ye-logo.v1.2

Які продукти не варто купувати

Економіка 3462
Фото: Христина

В «Укрметртестстандарті» назвали недобросовісних виробників, серед яких є і подільські

Експерти констатують, що сьогодні в Україні просто вигідно виробляти неякісні продукти. У зв’язку з цим кількість підробок зашкалює. Фахівці «Укрметртестстандарту» назвали їх поіменно. Є у цьому списку і подільські виробники.  Отож перевірки засвідчили:
Масло ТОВ «Молочна фабрика «Рейнфорд», ТОВ «Кременчуцький молокозавод», ДП «Старокостянтинівський молочний завод», ЗАТ «Кагма», ТОВ «Жашківський маслозавод»  містить дріжджі в кількості, яка перевищує допустимі норми, а масло виробництва ТОВ АК «Комбінат Придніпровський», ТОВ «Молочна фабрика «Рейнфорд» – бактерії групи кишкових паличок.  Як засвідчили дослідження, приблизно в половині випадків насправді масло не є маслом – у кращому випадку, це – спред.  Масло «Румо» (жирність 73%, виробництво ДП «Ружин-молоко») містить шістдесят відсотків рослинних жирів, масло «Вологодське» Хмельницької маслосирбази – 40 відсотків, «Гайсинське» (товариство «Гайсинський молокозавод) – 30 відсотків, масло «Натуральна Живія» (ТОВ «Молочна фабрика «Рейнфорд») – 20, масло «Фаворит» (ТОВ «Галеєвський маслозавод») – 15 відсотків рослинних жирів.
Ще гірша ситуація склалася на ринку згущеного молока. За словами начальника центру досліджень «Укрметртестстандарту» Володимира Семеновича, в Україні як не було нормального згущеного молока, так його й немає – за дуже рідкісним винятком. За даними експерта, з п’яти відібраних зразків три на сто відсотків складалися з рослинного жиру. Тобто, молока у цьому «згущеному молоці» не було й краплі. Приміром, на сто відсотків рослинною виявилася «згущенка» ТОВ  «Техмолпром» (Полтавська область, м. Гадяч) та ТОВ «Ічнянський молочноконсервний комбінат» (Чернігівська область, м. Ічня). Більше того, фальсифікати містили сорбінову та бензойну кислоти і навіть двоокис титану. Як пояснюють фахівці, уся справа у тому, що пальмова олія, яку продають нам під виглядом згущеного молока, має жовтуватий відтінок. І щоб надати згущенці гарного білого кольору, у продукт додають двоокис титану, який, до речі, масово використовується при виробництві титанових білил.
 Не кращі справи і у виробників сметани. Наприклад, у 20-відсотковій сметані від «ЖЛК-Україна» (Біла Церква) фахівці  «Укрметртестстандарту» виявили бактерії групи кишкових паличок. А 15-відсоткова ТОВ «Молочна компанія» на 15 відсотків складається з рослинної олії. Крім бактерій групи кишкових паличок, у ній виявили дріжджі, плісняву у кількості, яка перевищує допустимі норми. При цьому масова частка жиру замість зазначених на упаковці 15 відсотків складає 12,5 відсотка. Бактерії групи кишкових паличок експерти також знайшли у «Російському» сирі від ТОВ «ТоргДом», ТОВ «Літинський молокозавод» та ТОВ  «Агропромсервіс». Цей же сир від ТОВ «Борщівський сирзавод» насправді виявився сирним продуктом: зразок містив 50 відсотків рослинної олії.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую