ye-logo.v1.2

У статусі столиці. Кам'янець-Подільський став останнім прихистком УНР

Історія 6150
Фестиваль Остання столиця реконструює події 1920 року
Фестиваль Остання столиця реконструює події 1920 року. Фото: ua.korrespondent.net

Історія Української Народної Республіки – країни на чолі із Симоном Петлюрою та центром у Кам'янці-Подільському.

Вона проіснувала зовсім недовго, її територія постійно змінювалася, міністерства засідали у вагонах, а гроші не забезпечувалися нічим, крім надії на майбутнє, пише Ірина Пустиннікова у №13 журналу Корреспондент від 3 квітня 2015 року (Газета "Є" подає частину тексту, повну версію статті можна прочитати на сайті журналу Кореспондент ).
Він вийшов з вагона – чоловік середніх років і непримітної зовнішності, одягнений у скромний френч. Вагон, що колись належав главі Південно-Західної залізниці (ще помітні були сліди від збитих двоголових орлів), заміняв йому останнім часом і будинок, і кабінет – змінювалися тільки міста за вікнами.
Цього разу він прибув до старовинного губернського центру. Між вагоном і вокзалом – строй солдатів, які віддають салют, за ними – делегація городян. Прийшли вітати. Чекали. Може, навіть знали про любов гостя до урочистостей. Було 10 червня 1919 року, початок спекотного літа. Можливо, найспекотнішого в історії міста, яке людина у френчі вибере столицею України –тимчасовою, як вона сподівалася.
Людину звали Симон Петлюра, а прибув він до Кам'янця-Подільського, який зробив центром Української Народної Республіки. Мине літо, потім осінь, і вже взимку людина у френчі залишить свою тимчасову столицю. А вона ще кілька місяців намагатиметься утримати українську державність.
Сніг забуття покриє цю сторінку історії на довгі десятиліття. Але часи змінилися, і тепер Кам'янець-Подільський не тільки райцентр Хмельницької області, а й остання столиця УНР.

(...)
Факт зі шкільного підручника: 14 грудня 1918 року на зміну Гетьманату прийшла Директорія УНР. Їй вдалося протриматися до 10 листопада 1920-го. Але 2 лютого 1919-го уряд УНР був змушений відступити з більшовицького Києва. Територія незалежної України, куди певний час входила навіть Кубань, зменшувалася, як шагренева шкіра.
Уїдлива приказка У вагоні Директорія, під вагоном територія непогано відображає нервозність того часу. Всі розуміли: контроль над колією майже тотожний контролю над країною. Наприклад, коли уряд УНР запросив допомоги у Франції, та запропонувала її в обмін на українські «рейки».

Переміщення столиць легко простежити по коліях Південно-Західної залізниці. Вінниця отримала цей статус 28 січня 1919-го, у квітні того самого року естафету прийняло Рівне, з 24 квітня уряд засідав у Проскурові (сучасний Хмельницький). Влада встигла побувати в Житомирі, Сарнах, Старокостянтинові, Чорториї.
Нарешті, в червні столицю перенесли в Кам'янець-Подільський. Дмитро Дорошенко писав: «Тихий Кам'янець дуже пожвавився і наповнився людьми, всі приміщення в місті переповнилися». Тут розмістилися Директорія УНР на чолі з головним отаманом Петлюрою і диктатором Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) Євгеном Петрушевичем. З усіх тимчасових столиць Кам'янець пробув у цьому статусі довше за всіх.

Востаннє Петлюра прибуде в тимчасову столицю 30 вересня. Третя спроба закріпитися триватиме до 14 листопада 1920 року, коли Директорія та уряд УНР назавжди залишать Кам'янець-Подільський.

Повну версію статті можна прочитати на сайті Корреспондент.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую