ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 23 березня

Історія 3014
23 березня 1819 року у Кам
23 березня 1819 року у Кам'янець-Подільській фортеці розмістили губернську в'язницю. Фото: з архіву редакції

Про фортецю, звільнення Летичева та чергову втрату на Сході.

23 березня 1819 року у Кам’янець-Подільській фортеці була розміщена губернська в’язниця. До складу тюремних об’єктів увійшли усі будівлі, розміщені на території фортеці, крім цейхгауза (складське приміщення для зберігання запасів зброї та спорядження тощо — авт.). Про це пише Валентина Волкова в науковій статті «Кам’янецька фортеця ХІХ століття як губернська тюрма та виправне арештантське відділення».

Згідно з нею, у той час арештанти у тюремному замку поділялися на військових, цивільних та секретних. Серед військових арештантів переважали солдати-дезертири. Одним з них був й Устим Кармелюк, якого тут тричі ув’язнювали. Військові арештанти у фортеці утримувалися лише на період слідства і судочинства.

Цього ж дня у 1928 році Кам’янець-Подільську замок-фортецю оголосили державним історико-культурним заповідником. До складу заповідника увійшли усі старовинні оборонні споруди, Польська і Руська брами, вежа Стефана Баторія. Проголошення фортеці заповідником стало першим кроком до визнання заповідною всього Старого міста.

Тут ще до Другої світової війни більшовицька влада знищила низку храмів: Вірменський, Миколаївський, Іоанно-Предтеченський, Казанський, Троїцький. Чимало пам’яток було пристосовано під виробництво.

23 березня 1944 року війська Другого українського фронту звільнили Летичів від нацистської окупації. У ньому в роки окупації німці влаштували єврейське гетто, а у замку — концтабір, де тримали місцевих євреїв. Наприкінці, у 1942 році поблизу передмістя Залетичівки було вбито орієнтовно 7 тисяч 200 мешканців гетто.

23 березня 2015 року Хмельниччина втратила ще одного захисника на Сході. Під час мінометного обстрілу в районі Авдіївки загинув наш земляк з Летичева Юрій Савицький. Він служив у складі зведеного загону Повітряних Сил ЗСУ в 11-у зенітному ракетному полку. Розпорядженням селищної ради у Летичеві іменем Юрія Савіцького названо вулицю.

Юрій Савицький загинув під час мінометного обстрілу. Фото: memorybook.org.ua

Юрій Савицький загинув під час мінометного обстрілу. Фото: memorybook.org.ua

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую