ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 8 березня

Історія 4305
8 березня 1944 року війська 1-го Українського фронту визволили від нацистів Стару Синяву
8 березня 1944 року війська 1-го Українського фронту визволили від нацистів Стару Синяву. Фото: tsdea.archives.gov.ua

Від давнини до сьогодення про людей та події.

8 березня 1944 року війська 1-го Українського фронту в ході Проскурівсько-Чернівецької операції визволили від нацистів Стару Синяву. В боях за визволення загинуло понад 300 воїнів. Німецько-фашистські окупанти завдали господарству селища величезної шкоди. Значних руйнувань зазнали цукровий завод, колгоспи, школи. Загальна сума збитків лише за неповними даними становила 28 мільйонів карбованців.

8 березня 1895 року у Кам’янці-Подільському завершив роботу перший з’їзд лікарів Подільської губернії, який розпочався 27 лютого. З архівних джерел відомо, відбувся він завдяки зусиллям видатного вченого Данила Заболотного, який у той час працював на Поділлі. Він виступив на з’їзді із доповіддю про бактеріологію холери, запропонував профілактичний шлях боротьби із заразними хворобами. Цей напрямок був основним в охороні здоров'я того часу, оскільки на території губернії ширилась епідемія.

8-го березня 1761 року народився польський історик, археолог і письменник граф Ян Потоцький. Він був подолянином, представником відомої польської магнатської родини в Україні. Дитячі роки провів на Поділлі, навчаючись за стандартами французької освіти. Від 1812 року жив у своїх маєтках на Поділлі. Опублікував французькою мовою низку праць, що місять зведення відомостей античних авторів із питань стародавньої та середньовічної історії слов’ян та історичної географії Східної Європи, зокрема й України. Серед цих праць: «Стародавня історія Подільської губернії» та «Стародавня історія Волинської губернії» (обидві видано 1805 року в Санкт-Петербурзі). Помер 2 грудня 1815 року в селі Уладівка (нині Літинського району Вінницької області).

8 березня, щороку візначають свято жінок. Існує декілька версій про його походження. Офіційна версія говорить, що приводом для відзначення свята став протест у 1857 році текстильниць Нью-Йорка. Вони протестували проти низьких заробітків і поганих умов праці. Ця ж версія говорить і про відому німецьку комуністку – Клару Цеткін. Вона була ініціатором започаткування Міжнародного жіночого дня у 1910 році під час конференції Соціалістичного Інтернаціоналу (в Копенгагені). Точну дату на тій конференції так і не було визначено. До 1921 року його святкували в різних країнах по різному. До речі, знаково що саме у цей день в 1910 році парижанка баронеса де Ларош стала першою жінкою, яка отримала ліцензію пілота.

Інша і найскандальніша версія розповідає про протест повій у 1857 році в Нью-Йорку (яких із часом історики замінили на «текстильниць»). Вони вимагали виплати зарплати матросам, які не змогли заплатити за їхні послуги. А 8 березня 1894 року вже в Парижі жінки найдавнішої професії вимагали, щоб їхні права зрівняли зі швачками і пекарями, а також заснували спеціальні профспілки. До речі, відомо що сама Клара Цеткін також організовувала подібні акції.

Попри різні версії, вже в 1914 році жіночий день 8 березня відзначався у восьми країнах: США, Британії, Австрії, Данії, Швейцарії, Німеччині, Нідерландах та Російській імперії, до складу якої тоді входила Україна. З 1975 року Міжнародний жіночий день 8 березня відзначається на рівні ООН.

Сьогодні 8-ме березня в Україні сприймають як день особливої уваги до жіночності. Фото: з архіву

"Після більшовицького перевороту радянська влада активно почала використовувати 8 березня в комуністичній пропаганді. Однак в Україні свято з часом видозмінилось та набуло неполітичного контексту. У народі його почали сприймати не як день фемінізму та емансипації, а як день особливої уваги до жіночності. На 8 березня серед чоловіків прийнято приділяти оточуючим жінкам знаки уваги, - пише УНІАН. - Найближчим жінкам дарують подарунки. Примітно, що сьогодні феміністки часто виступають проти сучасного формату 8 березня, оскільки він нібито закріплює гендерну нерівність. Жіночий рух і сьогодні проводить 8 березня ходи та демонстрації".

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую