ye-logo.v1.2
17 Жовтня, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 8 березня

Юна МІТРАШКО Історія 1402
8 березня 1944 року війська 1-го Українського фронту визволили від нацистів Стару Синяву
8 березня 1944 року війська 1-го Українського фронту визволили від нацистів Стару Синяву. Фото: tsdea.archives.gov.ua

Від давнини до сьогодення про людей та події.

Цього дня у 1999 році з робочим візитом у Кам’янець-Подільському перебував радник посла США в Україні з регіональних питань Стефан Холдер і офіційний представник ФБР в Україні Майкл Пищимука.

8 березня 1944 року війська 1-го Українського фронту в ході Проскурівсько-Чернівецької операції визволили від нацистів Стару Синяву. В боях за визволення загинуло понад 300 воїнів. Німецько-фашистські окупанти завдали господарству селища величезної шкоди. Значних руйнувань зазнали цукровий завод, колгоспи, школи. Загальна сума збитків лише за неповними даними становила 28 мільйонів карбованців.

8 березня, щороку святкують свято жінок. Існує декілька версій про його походження. Офіційна версія говорить що приводом для відзначення свята став протест у 1857 році текстильниць Нью-Йорка. Вони протестуючи проти низьких заробітків і поганих умов праці. Ця ж версія говорить і про відому німецьку комуністку – Клару Цеткін. Вона була ініціатором започаткування Міжнародного жіночого дня у 1910 році під час конференції Соціалістичного Інтернаціоналу (в Копенгагені).Точну дату на тій конференції так і не було визначено. До 1921 року його святкували в різних країнах по різному. До речі, знаково що саме у цей день в 1910 році парижанка баронеса де Ларош стала першою жінкою, яка отримала ліцензію пілота.

Інша і найскандальніша версія розповідає про протест повій у 1857 році в Нью-Йорку (яких із часом історики замінили на «текстильниць»). Вони вимагали виплати зарплати матросам, які не змогли заплатити за їхні послуги. А 8 березня 1894 року вже в Парижі жінки найдавнішої професії вимагали, щоб їхні права зрівняли зі швачками і пекарями, а також заснували спеціальні профспілки. До речі, відомо що сама Клара Цеткін також організовувала подібні акції.
8 березня довгий час був звичайним робочим днем, тільки 8 травня 1965 року, Міжнародний жіночий день був оголошений в СРСР святковим днем.

І попри різні версії 8 березня стало державним святом в Азербайджані, Анголі, Білорусі, Буркіна-Фасо, В’єтнамі, Грузії, Північній Кореї, Казахстані, Камбоджі, Киргизстані, Китаї, Республіці Конго, Лаосі, Македонії, Молдові, Монголії, Непалі, Таджикистані, Туркменістані, Росії, Уганді.

Сьогодні, з плином часу свято обросло іншими традиціями, а покоління різних часів наповнювали його іншим змістом. І хоч дискусії про справжні мотиви його заснування і про те чи потрібне воно сучасному суспільству не вщухли, весна все одно залишається образом жіночої краси, сили і надії.

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую