «дипломатичного заслання» на Батьківщину для вирішення протиріч у питанні про військові асигнування , який бурхливо обговорювалося в нижній палаті парламенту. У вересні 1862року Отто Бісмарк став головою уряду , а трохи пізніше - міністром -президентом і міністром закордонних справ Пруссії.

         Войовничий консерватор , Бісмарк оголосив ліберальній більшості парламенту , який складався із представників середнього класу , що уряд продовжить збір податків , погодившись зі старим бюджетом , бо парламент через внутрішні суперечності не зможе прийняти новий бюджет.

         Бісмарк все більше скочується на точку зору реакційної прусської воєнщини: " Великі питання часу будуть вирішуватися не промовами і резолюціями більшості - це була груба помилка 1848 і 1849 років , - але залізом і кров'ю "– говорить він у одній з промов у парламенті.

         Протягом наступного десятиліття політика Бісмарка призвела до трьох війн : війни з Данією в 1864 році , після якої до Пруссії були приєднані Шлезвіг , Голштінія (Гольштейн ) і Лауенбург ; Австрією в 1866 році; і Францією ( франко- прусська війна 1870-1871 років ) .

         Багато зусиль Бісмарк доклав до об’єднання Німеччини під егідою Пруссії. Одним з найважливіших елементів цього процесу було утворення Північно- Німецького союзу , до якого поряд з Пруссією входило ще близько 30 держав. Всі вони , згідно з конституцією , прийнятою в 1867 році , утворили єдину територію із загальними для всіх законами та установами. Зовнішня та військова політика союзу була фактично передана в руки прусського короля , який оголошувався його президентом. З південно- німецькими державами незабаром був укладений митний і військовий договір . Ці кроки ясно показували , що Німеччина швидко йде до свого об'єднання під верховенством Пруссії .Що в кінці кінців і сталося у 1871 році, коли було утворено єдину німецьку державу ІІ-й Рейх.

         Особливий талант політика й інтригана проявився у Бісмарка у формуванні відносин німецької держави з Францією. Політик вважав, що війна з галльським сусідом неминуча і вона призведе до пониження ролі Франції на Європейському континенті й піднесення авторитету Німеччини. Для цього в першу чергу необхідно було скомпрометувати французький уряд перед міжнародним співтовариством, як агресора,  який розпочав війну проти свого північного сусіда.

         Важливим важелем для дискредитації Франції послужило висунення принца Леопольда Гогенцоллерна ( племінника Вільгельма I) на іспанський престол , що звільнився після революції в Іспанії в 1868 році. Бісмарк вірно розрахував , що Франція ніколи не погодиться на подібний варіант і у випадку воцаріння Леопольда в Іспанії почне брязкати зброєю і робити войовничі заяви на адресу Північно- Німецького союзу , що рано чи пізно закінчиться війною. Тому він посилено просував кандидатуру Леопольда .

         Розрахунок міністра іноземних справ справдився – французький уряд звернувся до короля Вільгельма Iз пихатими й непочтивими вимогами не підтримувати племінника. Розлючений монарх направив своєму міністрові депушу (так звану «Емську депешу») у якій розповів про зухвалість французів, а вправний Отто Бісмарк, злегка підкоректувавши послання монарха, опублікував документ у німецькій пресі. Результатом цього стало оголошення Францією війни.

         Франко прусська війна 1870-1871 р.р. стала зірковим часом для Бісмарка й  розгромною для французів. Французька армія була розгромлена під Седаном. Французький імператор Наполеон ІІІ потрапив у полон, в Парижі відбулась кривава революція, до Пруссії були приєднані Ельзас та Лотарингія, а Бісмарк 18 січня 1871 року проголосив створення Другого рейху з Вільгельмом І як імператором на чолі. Сам Отто Бісмарк купався у хвилях загально німецької популярності. У 1871 році у Версалі Вільгельм Iвписав на конверті адресу - " канцлеру Німецької імперії " , затвердивши тим самим право Бісмарка керувати імперією , яку той створив (імператор розумів що без Бісмарка він ніщо).

         " Залізний канцлер ", що представляв інтереси меншості і абсолютної влади , управляв цією імперією в 1871-1890 роках , спираючись на згоду рейхстагу , де з 1866 року по 1878 рік його підтримувала партія націонал - лібералів. Бісмарк провів реформи німецького права , системи управління і фінансів.. Проведені ним в 1873 році реформи освіти призвели до конфлікту з Римською католицькою церквою.

         Свою зовнішню політику Бісмарк будував , виходячи з ситуації , що склалася в 1871 році після поразки Франції у франко- пруській війні і захоплення Німеччиною Ельзасу та Лотарингії , що став джерелом постійної напруги. За допомогою складної системи спілок , забезпечивізоляцію Франції , зближення Німеччини з Австро- Угорщиною і підтримкухороших відносин з Росією ( союз трьох імператорів - Німеччини , Австро- Угорщини та Росії 1873 і 1881 роки; австро -німецький союз 1879 ; " Троїстий союз " між Німеччиною , Австро- Угорщиною та Італією 1882 ; "Середземноморськаугода" 1887 між Австро- Угорщиною , Італією та Англією і " договір перестраховки " з Росією 1887 ). Бісмарку вдавалося підтримувати мир в Європі. Німецька імперія при канцлера Бісмарка стала одним з лідерів міжнародної політики.

         У 1879 році канцлер Бісмарк домігся прийняття рейхстагом протекціоністського митного тарифу. Ліберали були витіснені з великої політики. Новий курс економічної і фінансової політики Німеччини відповідав інтересам великих промисловців і великих аграріїв. Їх союз зайняв панівні позиції в політичному житті і в державному управлінні . Отто фон Бісмарк поступово перейшов від політики " культуркампфа " до гонінь на соціалістів. У 1878 році після замаху на життя імператора Бісмарк провів через рейхстаг " винятковий закон " проти соціалістів , що забороняв діяльність соціал- демократичних організацій. На підставі цього закону закрилося багато газет і організацій, часто далеких від соціалізму . Конструктивною стороною його негативної заборонної позиції стало введення системи державного страхування з хвороби в 1883 році, в разі каліцтва в 1884 році і пенсійного забезпечення по старості в 1889 році. Однак ці заходи не змогли ізолювати німецьких робітників від соціал-демократичної партії , хоча і відвернули їх від революційних методів вирішення соціальних проблем. При цьому Бісмарк виступав проти будь-якого законодавства, що регулює умови праці робітників.

         Але, як вже говорилось, політичне щастя мінливе.

Зі вступом на престол Вільгельма II в 1888 році Бісмарк втратив контроль над урядом, бо молодий монарх не хотів знаходитись в тіні «Залізного канцлера».

 Старіючий Бісмарк подав у відставку , яка була затверджена кайзером 20 березня 1890 року. 75 -річний Бісмарк отримав почесний титул герцога і звання генерал -полковника кавалерії. Проте зовсім від справ він не відійшов «Ви не можете від мене вимагати , щоб після сорока років , присвячених політиці , я раптом взагалі нічого не буду робити» . Його обрали депутатом рейхстагу , вся Німеччина відсвяткувала його 80- річчя, і він взяв участь у коронації Всеросійського Імператора Миколи II .

Помер Бісмарк у Фрідріхсруе 30 липня 1898року. " Залізний канцлер " був похований за його власним бажанням у його маєтку Фрідріхсруе , на надгробку його усипальниці був вибитий напис : " Відданий слуга німецького кайзера Вільгельма I". У квітні 1945 року будинок в Шенхаузене , в якому в 1815 році народився Отто фон Бісмарк , був спалений радянськими військами.

Літературним пам'ятником Бісмарку є його "Думки і спогади ", а «Велика політика європейських кабінетів» в 47 томах служить пам'ятником його дипломатичному мистецтву .

         Особливо хотілось би  виділити питання Бісмарк і Україна.

Деякі історики приписують «Залізному канцлерові» такі слова: «Могутність Росії може бути підірвано тільки відділенням від неї України ... необхідно не тільки відірвати , але і протиставити Україну Росії , стравити дві частини єдиного народу і спостерігати , як брат вбиватиме брата. Для цього потрібно тільки знайти і зростити зрадників серед національної еліти і з їх допомогою змінити самосвідомість однієї частини великого народу до такої міри , що він буде ненавидіти все російське , ненавидіти свій рід , не усвідомлюючи цього. Все інше - справа часу ».

Фон Бісмарк був послом Німеччини в Росії , тому росіян він знав непогано і , будучи талановитою людиною , розумів, у чому сила росіян і в чому їх слабкість. Бісмарк розумів також , що зброєю росіян не перемогти , а тому при плануванні стратегії Німеччини канцлер багато сил приділяв ідеологічній війні . Фактично саме він , Отто фон Бісмарк , стояв за ідеєю створення України і визнавав , що термін « Україна » йому вельми імпонує. На картах Бісмарка Україна простягалася від Саратова і Волгограда на північному сході до Махачкали на півдні.

Хтозна на скільки правдиві ці історичні дані. В історії завжди багато білих плям і недомовленостей. Нас же в першу чергу цікавить непересічна особистість – Отто Бісмарк у всій його повноті й багато вимірності. Політику Бісмарка називали – “революція згори”. Парадоксально, але основним мотивом його дій було не прагнення соціальної справедливості, а послідовна контрреволюційна позиція. Іншими словами, не маючи можливості зупинити революцію, Канцлер Прусії змушений був її очолити.

У роки Другої Світової війни пихаті фашистські бонзи назвали свій найбільший і наймогутніший корабель-лінкор «Бісмарк», щоб підкреслити свою нездоланність. Та не встиг вийти цей монстр у бойовий похід, як був потоплений Британським флотом. Так уряд Великобританії  не лише зняв смертельну загрозу для своїх моряків, а й поквитався з пам’яттю Бісмарка за свої минулі політичні поразки.

 

        

 Популярні новини

Останні новини

Останні фото та відео


Курси валют на 22.07.2024
купівля
продаж
Міжбанк
$
41.4
41.43
45.09
45.11

Архів новин

<<Липень 2024>>
ПнВтСрЧтПтСбНд
1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

    

«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо