ye-logo.v1.2

Археологи просять кам’янчан допомогти захистити розкопки від мародерів

Історія 3662
Деякі речі виправити після "чорних" археологів неможливо, кажуть науковці
Деякі речі виправити після "чорних" археологів неможливо, кажуть науковці. Фото: з Фейсбуку Ігоря Старенького

Наразі тут проводяться дослідження об’єкта XIV століття.

В Кам’янці-Подільському продовжуються розкопки на території Старого міста. Науковці працюють на одній з найбільших ділянок (розкриття культурного шару заплановане на площі 175 квадратних метрів), відведеній під розкоп на місці колишньої втраченої історичної забудови.

Першою унікальною знахідкою археологів стала кавова чашка з синьою хризантемою перського походження. Знахідки наступні – не менш унікальні, зізнаються науковці. Поряд з чашкою був знайдений керамічний горщик – виріб місцевих майстрів. Науковці розповідають, що він був розбитий більше, ніж на 50 фрагментів. Це досить кропітка робота, тож потрібен був час та майстерність, щоб зібрати усі знайдені уламки докупи.

«Продовжуємо дослідження, значно розширили площу розкопів, - каже Ігор Старенький, кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника та співробітник Кам'янець-Подільської архітектурно-археологічної експедиції. – Неподалік того об’єкта, де було знайдено чашку та інший турецький матеріал, виявили край іншого, заглибленого в материк об’єкта. В ході досліджень культурного шару встановили, що тут є кераміка XIV – першої половини XV століття. Це достатньо цікавий час, адже Кам’янець того періоду практично не досліджений археологічно. Тож коли вдається виявити об’єкти, які припадають на золотоординський та литовський періоди, період королівства Польського, це велика удача. Знайдено уже достатню кількість кераміки, будемо намагатися її клеїти і побачимо що з того вийде».

Горщих збирали з кількох десятків фрагментів.

Науковці поки не знають точних розмірів нового об’єкта, але він виявився більшим, ніж вони того очікували. «Наразі можемо говорити про те, що вже на сьогодні він має більше десяти квадратних метрів», - каже Ігор Старенький.

Також паралельно продовжуються розкопки і на інших об’єктах.

«Сьогодні археологи досліджували нашарування XIІV століття. Знайшли бронзовий наперсток, кахлі, дверний замок того періоду, кострище… Словом, цікаві та динамічні дослідження», зізнається пан Ігор.

Тим часом археологи просять кам’янчан допомогти захистити унікальний розкоп від мародерів. Такий допис з’явився на сторінці Кам'янець-Подільської архітектурно-археологічної експедиції у Фейсбуці.

«Шановні кам'янчани! Просимо вашої допомоги! Уже другий тиждень на вулиці Татарській проводяться археологічні дослідження. Вдень на ділянці працюють науковці, а щоночі - мародери. В результаті, розкоп побитий грабіжницькими ямами, стратиграфічні бровки пошкоджено, вкрадено частину матеріалу. Це повторюється щоночі. Ресурсів для нічної охорони території наша експедиція немає. Просимо усіх небайдужих долучитись до патрулювання ділянки у вечірній та нічний час. Прохання просто заглядати час від часу через паркан, або заходити на ділянку через внутрішній двір сусіднього будинку і в разі, якщо бачите там підозрілих осіб, запитувати у них документи та викликати поліцію. Територія археологічних досліджень позначена на мапі червоним прямокутником. Врятуймо історичні скарби разом», - йдеться у дописі.

"Якщо хтось копає після 6-7 години вечора, знайте, це точно не співробітники археологічної експедиції», - каже Ігор Старенький.

«Скарбошукачі-мародери пошкоджують цілісність культурного шару. Чекають, поки археологи підуть з розкопу і беруться за свою чорну роботу, тим самим пошкоджують культурне нашарування. Щодня доводиться витрачати по кілька годин, щоб виправити те, що вони накоїли. А деякі речі виправити просто неможливо. Так, наприклад, сьогодні була знесена контрольна бровка. На щастя, учора ми замалювали стратиграфічний зріз, але на жаль, зберегти її вже неможливо. Тому якщо хтось копає після 6-7 години вечора, знайте, це точно не співробітники археологічної експедиції», - каже Ігор Старенький.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую