ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 26 січня

Історія 3119
26 січня 1998 року  затвердили Програму впорядкування Державного історико-архітектурного заповідника в Кам
26 січня 1998 року затвердили Програму впорядкування Державного історико-архітектурного заповідника в Кам'янці-Подільському. Фото: pizzatravel.com.ua

Про визволення Шепетівки, відродження заповідника та відкриття пам'ятника Шевченку.

Цього дня у 1944 році розпочалися бої за визволення Шепетівки. Бої тривали на дальніх підступах до міста. На той час в Шепетівці ворог зосередив значні сили. Він намагався будь-що втримати цей важливий стратегічний центр.

Вранці 148 стрілецька дивізія увійшла до міста. Підрозділ, звільняв залізничний вузол, центр міста та район цукрового комбінату. Проте німці не відступали, вони підтягнули танкові частини і розпочали контрнаступ. У ході боїв Шепетівка неодноразово переходила "із рук в руки".

У перших числах лютого війська 60 Армії І Українського фронту наблизилися до міста та 11 лютого звільнили її від нацистів. За 952 дні фашистської окупації в місті було знищено близько 10 тисяч мирного населення, насильно вивезено у гітлерівську Німеччину близько двох тисяч чоловік. На околиці міста знаходився табір для військовополонених, в якому було замордовано 20 тисяч солдатів і офіцерів.

Шепетівка після відступу німецьких військ, 1944 рік. Фото: shepetivka.com.ua

Історія Старої Ушиці ХІХ століття фіксує неприємні моменти у відносинах між міською управою і думою. У центрі майже всіх конфліктів стояв член управи А. Мрозовський. У січні-квітні 1883 року мала місце так звана «справа Мрозовського». 4 січня частина гласних міської думи звернулася з проханням до Подільського губернатора про дострокове звільнення члена управи Мрозовського. Альтернативну кандидатуру було намічено в особі гласного Уляна Беци. Причини такого дійства – похилий вік члена управи і «безукоризненный и беспристрастный» характер Мрозовського. 26 січня з листом до губернатора звернувся міський голова Саніцький, який відмовився звільнити «раніше 2-річного терміну досвідчену, працьовиту і досить грамотну людину» . Тож на засіданні губернського правління аргументи гласних були відхилені.

26 січня 1895 року Указом Синоду в селі Параївка Кам’янецького повіту Подільської губернії (нині Кам’янець-Подільського району) самостійну парафію. Покровську церкву в Паріївці збудували у 1781-1784 роках. До 1845 року вона була самостійною з окремою парафією, а далі її приписали до Чорнокозинців. Краєзнавець Юхим Сіцінський про сільський храм пише: «В 1781-1784 гг. выстроена новая деревяная церковь, освященная орининским деканом Иоанном Медынским. Священником пораевской церкви назначен студент Подольской духовной семинарии Лука Главюк 7 июня 1895 г».

Параївка колись мала самостійну парафію. Фото: klyuch.com.ua

26 січня 1920 року до Кам’янця-Подільського, зайнятого поляками, таємно й неофіційно прибув прем’єр-міністр Ісаак Прохорович Мазепа й оселився в помешканні ректора університету Івана Івановича Огієнка. Ісаак Мазепа український політичний і державний діяч. Керівник уряду Української Народної Республіки періоду Директорії (від серпня 1919 до травня 1920 року).

26 січня 1998 року Хмельницька обласна державна адміністрація затвердила Програму впорядкування Державного історико-архітектурного заповідника в Кам’янці-Подільському. Рік перед тим, 30 січня 1997 року, Кабмін видав постанову про заходи щодо розвитку Державного історико-архітектурного заповідника у м. Кам'янці-Подільському, де передбачив завдання з будівництва, відбудови та реставрації історичних споруд та об'єктів інфраструктури туризму, маючи на увазі створення сучасного туристичного центру. Зокрема, зазначалося, що кошти для відбудови та реставрації першої черги об'єктів Державного історико-архітектурного заповідника у м. Кам'янці-Подільському виділяють: Державний комітет по туризму у сумі 35 тис. грн. за рахунок інноваційного фонду, а також Державний комітет у справах містобудування і архітектури 295 тис. грн., Хмельницька обласна державна адміністрація 140 тис. грн., у межах коштів, передбачених їм відповідними бюджетами.

26 січня 2017 року в м.Старокостянтинові на вулиці Івана Франка відбулося урочисте відкриття пам'ятника видатному українському поету, художнику, мислителю, Великому Кобзарю Тарасу Григоровичу Шевченку.

26 січня в Старокостянтинові відкривали пам'ятник Шевченку. Фото: strkrada.km.ua
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую