ye-logo.v1.2
22 Вересня, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 23 березня

Юна МІТРАШКО Історія 1147
Пам'ятка 17 століття — будинок руського магістрату. Нині тут розміщується дирекція НІАЗ «Кам'янець»
Пам'ятка 17 століття — будинок руського магістрату. Нині тут розміщується дирекція НІАЗ «Кам'янець». Фото: ukrainaincognita.com

Від давнини до сьогодення про людей та події.

Цього дня 1928 року замок-фортецю у Кам’янці-Подільському постановою Ради Народних Комісарів УСРР було оголошено державним історико-культурним заповідником, нині НІАЗ «Кам’янець». До складу заповідника увійшли усі старовинні оборонні споруди, Польська і Руська брами, вежа Стефана Баторія. Проголошення фортеці заповідником стало важливим, але тільки першим кроком до визнання заповідною всієї території Старого міста. Але поки це сталося, місто зазнало непоправних утрат: більшовицька влада ще до війни стерла з лиця землі низку храмів: Вірменський Миколаївський, Іоанно-Предтеченський, Казанський, Троїцький у Старому місті, Олександра Невського — на Новому плані. Чимало пам’яток було пристосовано під потреби виробництва. Так, 1959 створюваний електромеханічний завод розмістили в приміщеннях колишнього Кармелітського монастиря. З перших повоєнних років ткацька фабрика експлуатувала будинок Подільської духовної семінарії, тютюнова – фортечні казарми, а швейна фабрика і досі на повну потужність використовує будинок окружного суду.

У 1955 році 23 березня в Кам’янці-Подільському створено первинний осередок Українського товариства сліпих. Ініціатором у цій справі став Юрій Сичевський. Він своїм прикладом переконував, що об’єднавшись, люди зі слабим зором і незрячі не відчуватимуть себе самотніми, матимуть змогу повноцінно працювати.

23 березня 1944 року, військами Другого Українського фронту радянської армії від нацистських окупантів було звільнено Летичів. Загалом у березні 1944 року було звільнено 37 населених пунктів Летичівської громади. Після початку німецько-радянської війни селище було окуповане німецькими військами. Вони влаштували єврейське гетто, а у замку концтабір, де тримали євреїв міста. Наприкінці 1942 року біля передмістя Залетичівки було вбито близько 7200 мешканців гетто.

23 березня 2015 року, Хмельниччина втратила ще одного захисника на Сході. Під час мінометного обстрілу в районі Авдіївки загинув наш земляк з Летичева Юрій Савицький. Він служив у складі зведеного загону Повітряних Сил ЗС України в 11 зенітному ракетному полку. Розпорядженням селищної ради у Летичеві іменем Юрія Савіцького названо вулицю.

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую