ye-logo.v1.2

Як за допомогою Тік-Ток роспропаганду просувають у ЄС та інші фейки: добірка тижня

Суспільство 131
Приклади роботи роспропаганди за кордоном
Приклади роботи роспропаганди за кордоном. Фото: ілюстративне з мережі

Російська пропаганда поширює дезінформацію, начебто українські спецслужби готували замах на прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.

Російська пропаганда просуває фейки про українців за допомогою праворадикальних європейських політиків та їх акаунтів у соцмережі “Тік-Ток”.

Роспропаганда звинувачує українців у замахах на вбивства політиків

“Центр протидії дезінформації” зазначає, що російська пропаганда запустила фейк про нібито підготовку Україною замаху на Віктора Орбана.

“Російська пропаганда поширює дезінформацію, начебто українські спецслужби готували замах на прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана українськими спецслужбами напередодні його візиту до москви. Як доказ публікується аудіозапис розмови буцімто між куратором та виконавцем замаху”, - йдеться у повідомленні Центру.


Ця інформація не відповідає дійсності. Для розповсюдження цього повідомлення росіяни створили копію популярного в Угорщині суспільно-політичного сайту Demokrata, факт підробки підтвердив і головний редактор видання.

Ці пропагандистські зусилля спрямовані на створення вигідної москві інформаційної картини для досягнення її стратегічних цілей. Подібними вкидами росія намагається дискредитувати Україну в очах світової спільноти, щоб підірвати підтримку нашої держави з боку західних партнерів.

Також цією інформаційною операцією ворог хоче посіяти розбрат і недовіру серед європейських держав та ослабити Європейський Союз.

Зі схожею метою пропагандисти поширюють інформацію, що колишній народний депутат України Віктор Медведчук нібито написав листа експрезиденту США Дональду Трампу, натякнувши, що до замаху на нього може бути причетна Україна. Медведчук начебто написав, що Трамп у передвиборчих заявах говорив про те, що має намір досягти мирного врегулювання війни в Україн. Однак оскільки мир за планом американського експрезидента нібито означає втрату влади Володимира Зеленського, то у справі про замах на Трампа знайдуть «український слід».

Подібними фейками росіяни намагаються підсилити сумніви серед республікаційнів у доцільності надання допомоги Україні, адже серед прихильників Дональда Трампа вистачає тих, хто вірить в конспірологію та театорію змови.
Нагадаємо, що Президент України Володимир Зеленський відреагував на замах на колишнього президента США Дональда Трампа. Відповідний пост президент оприлюднив у соцмережі Х зранку 14 липня. За словами Зеленського, "таке насильство не має виправдання й місця у світі".

13 липня 20-річний Томас Метью Крукс відкрив вогонь із гвинтівки на передвиборчому мітингу Дональда Трампа в місті Батлер, штат Пенсильванія. Експрезидент дістав поранення у вухо. Стрільця ліквідували, також загинув один з учасників мітингу, ще двоє були поранені.

Черговий фейк про біженців

Російські пропагандисти в соціальних мережах поширюють інформацію, що цього року українці заплатили найбільше штрафів за купання у римському фонтані Треві — 64% усіх оштрафованих нібито були українськими біженцями або туристами. Усього ж відвідувачі сплатили близько 110 000 євро штрафів — про це буцімто заявила міська влада. Публікації посилаються на відеосюжет фактчекінгової служби Truth or Fake французького медіа France 24.


Однак, як пише видання “Стоп фейк”, ця історія — вигадана, а відео було створено самими пропагандистами для дискредитації українських переселенців за кордоном.

Насправді ж ні France 24, ні Truth or Fake не публікували такого матеріалу. Сюжети Truth or Fake мають зовсім інший формат.

Більш того, повідомлення про те, що за минулий рік відвідувачі заплатили штрафів за купання у фонтані на суму понад 110 000 євро, видається неправдоподібним. Судячи з повідомлень у медіа, купання в Треві не є настільки масовим явищем, адже місцеві та світові видання періодично повідомляють про кожен такий випадок. Так, у липні 2022 за таке правопорушення на 450 євро оштрафували іспанського туриста, а у 2023 році таку ж суму заплатили дві австралійки, які намагалися окунутися в фонтан, і двоє нідерландських мандрівників. У мережі немає жодних доказів того, що українські біженці або туристи колись скоювали таке правопорушення і були покарані владою — на відміну від громадян росії, яких за купання у фонтані Треві оштрафували ще у 2018 році.

Пропагандисти вже не вперше видають власні вигадки за сюжети France 24. Метою подібних фейків є погіршення ставлення до українських біженців в Європі. Сайт “Є” ye.ua неодноразово писав про інформаційні атаки російської пропаганди на українських біженців за кордоном.

Як для поширення роспропаганди у ЄС використовують Тік-Ток

Коаліція журналістів-розслідувачів із України, Чехії, Словаччини, Естонії, Угорщини, Німеччини, Румунії та Польщі дослідили у який спосіб праворадикальні рухи країн ЄС використовували соцмережу TikTok, які меседжі, співзвучні з російською пропагандою вони на ній поширювали, та як це стосується теми російської агресії проти України.
Фактчекери зазначили, що алгоритм TikTok ненавмисно сприяє політичній активності, екстремізму та пропаганді, ускладнюючи дослідження через обмежений доступ до даних, пише “Детектор медіа”.

Зокрема було з'ясовано, що ландшафт TikTok став живильним середовищем для німецьких правих екстремістів, охоплення контенту яких мають близько 23 мільйонів користувачів. Розслідування показує як легко маніпулювати алгоритмом досягнення вірусності TikTok, що толерує створення фейкових акаунтів та дезінформації. Особливо виграла від цього права німецька партія AfD, яка використовує TikTok для посилення своєї проросійської позиції та впливу на молодих виборців.

Ольга, інфлюенсерка у TikTok з Москви, показує своїй чеськомовній аудиторії моменти з повсякденного життя та вуличних інтерв'ю, тонко натякаючи на “мінімальний” вплив міжнародних санкцій на росію. Проживши 12 років у Чехії, вона повернулася до росії. Серед причин такого рішення вона називає бюрократію та відчуття зменшення свободи в Європі. У своєму акаунті Z Ruska s lskou («З Росії з любов'ю») вона обговорює поточні події в Чехії. Наприклад, відповідає прем'єру країни Петру Фіалі, порівнюючи ціни, щоб підкреслити нижчі витрати в росії. Маючи понад 10 тисяч підписників, її аудиторія перетинається з підписниками чеських і словацьких політиків, пропутінської байкерської банди та анонімного екстремістського акаунту, що критикує чеський уряд і Україну.

Клаудіу Тарзіу, румунський депутат Європарламенту від ультраправого Альянсу за союз румунів (AUR), публікує на своєму акаунті відео, які визнано такими, що містять дезінформацію. Автори дослідження з'ясували, що теорії змови та ксенофобські меседжі становлять понад 41% його контенту. AUR та інша ультраправа партія, SOS RO, разом здобули вісім місць на цьогорічних виборах до Європарламенту. Context.ro проаналізував контент TikTok семи депутатів Європарламенту, пов'язаних з цими партіями, і виявив, що від 20% до 42% їхніх відео містять токсичні меседжі.

На виборах до Європейського парламенту 2024 року польський ультраправий альянс «Конфедерація» здобув шість місць, що знаменує собою значне зростання порівняно з 2019роком, коли жоден ультраправий кандидат не був обраний від країни. Їхній успіх значною мірою пояснюється сильною присутністю в TikTok, де лідер альянсу Славомір Ментцен може похвалитися понад 850 000 підписників, а офіційна сторінка «Конфедерації» має 329 000 підписників.
Після замаху на прем'єра Роберта Фіцо у Словаччині спостерігався сплеск дезінформації та конспірологічних теорій на цю тему, у тому числі в TikTok.

В угорському TikTok представлені основні, а не лише маргінальні медіа, які поширюють російську дезінформацію. Такі канали, як M1-Hrad і VILGHRAD ROLI OLDALA, залучають понад 125 000 і 50 000 підписників відповідно, публікуючи уривки новинних програм із проросійським відтінком, незважаючи на те, що ці акаунти не є офіційно афілійованими з медіа, айдентику яких вони використовують. Навіть діячі, пов'язані з проурядовими медіа, такі як Даніель Ферко з Hr TV, поширюють подібний контент, наприклад, заяви, що пов'язують нещодавні московські терористичні атаки з українськими силами.

Як виявило видання Eesti Ekspress, відеоролики в естонському TikTok, в яких їх автори висловлювали страх перед ймовірними відключеннями електроенергії, були частиною екосистеми дезінформації в Естонії. Досліджуючи конспірологічний контент, пов'язаний з російською агресією проти України, автори звіту виявили, що 63% таких відео в естонському TikTok можна класифікувати як дезінформацію. Незважаючи на те, що в Естонії близько 400 000 користувачів TikTok, тут домінує російська пропаганда, спрямована на розпалювання тривоги і страху.

Власники соцсмережі заперечують звинувачення в тому, що вони сприяють поширенню дезінформації, наголошуючи на жорсткій політиці щодо акаунтів урядів, політиків і політичних партій, спрямованій на підтримку свободи вираження поглядів і створення «життєрадісної платформи для спільноти». Утім автори звіту наголошують, що цих зусиль недостатньо.

Уряд Канади спростовує роспропаганду

Все більше країн намагаються протидіяти російській пропаганді на державному рівні. Так, на Уряд Канади створив спеціальну сторінку, де розвінчує фейки російської пропаганди, які поширюються на мешканців країни.
“Кремль протягом тривалого часу поширював дезінформацію та пропаганду для досягнення своїх цілей. Він продовжує поширювати брехню, щоб виправдати своє неспровоковане, невиправдане вторгнення в Україну. Нижче ви знайдете зразок багатьох брехень російського режиму про його вторгнення в Україну разом із правдою. Ця інформація базується на даних розвідки уряду Канади. Ви можете обмежити поширення дезінформації, знаючи, як її ідентифікувати, і критично ставлячись до прочитаного”, - йдеться у заяві Уряду.

Зокрема, нещодавно канадський Уряд спростував російський фейк, що нібито в дитячу лікарню “Охматдит” влучила українська ракета.

Урядовці написали для канадців кілька фактів, які спростовують російську дезінформацію.

Російська ракета влучила в дитячу лікарню “Охматдит”, де лікуються тисячі дітей.

“Звинувачення росії мають на меті відвернути увагу від її власної активної програми виробництва хімічної зброї, яку вона здійснює в порушення своїх міжнародних зобов'язань згідно з Конвенцією про заборону хімічної зброї. Це далеко не перший випадок, коли росія атакує мирних жителів. На сьогоднішній день повномасштабне вторгнення Росії в Україну призвело до 32 989 жертв серед цивільного населення, у тому числі 11 126 убитих і 21 863 поранених. Російські атаки також часто вражали медичні заклади, в результаті чого було пошкоджено 439 закладів і знищено 66”, - йдеться у повідомленні канадського Уряду

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую